Kiracılar hangi şartlarda evi boşaltmak zorunda kalabilir?

Kiracılar hangi şartlarda evi boşaltmak zorunda kalabilir?

Kiraların yükselişinin ardından birçok ev sahibi eski kiracılarını evden çıkarmak istedi. Peki, bu durumda kiracılar hangi haklara sahip?

Posta gazetesi yazarı Tamer Heper ev sahipleri ve kiracılarla ilgili kendisine gelen bir soruya yanıt verdi. Soruda kısaca ‘ev satılınca yeni ev sahibi kiracıyı hemen çıkarabilir mi?’ sorusuna yanıt arandı. İşte o soru ve cevabı:

Soru: Bir yazınızda kiracı konusunda; “Malik olduğu tarihten itibaren bir ay içinde ihtarname keşide edecek ve altı ay süre verecek. Altı ay sonunda tahliye talepli dava açacak ve bu davada ihtiyacını ispat edecek. Aksi halde sadece yeni malik olması tahliye nedeni değil. Şayet okuyucumun ikameti 11 yılı geçmiş olsaydı, bu husus da ayrı bir tahliye nedeni olurdu” diye yazmıştınız. Ben yaklaşık 11 yıllık kiracıyım, yani sözünü ettiğiniz 11 yılı doldurdum. Peki bu durumda ne olur, açıklar mısınız? S.İ.

Cevap: Bizim yasalarımızda tahliyeyi talep edebilme nedenleri sayılmıştır. Bunlardan biri okuyucumun bir yazımdan alıntı yaptığı yeni malikin tahliyeyi talep hakkı olup, sorusu ise yasalarımıza sonradan giren 10 yıllık uzama süresidir. Yeni malikin ne şartlarda tahliye davası açabileceğini okuyucum özetlemiş. Bu durumda ben de kendisine 10 yıllık süreden söz edeyim. Kiracının kiracılığı 10 yıllık uzatma süresini doldurmuşsa kiraya veren herhangi bir tahliye nedeni ileri sürmeden 10 yıllık uzama süresi sonunda tahliyeyi talep edebilir.

Yazımdan yapılan alıntıda 11 yıldan söz edilmiş ya, nedeni şu: Yasada 10 yıllık uzatma süresinden söz ediliyor. Yani sözleşmenin yapıldığı tarihteki süresi hesapta yok. Yani 10 yıl, sözleşmenin yapıldığı tarihten başlamıyor. İlk yapıldığı dönem dolduktan sonraki uzatma yılları hesaba katılıyor. Yani kira sözleşmesi bir yıllık yapıldıysa ve dönem sonu yasa gereği sözleşme kendiliğinden uzamaya başladıysa işte bu uzama süresi 10 yılı dolduracak.

Bunun üzerine sözleşme süresi olan bir yılı koyunca olacak 11 yıl. İşte bu 11 yılın sonunda, 10 yıllık uzama süresi nedeniyle tahliye davası açılabilecek. Şayet ilk sözleşme beş yıllık yapıldıysa bu süre toplam 15 yıl olacak. Bu arada herhangi bir tarihte kira sözleşmesi taraflar arasında yazılı olarak yenilenirse, süre yenileme tarihinden itibaren yeniden hesaplanacak.

Netice itibarıyla şayet okuyucumun sözleşmesi bir yıllık yapıldıysa üzerinden 10 yıl geçmekle, bugün kiraya veren tarafından tahliyesi talep olunabilecek. Şayet bir yıldan uzunsa bu süre 10 yıla eklenecek. Arada bir yerde yeni sözleşme imzalandıysa süre bu tarihten itibaren başlayacak (ben arada yenileme yapılması halinde sürenin yenileme tarihinden itibaren hesaplanacağı görüşüne katılmıyorum.

Zira bu da bir uzatmadır, ancak uygulama benim düşündüğüm gibi olmuyor, açıkladığım gibi oluyor. Dolayısıyla ona uymak gerekir). Yaşanan bir olayda iki tane tahliye nedeni varsa ikisi için de tahliye talebi mümkündür. Hem yeni malik ihtiyacı nedeni ile dava açabilir hem de 10 yılın dolmuş olması nedeni ile.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kiracılar hangi şartlarda evi boşaltmak zorunda kalabilir?
  • 26.10.2021 10:09

Kiracılar hangi şartlarda evi boşaltmak zorunda kalabilir?

Kiraların yükselişinin ardından birçok ev sahibi eski kiracılarını evden çıkarma ...

Hangi masraflar kiradan düşebilir?
  • 12.10.2021 10:02

Hangi masraflar kiradan düşebilir?

Kira bedelleri yükselişini sürdürürken, kiracılar ev ya da binayla ilgili ek mas ...

"Haksız yere çıkarılan kiracı yeni taşındığı evin kira farkını isteyebilir"
  • 28.09.2021 10:51

"Haksız yere çıkarılan kiracı yeni taşındığı evin kira farkını isteyebilir"

YAK Avukatlık Ortakları Buket Altufan Ulu, Hande Yayla Oğuzülgen ve Özge Konukçu ...

Haksız tahliyede kiracının hakları neler?
  • 18.09.2021 10:05

Haksız tahliyede kiracının hakları neler?

Kiralık konutu haksız yere tahliye edip başkasına kiraya veren mal sahibi, evden ...

14 soruda kira rehberi!
  • 18.09.2021 09:16

14 soruda kira rehberi!

Son günlerde hemen hemen herkesin gündeminde yükselen kiralar var. Özellikle büy ...

İşyeri kiralarına korona ayarı! İşte kiracı hakları!
  • 30.06.2021 11:11

İşyeri kiralarına korona ayarı! İşte kiracı hakları!

Pandemide çoğu işletmenin kapanmasıyla işyeri kiraları gündemden düşmedi. İşleri ...