maritbet girişmaritbet
BEEAH Group'un BAE'deki yeni merkezi mimarisiyle dikkat çekiyor!

BEEAH Group'un BAE'deki yeni merkezi mimarisiyle dikkat çekiyor!

BEEAH Group’un Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan yeni genel merkezi, konumlandığı Al Sajaa Çölü çevresini yansıtacak şekilde bir dizi birbirine bağlı kum tepesi formundan meydana geliyor.

Sürdürülebilir olma fikrini merkezine alan 9000 metrekarelik genel merkez, çoğunluğu yerel olarak tedarik edilen malzemelerle inşa edilmiştir ve minimum enerji tüketecek şekilde LEED Platin standartlarında operasyonları mümkün kılmak adına ileri teknolojilerle donatıldı.

Bölgenin iklim koşullarına karşı yapıyı dayanıklı hale getirmek üzere yönlendirilmiş birbirine bağlı bir dizi ‘tepecikten’ oluşan tasarım, çevresel koşullara yanıt verirken Sharjah’nın Al Sajaa Çölü’nde hakim rüzgarlar tarafından şekillendirilen organik formların hakim olduğu manzara ile de etkileyici bir birliktelik ortaya koyuyor.

Merkezin iki ana kum tepesinin formu, direkt güneşe maruz kalan cam miktarını kontrol altına alırken tüm iç mekanların yeterli güneş ışığı alabilmesine ve manzaradan faydalanabilmesine de olanak tanıyor. Bu kum tepeleri idari alanlar ve yönetim departmanlarına ev sahipliği yapmaktadır ve doğal havalandırma sisteminin kalbi olan merkezi bir avlu ile birbirlerine bağlanıyor. Bu avlu, Zaha Hadid Architects tarafından ‘bina içerisinde bir vaha’ olarak tanımlanıyor.

Ziyaretçiler yapıya doğal havalandırma stratejisini destekleyen ve binaya pasif güneş ışığı girmesine izin veren 15 metre yükseklikteki bir kubbenin altından giriyor. Merkez avlusu ve açık planlı ofislerinin yanında genel merkezde akıllı toplantı odaları, ziyaretçi merkezi ve bir oditoryum yer alıyor.

zaha hadid

Binadaki yerinde su arıtma sistemleri, tüketimi minimuma indirmek için atık suyu filtrelerken komplekste yer alan güneş enerjisi sistemleri de binanın enerji talebine cevap vermektedir. Yapı, sürdürülebilirlik kararları ve net-sıfır emisyon hedefi ile geleceğin iş merkezleri için yeni bir kriter belirlemeyi hedeflemektedir.

  • Etiketler:

Yorum Yaz