Binalarda depreme karşı alınacak önlemler!

Binalarda depreme karşı alınacak önlemler!

Binalarda sağlamlık için kullanılan malzemelerin kalitesi büyük önem taşıyor. Bu da, deprem anında büyük avantaj sağlıyor.

Deprem ve diğer doğal afetler hayatımızın bir gerçeği. 2020 yılında da İzmir ve Elazığ depremleri başta olmak üzere birçok depremle sarsıldık. Deprem gerçeği karşısında alınması gereken önlemlerin başında ise yapı kalitesinin yanı sıra nitelikli binaların yapılması geliyor. 

Yapıların ve yapı bileşenlerinin depremin yanı sıra yağmur, rüzgar gibi yıpratıcı doğal unsurlar nedeniyle de zarar gördüğünü söyleyen Baumit Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer, "Yapılarımızda yıllar içerisinde oluşan bu hasarlar yaşam alanlarımızın niteliğine zarar verebiliyor. Bu bilinçle Baumit olarak dış cephe ısı yalıtımı sistemlerimizle yalnızca dengeli bir iç mekan iklimi sağlamakla kalmıyor, olağan dışı hava şartlarının yıpratıcı etkisine karşı da yapıların korunmasını sağlıyoruz” dedi.  

Türkiye coğrafi özellikleri bakımından deprem kuşağında olan bir ülke. Bu gerçek karşısında acil alınması gereken önlemler arasında ilk sırada, depreme karşı istenen performans seviyesini karşılayamayan yapıların mümkün olduğunca yapısal olarak güçlendirilmesi ve nitelikli binaların fazlalaşması geliyor.  Ayrıca binayı yapanlar kadar içinde oturan veya oturacak olan kişilerin de yapıyı ayakta tutan yapısal elemanlar hakkında bilinçli olması gerekiyor.

"Binalarda sağlamlık için nitelikli malzeme çok önemli"

Hayatımızın her anında doğal afet ile karşılaşacağımızın bilinciyle hareket etmemiz gerektiğini vurgulayan Baumit Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer,"Büyük çaplı can ve mal kaybına sebep olan ve ne zaman meydana geleceği bilinmeyen doğal afetler; yeryüzünün her yerinde gerçekleşebiliyor. Yaşanan doğal afetlerin yanı sıra yağmur, rüzgar ve fırtınalar da yapılarımıza ve taşıyıcı yapı bileşenlerimize zarar verebiliyor. Binalarda yıllar içerisinde oluşan bu hasarlar, bir süre sonra ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Baumit olarak yüksek kalitede ve standartlara sahip; Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri, Sıvalar, Zemin Sistemleri, Karo Yapıştırıcıları ve Örgü Harçları olmak üzere beş ana grupta ürünlerimizle yapıların dayanıklılıklarını ve dirençlerini artırmak için çalışıyoruz. Değişken ve zorlu hava koşullarına karşı 25 yıllık yaşlandırma testlerinden geçirilen nitelikli ürünlerimizi yapı sektörü ile buluşturuyoruz." dedi. 

Binaları yaşlandıran en önemli faktör korozyon

Yaşam alanlarını dış etkilerden korumak için doğru şekilde tasarlanarak inşa edilmesi gerektiğinin de altını çizen Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bir binayı olağan dışı hava olaylarından korumak için dış cephe ısı yalıtımı yapmak gerekir. Isı yalıtımı yapıları ısı farklılıklarından koruma, genleşme büzülmeyi azaltma dolayısıyla taşıyıcı elemanların korozyondan korunmasına katkı sağlar. Yapıların korozyondan korunmaması deprem sırasında olumsuz yönde etkilenmesine yol açar. Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz ki, binalarda kullanılan nitelikli malzeme hayat kurtarır!"

Yorum Yaz

Benzer Haberler

GYODER, Marmara Üniversitesi’ne ait binayı yurt yapıyor
  • 08.12.2021 16:16

GYODER, Marmara Üniversitesi’ne ait binayı yurt yapıyor

Türkiye’nin gayrimenkul platformu GYODER, Marmara Üniversitesi’ne ait bir binayı ...

Yabancıya konut satışı eylülde rekor kırdı!
  • 07.12.2021 09:46

Yabancıya konut satışı eylülde rekor kırdı!

‘GYODER Gösterge’de yayınlanan verilere göre; Eylül ayında yabancılara 6 bin 630 ...

Konut satışında banka kredisi kullanımı yüzde 5,63 arttı
  • 15.11.2021 15:35

Konut satışında banka kredisi kullanımı yüzde 5,63 arttı

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ekim 2021 sonuçları açıklandı. Endekse ...

Eylül ayında en çok satılan 4+1 konutlar oldu
  • 15.10.2021 16:34

Eylül ayında en çok satılan 4+1 konutlar oldu

Reidin-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Eylül 2021 endeksine göre; 4+1 konut tipi ...

Gayrimenkulde yatırım alanları çeşitleniyor
  • 08.10.2021 09:28

Gayrimenkulde yatırım alanları çeşitleniyor

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ...

Baumit’in “Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev” Tasarım Yarışması sonuçlandı
  • 22.09.2021 16:54

Baumit’in “Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev” Tasarım Yarışması sonuçlandı

İnsanların sağlıklı, enerji verimli ve güzel yapılarda yaşaması vizyonuyla inova ...