MARİŞ, Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal'ı ağırladı

MARİŞ, Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal'ı ağırladı

Mardinli İş Adamları Derneği tarafından, dernek üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen buluşmada inşaat sektörü masaya yatırıldı.

Geniş katılımla düzenlenen buluşmada Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir AKKUŞ, konut sektöründeki güncel gelişmeleri ve 2020 öngörülerini paylaştı. Abdülkadir Akkuş, "Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yılın ilk 7 ayında yaşanan daralma, temmuz ayı ortalarında yapılan faiz indirimiyle, yerini hareketli günlere bıraktı. TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre, ağustos ayında yüzde 5.1'lik artışın ardından eylül ayında yaşanan yüzde 15.4'lük artışı genel olarak değerlendirdiğimizde, yılın kalan dönemi için bir artış trendinin başladığını söylemek mümkün. Bu noktada faiz indiriminin etkisiyle kredili satışlarda yaşanan artış çok ileri seviyelere ulaştı. Eylül ayı rakamlarına göre artış, yüzde 410.2 gibi çok büyük bir oran yakaladı. 2019 hedefleri için umutlanmamız gereken çok önemli gelişmeler içerisindeyiz. TÜİK Eylül verilerine göre alınan siparişler ve sektörün istihdam beklentisi yükseliyor. İnşaat sektörü güven endeksi, önceki aya göre yüzde 8,3 artışla son 16 ayın en yüksek seviyesine erişti. Yine geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında 24 bin civarında seyreden yabancı satışlar, bu yılın aynı döneminde 32 bin olarak tezahür etti. Son iki ayda süren artış trendinin yılın geri kalan dönemindeki satışlar için bir kaldıraç etkisi oluşturacağına inanıyorum" diyerek sektörde son aylarda yaşanan olumlu gelişmelerin altını çizdi. 

Abdülkadir Akkuş: “Talepler hızla sıcak satışa dönüşüyor”

Abdülkadir Akkuş, "Her koşulda sektörde güven duyacağı şirketlerin projelerine yatırım yapmayı tercih eden yatırımcılar, bu süreci bir fırsat olarak görüyor. Artan maliyetlere konut fiyatlarında artışa gidilmemesi, düşen faiz oranı ve uzun vadelendirme seçenekleriyle gelen talepler hızla sıcak satışa dönüşüyor. Hem yatırım hem de oturum odaklı yaklaşan müşteriler, finansal açıdan güçlü ve tecrübeli şirketlerin kapısını çalıyor. İçerisinde bulunduğumuz dönem, 2020 odaklı yeni yatırımlar için de çok önemli bir katkı sağlıyor. Sektörümüzde mevcut konut stoklarının tüketilerek yeni proje inşaatlarına başlanması, ekonomimiz için çok büyük bir potansiyel güç barındırıyor. Bu süreç, bu potansiyelin ortaya çıkarılması için önemli bir itici güç sağlayacak" dedi.

Abdülkadir Akkuş, sözlerini, "MARİŞ üyelerinin üçte birini oluşturan konut sektöründeki Mardinli girişimciler olarak bizler, 2020 yılında ve sonrasında da tüketim alışkanlıkları ve talepleri istikrar kazanmış orta sınıfı ve bölgesindeki güvenli konumuyla yabancıların ilgisini cezbeden bir ülkede, bu güçlü reel talebe dayanarak yatırımlarımızı sürdüreceğiz" diyerek tamamladı.

Eyüp Akbal: “Konut almanın tam sırası”

Buluşmada, FPK (faizsiz, peşinatsız, kefilsiz) sistemiyle yıllar içerisinde birçok alt- orta gelirli aileyi konut sahibi yapan Fuzulev'in Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, Fuzuloto ile başladıkları Türkiye'nin toplumsal dokusu ve tercihleriyle uyumlu bir sistemi konut sektörüne de getirdiklerini belirterek, yıllık 1 milyon konut ihtiyacının olduğu ve Yeni Ekonomi Programı'nda büyümenin üzerine kurgulandığı inşaat sektörü için yükseliş ivmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Konut sektörünün speküle edildiği gibi bir "balon" olmadığını söyleyen AKBAL, "Şimdi konut almanın tam sırası. Türk insanı rüşdünü ispatlamış markalı konutlara güvenmeli" diyerek sözlerini bitirdi.

  • Etiketler:

Yorum Yaz