maritbet girişmaritbet
Havaş, Dalaman'da da Yeşil Havaalanı Projesi'ni gerçekleştriyor!

Havaş, Dalaman'da da Yeşil Havaalanı Projesi'ni gerçekleştriyor!

Bodrum ve Antalya’nın ardından, Dalaman Havalimanı’nda da “Yeşil Kuruluş” sertifikası almaya hak kazandıklarını açıklayan Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, “Önümüzdeki bir iki yıl içinde Antalya, Bodrum ve Dalaman’dan başlamak üzere enerji teminine yönelik projelerin hayata geçmesi için çalışmalarımız devam ediyor

Bodrum ve Antalya'nın ardından, Dalaman Havalimanı'nda da “Yeşil Kuruluş” sertifikası almaya hak kazandıklarını açıklayan Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, “Önümüzdeki bir iki yıl içinde Antalya, Bodrum ve Dalaman'dan başlamak üzere enerji teminine yönelik projelerin hayata geçmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Tüm kapalı alanlarda enerji üretimimizi güneş enerjisi ile yerine getireceğiz” dedi.

Atık yönetimi planı
 
Yücel, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından başlatılan “Yeşil Havaalanı Projesi” kapsamında, istenilen koşulları yerine getirmesi dolayısıyla Bodrum ve Antalya'nın ardından, Dalaman Havalimanı'nın da “Yeşil Kuruluş” sertifikası almaya hak kazandığını söyledi. Bu sertifikaya üç noktada sahip tek yer hizmetleri şirketi olduklarını vurgulayan Yücel, şöyle devam etti: “Bakanlığın üzerinde hassasiyetle durduğu bir konu bu. Sertifikayı alarak aslında, kuruluşların teşviki anlamında bazı ruhsat bedellerinde de özendirici olması anlamında indirimler de yapıyor bakanlık. İndirimler de bize ciddi katkı sağlıyor ancak, bu ruhsatın alınması çok ciddi ve uğraş verilmesi gereken bir süreç. 7-8 ay çalışmayı gerektiriyor, altyapısıyla bakıldığında 1-1.5 yıllık bir çalışmanın ürünü. Çevresel risk analizleriyle ilgili çalışmalar yapılıyor, atık yönetim planı hayata geçiriliyor.”
 
Yurtdışında Havaş Europe çatısı altında büyümeyi planladıklarını dile getiren Yücel, şu anda Riga, Helsinki, Stockholm ve Almanya'da faaliyet gösterdiklerini ve hizmet verdikleri müşterilerin başında Air Baltic, Pegasus, Aerosvit, THY, Sunexpres ve Transaero'nun geldiğini söyledi. Yavru vatanda ise Kıbrıs Türk Havayolları ile yüzde 50 ortaklıkla Cyprus Airport Services (CAS) kurduklarını hatırlatan Yücel, oradaki izolasyonların kalkması yönündeki beklentilerinin arttığını, Kıbrıs'ta uçuş sayısı yaklaşık 3 misline katlanan bir havayolu operasyonu olduğunu, izolasyonun kalkmasıyla Avrupa'dan yapılacak doğrudan uçuşlarda, yeni yapılacak havalimanı ve terminal hizmet işletmesinin olduğu ilk havalimanında varlıklarını sürdüreceklerini ifade etti.
 
Yolcu taşımada süreç devam ediyor
 
Yurtiçi operasyonları kapsamında antrepo hizmetleri, yer hizmetleri ve ulaşım hizmetleri bulunduğunu bildiren Yücel, ulaşım hizmetlerinde 16 noktada 100'ün üzerinde hizmet araçları olduğunu, bu araçlardan 30'unun İstanbul'da bulunduğunu, şu anda sadece Sabiha Gökçen Havalimanı-İzmit hattının faaliyette olduğunu belirterek, “Onun dışındaki hatlarımızda, şu anda yasal sürecin devam etmesi nedeniyle beklemedeyiz” dedi.
 
Hürriyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Antalya Havalimanı mayısta yaklaşık 4 milyon yolcu ağırladı
  • 13.06.2024 14:23

Antalya Havalimanı mayısta yaklaşık 4 milyon yolcu ağırladı

Antalya Havalimanı'nda mayısta gelen giden olmak üzere 3 milyon 916 bin 213 yolc ...

İstanbul Havalimanı, yılın ilk 8 ayında 41 milyon yolcu ağırladı!
  • 26.09.2022 09:26

İstanbul Havalimanı, yılın ilk 8 ayında 41 milyon yolcu ağırladı!

Bu yılın 8 aylık döneminde Türkiye'nin önemli turizm merkezlerine ulaşım sağlaya ...