Felaketler konut sigortasını TETİKLEDİ!

Felaketler konut sigortasını TETİKLEDİ!

Konut sigortası bilinci gün geçtikçe gelişiyor. Konut sigortalatma oranında yüzde 53 ile İstanbul ilk sırada yer alırken onu yüzde 6 ile Ankara, yüzde 5 ile İzmir ve Muğla takip ediyor

Türkiye' de konut sigortası yaptırma oranı Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında son derece düşük seviyelerde. Henüz zorunlu poliçelerde dahi yüzde 100 sigortalanma oranının yakalanamadığı görülüyor. Allianz Bireysel Sigortaları Direktörü Ömür Şengün'e göre Türkiye'de konut sigortalama bilinci son 10 yılda yükselmeye başladı. Özellikle yaşanan deprem felaketi ve geçen yıl meydana gelen selden sonra sigorta yaptırma oranında artış gözleniyor. Şengün, batı bölgelerinde konut sigortası yaptırma oranının doğuya oranla daha fazla olduğunu söylüyor. engün, portföyün yarısından fazlasının İstanbul'da yer aldığı bilgisini veriyor.

Su hasarları ilk sırada
Konut sigortalatma oranlarında yüzde 53'lük orana sahip İstanbul'u, yüzde 6 ile Ankara ve yüzde 5 ile İzmir ve Muğla'nın takip ettiğine dikkat çeken Şengün, "Konut poliçelerindeki hasar nedenlerini incelendiğimiz zaman, toplam hasarın içinde dahili su hasarları yüzde 60'lık bölümü oluşturuyor. Bunu yüzde 12 ile hırsızlık hasarları takip ediyor" dedi.
* Konut sigortaları dikkate alındığında sel felaketleri yüzde 60'lık pay ile ilk sırada yer alıyor. Onu yüzde 12 ile hırsızlık ve yüzde 2 ile yangın sigortaları izliyor.
Kaynak: Sabah Emlak Mortgage
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz