maritbet girişmaritbet
İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı devam ediyor

İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı devam ediyor

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Ocak ayı sonuçları açıklandı. 

İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı yeni yıla hız keserek başlasa da geçen yılın aynı dönemine göre arttı. Türk sanayi mallarına yönelik yükselen talep de, yeni yılın ilk aylarında “devam” sinyalleri veriyor.

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi 2022 yılı Ocak ayı sonuçları açıklandı. Dış ticarette geleneksel olarak ocak aylarında görülen yavaşlama eğilimi, 2022 yılında da devam etti. Geçen yılın ocak ayı ile karşılaştırıldığında ise ihracatta büyüme kaydedildi. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı ocak ayında, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 33 artarak 2,4 milyar dolara ulaştı. 

Şubat ayında ihracattaki artış eğiliminin sürdüğü gözlenirken, Rusya-Ukrayna savaşının inşaat malzemeleri ihracatını gelecek aylarda olumsuz etkilemesi bekleniyor.     

İnşaat malzemelerine yönelik talep artışı sürüyor

Mevcut pazarlarda inşaat sektörlerindeki toparlanmaya bağlı olarak inşaat malzemelerine yönelik talep artışı devam ediyor. Yeni yılın ilk ayında ihracat miktar olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 artarak 4,33 milyon ton oldu. 

İnşaat malzemeleri yıllık (son 12 aylık) ihracatı ocak ayı itibarıyla 31,4 milyar dolara, miktar olarak ise 64,96 milyon tona ulaştı. Ortalama ihracat birim fiyatı, yıllık ortalama 0,48 dolar/kg olarak gerçekleşti.

Emtia fiyatlarındaki artış birim fiyatları yükseltti

İhracat birim fiyatları, emtia fiyatlarındaki artışa bağlı olarak önemli oranlarda yükseldi. İnşaat malzemeleri sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı, ocak ayında geçen yılın ocak ayına göre yüzde 25 arttı.

2021 yılı ocak ayında 0,44 dolar/kg olan ortalama ihracat fiyatı, bu yılın ocak ayında 0,55 dolar/kg seviyesine yükseldi.

İthalat ocak ayında yüzde 18 arttı

İnşaat malzemeleri ithalatı yeni yılın ilk ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 727 milyon dolara ulaştı. İthalat miktar olarak da artış kaydederek 245 bin 311 ton oldu.

Aylık ortalama ithalat birim fiyatındaki yükseliş sürerken, birim fiyat ocak ayında 2,96 dolar/kg’a ulaştı.

Alt sektörlerde ihracat değer olarak büyüdü

Ocak ayında inşaat malzemeleri ihracat performansı alt sektörler itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre güçlendi. Alt sektörlerde birbirlerine benzer eğilimlerle; miktar, değer ve birim fiyatlar genellikle arttı. Sekiz alt ürün grubunun yedisinde ihracat birim fiyatları geçen yılın ocak ayına göre yükseldi.

2022 yılı ocak ayında demir çelik ürünlerinin ortalama ihracat birim fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40,8 yükseldi. Mineral, taş ve toprak ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı ise yüzde 12,2 arttı. Elektrik malzemeleri ve teçhizatları ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 22,4, ağaç ve ahşap ürünlerin yüzde 37,3 ve metal bazlı ürünlerin yüzde 31,8 yükseldi.    

Ocak ayında sekiz alt ürün grubunun beşinde, ihracat miktar olarak geçen yılın üzerinde gerçekleşti. Miktar olarak gerçekleşen artışlarda geçen yılın son aylarında yaşanan artışların baz etkileri izlendi.

Yılın ilk ayında en yüksek ihracat miktar artışı, yüzde 38 ile yalıtım malzemelerinde gerçekleşti. Metal bazlı ürünlerin ihracat miktar artışı yüzde 22,9 ve prefabrik yapılarda yüzde 13,9 oldu. 

Miktar olarak elektrik malzemeleri ve teçhizatları, demir çelik ürünleri ile ağaç ve ahşap ürünleri ihracatı ise geriledi.   

Sekiz alt ürün grubunun tamamında ihracat değer olarak önemli artışlar kaydetti. Ocak ayında değer olarak en yüksek ihracat artışı, yüzde 61,7 ile metal bazlı ürünlerde gerçekleşirken, demir çelik ürünlerinde yüzde 41,4, yalıtım malzemelerinde yüzde 38, prefabrik yapılarda yüzde 35, ağaç ve ahşap ürünlerinde ise yüzde 26,9 oldu.

Türkiye’nin sanayi ihracatı performansı yeni yılda yavaşladı

Ocak ayı ihracatı geleneksel eğilimini koruyarak önceki aylara göre yavaşlayarak yeni yıla başladı. Ocak ayında yaşanan enerji kesintileri de ihracat performansını sınırlandıran etkilerin başında geldi. Küresel pazarlardaki talep artışı yavaşlayarak devam ederken, ülkemize yönelik ilave talep artışı ise sürüyor. Şubat ayında yüksek ihracat öngörülürken, Rusya-Ukrayna olumsuz etkilerinin gelecek aylarda hissedilmesi bekleniyor. 

2022 yılı ocak ayında, Türkiye toplam sanayi ürünleri ihracatı değer olarak 13,12 milyar dolar olarak gerçekleşirken, miktar olarak 7,79 milyon ton ile ihracat önceki aylara göre geriledi. 

Aynı dönemde birim fiyatlar yüksekliğini koruyarak ihracata katkısını yeni yılda da sürdürdü.

2021 yılı ocak ayında 1,29 dolar/kg olan sanayi malı ihracatı ortalama birim fiyatı, bu yılın ocak ayında 1,69 dolar/kg’a ulaştı.

İnşaat malzemeleri sanayi dışındaki sanayilerin toplam ihracatı değer olarak, 2022 yılı ocak ayında, önceki aylara göre geriledi ve 10,73 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat bu dönemde miktar olarak da düştü.              

İnşaat malzemeleri dışındaki sanayilerin ihracat ortalama birim fiyatı geçen yıl ocak ayında 2,09 dolar/kg iken bu yıl 3,10 dolar/kg seviyesinde gerçekleşti.     

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Geleceğe Yatırım Ödülleri sahiplerini buldu
  • 10.06.2024 16:48

Geleceğe Yatırım Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenle ...

Kaleseramik'e Türkiye İMSAD'dan 2 ödül
  • 28.03.2023 13:18

Kaleseramik'e Türkiye İMSAD'dan 2 ödül

Kaleseramik, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Gelec ...

İnşaat malzemelerinde yıllık ihracat 34,78 milyar dolarla rekor kırdı
  • 05.10.2022 15:41

İnşaat malzemelerinde yıllık ihracat 34,78 milyar dolarla rekor kırdı

İnşaat malzemeleri ihracatı ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 a ...

İnşaat malzemeleri ihracatı yıl sonu için rekor sinyali verdi
  • 03.08.2022 09:59

İnşaat malzemeleri ihracatı yıl sonu için rekor sinyali verdi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) her ay hazırladığı ...

İnşaat malzemeleri ihracat siparişleri uzun süre sonra ilk kez geriledi
  • 21.07.2022 17:15

İnşaat malzemeleri ihracat siparişleri uzun süre sonra ilk kez geriledi

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, h ...

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi haziranda 74,76'a geriledi
  • 20.07.2022 16:15

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi haziranda 74,76'a geriledi

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, mayıs ayı sonrası 0,05 puanlık sınırl ...