maritbet girişmaritbet
Bien’den 1 yılda 1000 ustaya Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bien’den 1 yılda 1000 ustaya Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bien, seramik ustalarının ustalık yapabilmeleri için gerekli olan ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sponsor oluyor.

Belge için gerekli olan başvuru ücretini Bien üstleniyor. Sınavla ilgili gerekli prosedürleri ustalar adına tamamlayan Bien, Türkiye çapında toplam 1000 ustaya mesleki yeterlilik belgesi kazandırmayı hedefliyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi, son dönemde yapılan düzenlemelerle birçok meslek için ehliyet kadar önemli bir hale geldi. İş kazaları açısından yüksek risk grubundaki ""tehlikeli"" ve ""çok tehlikeli"" olarak belirlenen 143 meslekte çalışanlar için, belge şartı bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda 40 meslek için daha belge zorunluluğu getirildi. Mesleki Yeterlilik Belgesi, işi yapan kişilerin yetkinliğini ve yeterliliğini gösteriyor. Seramik ustaları da bu kapsamda yer alıyor.

600 usta kayıt yaptırdı

Türkiye ve dünyada yapı sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan Bien, seramik ustalarına Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmaları için destek veriyor. Bien, Türkiye çapında başlatılan çalışma kapsamında, seramik işiyle ilgilenen ustalara, Mesleki Yeterlilik Belgesi için gerekli başvuru ücretini ödüyor, evrakların sisteme girilmesi ve sınav organizasyonu konusunda da yardımcı oluyor.  2020 yılı Ekim itibariyle başlatılan uygulamada, şimdiye kadar 10'dan fazla ilde 600'e yakın kayıt alındı, 350 usta ise mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazandı.  

‘Sınav ücretini biz ödüyoruz'

Bien Direktörü Serkan Önem, “Günümüzde Mesleki Yeterlilik Belgesi, seramik ustalarının resmi kurumlara başvurularında ya da yurtdışında çalışma koşullarında mutlak surette istenen bir evrak haline geldi. Bilinçli tüketiciler de herhangi bir tadilat ya da seramik döşeme konusunda ustanın kabiliyetini ölçmek için bu belgeyi sormaya başladı. Bien olarak sektörün eğitimine katkı sunmak ve ustalarımıza gerekli donanımları sağlamak üzere harekete geçtik. Sınav başvurusu için gerekli ücreti ustalarımızın adına biz ödüyor, bayilerimizde sınav yerlerini organize ediyoruz. Böylece ustalarımız aracı kurumlarla uğraşmak zorunda kalmıyor.   Ustalarımız, Bien güvencesiyle sadece sınava odaklanıyor ve belge almaya hak kazanıyor. İlk 6 ayda çeşitli illere gittik. Türkiye'deki tüm illerdeki ustalarımıza ulaşarak bir yıl içinde toplam 1000 ustaya bu belgeyi kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Sırada Mersin ve Samsun illeri var

Bien'in bayiler aracılığıyla iletişim kurduğu seramik ustaları, uygulama ve teorik olmak üzere iki ayrı sınava tabi tutuluyor. Uygulama sınavında ustalar, kurulan bir düzenekte yer seramiği ya da duvar seramiği döşüyorlar. Yaklaşık 4 saat süren sınav sonrasında yapılan iş değerlendiriliyor, başarılı olunduğu takdirde mesleki yeterlilik belgesine sahip oluyorlar. Şu ana kadar Bursa, İzmir, Ankara, Erzurum, Gaziantep, Muş ve Batman gibi pek çok ilde gerçekleştirilen sınavlar, önümüzdeki dönemde Mersin ve Samsun'da düzenlenecek. Yaz boyunca da Karadeniz Bölgesi'ndeki illerde Bien sponsorluğunda sınavlar organize edilecek. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bien, trendlere yön veren koleksiyonlarını İtalya'da sergileyecek
  • 01.09.2022 11:27

Bien, trendlere yön veren koleksiyonlarını İtalya'da sergileyecek

Türkiye ve dünya yapı sektörünün önemli oyuncularından Bien, en son teknoloji ve ...

Bien, Oversize koleksiyonları ile mekanlara şıklık katıyor!
  • 06.08.2022 12:40

Bien, Oversize koleksiyonları ile mekanlara şıklık katıyor!

Yenilikçi renk ve desenleriyle yaşam alanlarının havasını değiştiren Bien’in büy ...

Bien ileri teknolojik ürünleriyle %60’a yakın su tasarrufu sağlıyor
  • 23.03.2022 09:21

Bien ileri teknolojik ürünleriyle %60’a yakın su tasarrufu sağlıyor

Bien, dünyada kullanılabilir su kaynaklarının sürdürülebilirliğine geliştirdiği ...

Bien yerli teknolojik ürünleriyle dünyaya meydan okuyor
  • 12.03.2022 12:52

Bien yerli teknolojik ürünleriyle dünyaya meydan okuyor

Bien geliştirdiği yüzde 100 yerli teknolojik ürünleriyle, Türkiye’nin bilim ve t ...

Bien, inovatif ürünlerinin teknik eğitimi için tesisatçılarla buluşuyor
  • 23.02.2022 09:05

Bien, inovatif ürünlerinin teknik eğitimi için tesisatçılarla buluşuyor

Bien, Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiği tesisatçı eğitimlerine 2022 ...

Bien Alaska ve Lexa koleksiyonuyla mekanların çehresi değişiyor!
  • 19.02.2022 16:49

Bien Alaska ve Lexa koleksiyonuyla mekanların çehresi değişiyor!

Modern ve sıra dışı tasarım çizgisi ile öne çıkan Bien, duvar karosu koleks ...