Baumit’in “Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev” Tasarım Yarışması sonuçlandı

Baumit’in “Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev” Tasarım Yarışması sonuçlandı

İnsanların sağlıklı, enerji verimli ve güzel yapılarda yaşaması vizyonuyla inovatif ürünler geliştiren Baumit’in bu vizyonla Türkiye’de ilk kez düzenlediği tasarım yarışması sonuçlandı. 

‘Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev’ temalı yarışmada; konutları yataydan düşeye taşıyan, avlu gibi açık mekânlarla konutu çoğaltarak dışa açan, uygulanabilir ve aidiyet duygusunu öne çıkaran 3 proje ödüle layık görüldü. 

Avrupa’nın mantolama devi Baumit’in, küresel olarak yaşadığımız pandemi ve iklim değişikliği gibi büyük sorunları odağına alarak ‘Sağlıklı bir yaşam alanı olarak ev’ temasıyla düzenlediği tasarım yarışması sonuçlandı. Farklı disiplinlerden yüksek lisans öğrencilerinin “ev” meselesini yeniden ele aldığı yarışmaya yaklaşık 50 proje başvurdu. Jürinin 3 elemeden geçirerek değerlendirdiği projelerin üçü 10’ar bin TL ve bu üç projeden biri de jüri özel ödülü olarak 3 gece 4 gün Baumit VivaPark ve Viyana Gezisi ile ödüllendirildi. Kazanan projelere ödülleri, düzenlenecek ödül töreninde takdim edilecek.

Aidiyet akıllı evden daha önemli 

Katılımcıların eski adıyla taşlıkları, avluları, eyvanları; yeni adıyla balkonları, terasları, verandaları gibi içle dış arasındaki mekânları ve yapının kaplaması olan ‘kabuk’ konusunu karşılaştırmalı olarak irdeledikleri yarışma, geleceğin ev konseptine dair fikirleri de bir araya getirdi. Aidiyetin akıllı evden daha önemli olduğunu benimseyerek konutun yatay kurgusunu düşeye taşıyan, açık mekânlarla konutu çoğaltarak dışa açan 32 sıra numaralı proje eşdeğer ödüle layık görüldü. 

9 sıra numaralı proje ise bir avlu etrafındaki çekirdek yapıyı saran ara yüzlerin herhangi bir yerde ve herhangi bir yöne doğru çevrilerek kullanılmasını sağladığı için yersiz yurtsuz gibi görünen ama tam o yere göre olabilecek olan bir yapı türünü işaret ettiği için eşdeğer ödüle layık görüldü.

Yeni yapılara olduğu kadar mevcut yapılara da uygulanabilir yalınlıkta bir öneri sunan 8 numaralı proje de karar vericilerin ortak bir düşünce üretmesinin önünü açan ve yapılardaki ara yüz oluşumunu sağlayabilecek çok güçlü bir proje olması nedeniyle başarılı bulundu. Hemen yarın uygulanabilir nitelikte olmasıyla da hem eşdeğer ödüle hem de özel ödüle layık görüldü.

‘Dünyanın ortak sorunlarına birlikte çözüm arıyoruz’

Baumit Türkiye’den yapılan açıklamada, “İnsanların güvenli ve sağlıklı yaşama ihtiyacı ve beklentisi bu yeni süreçte hayati öneme sahip olacak. Sağlıklı yaşam alanları oluşturma vizyonumuzla yola çıktık ve bu tasarım yarışmasıyla sağlık, konfor, güven, enerji verimliliği gibi gündem maddeleriyle ‘ev meselesine’ farklı açılardan bakmak istedik. Farklı disiplinlerden yüksek lisans öğrencilerinin projeleri ve önerileri bize ilham verdi. 

Dünyanın ortak sorunlarına birlikte çözüm yolları bulmak için hayata geçirdiğimiz bu yarışmanın kazanımlarının çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Bütün katılımcılara teşekkür ederiz” denildi.

Yarışmada Asli Jüri Üyeliğini; Adnan Aksu (Mimar), And Akman (Yapı Biyoloğu), Cavit Işık Yavuz (Tıp Doktoru), Dürrin Süer (Mimar), Gülay Zorer Gedik (Mimar | Yapı Fiziği Uzmanı), Nevzat Sayın (Mimar) ve Semra Uygur (Mimar) üstlendi. Danışman Jürileri ise Mimar ve Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı ile İnşaat Mühendisi ve Baumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer oldu. Jüri değerlendirmesinin eylül ayında açıklanan sonuçlara göre kazanan 3 proje 10’ar bin TL, ayrıca jüri özel ödülü olarak da 3 gece 4 gün Baumit VivaPark ve Viyana Gezisi ödülü ile ödüllendirilecek.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Baumit’in “Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev” Tasarım Yarışması sonuçlandı
  • 22.09.2021 16:54

Baumit’in “Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev” Tasarım Yarışması sonuçlandı

İnsanların sağlıklı, enerji verimli ve güzel yapılarda yaşaması vizyonuyla inova ...

Baumit CreativTop ile dış cephelerde değişim zamanı!
  • 28.08.2021 16:53

Baumit CreativTop ile dış cephelerde değişim zamanı!

Baumit, dış cephe tasarımları için kullanıma hazır, farklı dokularla şekill ...

Baumit'ten Anneler Günü'ne özel HobbyBeton!
  • 08.05.2021 10:38

Baumit'ten Anneler Günü'ne özel HobbyBeton!

Türkiye'nin ilk profesyonel hobi harcı 'HobbyBeton' ile sanatsal obje ya da saks ...

Binalarda depreme karşı alınacak önlemler!
  • 30.01.2021 11:13

Binalarda depreme karşı alınacak önlemler!

Binalarda sağlamlık için kullanılan malzemelerin kalitesi büyük önem taşıyor. Bu ...

Doğru ısı yalıtımı ile enerji tüketimi yüzde 50 azalıyor
  • 14.01.2021 10:01

Doğru ısı yalıtımı ile enerji tüketimi yüzde 50 azalıyor

Baumit, konut ve iş yerlerimizde doğru ısı yalıtımı ile enerji tüketiminin yüzde ...

Baumit'e Altın Çekül Ödülü!
  • 31.12.2020 12:10

Baumit'e Altın Çekül Ödülü!

Baumit, Altın Çekül Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri’nde İnce Yapı Sıva ve Bo ...