Yeni emlak kralı bankalar oldu!

Yeni emlak kralı bankalar oldu!

Bankalar son 1 yılda el koydukları malları yüzde 20 artırdı. 2009 Mayıs’ında toplam 2 bin 744 olan hacizli gayrimenkul sayısı 2010 yılının Mayıs ayında 3 bin 285’e ulaştı

 
 

Ekonomik kriz Türkiye'yi sarsmaya devam ediyor. Bankalar son 1 yılda el koydukları malları yüzde 20 artırdı. El konulan gayrimenkul değerleri artarken, gayrimenkullerin satış değerlerinin azalması dikkat çekti. Malı haczedilen kişiler çift yönlü zarar etti. 2009 Mayıs'ında toplam 2 bin 744 olan hacizli gayrimenkul sayısı 2010 yılının Mayıs ayında 3 bin 285'e ulaştı.
 
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) "Bankanızdan Satılık Fabrika- Mayıs 2010" başlıklı raporuna göre, gayrimenkullerin muhammen satış bedeli ise 627 milyon TL'den 510 milyon TL'ye indi. Son bir yılda en dikkat çekici gelişme el konulan fabrika sayısının 51'den 77'ye yükselmesi oldu.
 
El konulan fabrikaların muhammen bedeli de 201 milyon TL olarak hesaplandı. El konulan büyüklü küçüklü işyeri sayısı 228, dükkan sayısı da 331 oldu. Geçen yıl işyeri hacizlerinin sayısı 654 olarak kayıtlara geçti. Bu yıl işyeri haczinin düşüş göstermesinin nedeni ne diye bakıldığında birçok işyeri haczinin bankalarda mesken olarak gösterildiği gözlendi. Hacizli gayrimenkullerde işyeri haczi en çok İstanbul, Ankara ve İzmir'de gözlenirken hacizli fabrikalarda Gaziantep, Samsun ve İzmir başı çekti.
 
402 arsaya el konuldu
İSMMMO'nun bankaların internet sitelerinde ilan ettikleri satılık gayrimenkullerden yola çıkarak hazırladığı rapora göre, işyeri ve fabrika hacizlerinin yanı sıra 402 adet arsa, bin 569 adet villa ve daire tipi konut, 77 adet bina ve 452 adet tarlaya da el konulduğu gözlendi. Bu gayrimenkullerle ilgili alıcıların da dikkat etmesi gereken noktalar var.
 
İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, verilere ilişkin değerlendirmesinde, ekonomik krizin vatandaşı çift taraflı zarara uğrattığını kaydetti. Özellikle fabrika, işyeri ve tarla hacizleri ile ekonomiye ciddi zararlar verildiğine dikkat çeken Arıkan, banka hacizlerinde Türkiye'nin ekonomik nabzının durduğunu gördüklerini ifade etti. Bugün sanayiciye, esnafa ve çiftçiye yapılan hacizler toplumun her kesiminin hacze uğratıldığını gösterdiğini belirten Arıkan şu noktala dikkat çekti:
 
"Kapısına kilit vurulan fabrikanın işçileri ve o fabrikanın çevresindeki küçük esnaf bu hacizden doğrudan etkileniyor. Yine tarlasını ekmek için bankaların kapısını çalan çiftçinin de banka hacizleri ile köşeye sıkışması kabullenilir bir durum değil. Üstelik ekonomik kriz ile birlikte mallarının değerinin düşmesi de ekonomik dar boğaz içinde olan sanayici, esnaf ve çiftçiye ikinci bir darbe. Haczedilen mallar bir önceki yıla göre en az yüzde 15 değer yitirmiş durumda. Yani haciz kıskacına takılan kişiler mallarının değer kaybından dolayı da zararı büyük."
 
77 fabrika sahibini arıyor
Son bir yılda en dikkat çekici el konma işlemi fabrika olarak izleniyor. En fazla fabrikaya el koyan bankanın Halk Bankası olduğu belirlendi. Halk Bankası'nın geçen yıl 9 olan fabrika hacizlerini bu yıl 28'e çıkardığı tespit edildi. Halk Bankası'nı 27 fabrikaya el koyan İş Bankası takip ediyor. Vakıfbank 11, Ziraat 1, Denizbank 1, Bank Asya 4, Türkiye Finans 2, Albaraka 2 ve Kuveyt Türk'ün elinde 1 adet hacizli fabrika olmak üzere toplam 77 fabrika yeni sahibini bekliyor.
 
Tekstil fabrikalarının ağırlıklı olduğu hacizli işlemlerde, un fabrikaları, yağ fabrikaları, çuval fabrikaları, halı fabrikaları, boya fabrikaları, ayakkabı fabrikası, beyaz eşya yan sanayi fabrikası ile otomobil yan sanayi fabrikaları da bulunuyor. Fabrikaların toplam muhammen bedeli ise 201 milyon 179 bin TL olarak görünüyor. Bir önceki yıl ise 51 bankanın muhammen bedellerinin toplamının 235 milyon TL olduğu gözlendi.
 
Bankalar da ellerindeki malı satamıyor
Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında bankaların ellerinde bulunan gayrimenkullerin çoğunun satılamadığı dikkat çekti. Bankaların 2010 yılı satılık gayrimenkul listesinde yer alan birçok gayrimenkul geçen yıl da bankaların listesinde yer aldığı belirlendi. Bankaların ellerindeki gayrimenkullerin fiyatlarını düşürmelerine rağmen ekonomik kriz nedeniyle yeni alıcı bulamadığı, üstelik ellerindeki gayrimenkulü satamayan bankaların yeni gayrimenkulleri de bünyesine kattığı tespit edildi.
 
Düğün salonu, tavuk çiftliği, balık restoranı da satılık
Bankaların hacizli işyerleri arasında İstanbul'da bulunan balık restoranı en dikkat çekici haciz olarak kendini gösterdi. Denizbank tarafından haciz edilen balık restoranının muhammen satış bedelinin 2 milyon 600 bin TL olduğu belirlendi. Ancak büyük işyeri hacizlerinin fabrika ve balık restorandı ile sınırlı olmadığı dikkat çekti. Satılık işyerleri arasında 1 adet düğün salonu, 1 adet pansiyon, 1 adet süpermarket, 27 adet petrol ofisi, ve imalathane, 3 adet tavuk çiftliği, 5 adet besihane ve 2 adet oto galeri de yer alıyor. Küçük işyerleri ve dükkanlar ile birlikte ise hacizli işyeri sayısı 601'e ulaşıyor.
 
Toplam 2 bin 639 kişinin malına el kondu
Bankalardan ağzı yanan bir diğer kesim ise bireysel kredi müşterisi oldu. Son bir yılda kredi çekip kredisini ödeyemeyen bireysel müşteriler ev, bina ve arsasından oldu. Bina hacizlerinde 53 hacizle Halk Bankası başı çekerken, oturma amaçlı olarak ev alan ve İş Bankası'ndan kredi kullanan 522 kişi hacizle karşı karşıya geldi. Kuveyt Türk'te kredi kullandırdığı 210 kişinin evine kredi borçlarını ödemedikleri için el koydu. Böylece bina, mesken, tarla ve boş arazi ve 124 diğer mallar olmak üzere toplam 2 bin 639 kişinin malına el konmuş oldu.
 
Hacizde büyükşehirler başı çekiyor
Hacizlerin hangi illerde yoğunluk kazandığına baktığımızda da ilginç sonuçlar karşımıza çıkıyor. Orta ölçekli işyeri hacizleri daha çok İstanbul, Ankara ve İzmir ile öne çıkarken fabrika hacizlerinde İzmir, Samsun ve Gaziantep illeri diğer illere açık ara fark atıyor. Bu illeri Manisa, Uşak ve Sakarya izliyor. Ankara, İstanbul ve Mersin ise hacizli meskenlerin yoğunlukta olduğu iller arasında yer alıyor. Arsa hacizlerinde de başı Edirne, Trabzon Denizli, Balıkesir ve Çorum çekiyor.
 
11 bine ev, 8 bine büro, 5 bine dükkan var
Bankalar bir yandan el koydukları gayrimenkulleri satarken, diğer yandan da yeni gayrimenkul alacak kişilere oldukça cazip fırsatlar sunuyor. Oturum amaçlı satılan daireler arasında 11 bin TL'ye kadar ev bulmak mümkün. Dairelerin metrekareleri ise 50'den başlıyor ve uygun fiyatlı evlerde 100'e kadar çıkıyor. 3 oda bir salon evlerde de 35-70 bin TL arasında ikamet edilebilecek uygun ev bulmak mümkün. Arsalarda ise rakamlar çok daha cazip. Bankaların elden çıkarmak istediği arsalar arasında 3 bin TL'ye kadar arsa bulunuyor. Gayrimenkullerin fiyatları bulundukları bölge ve büyüklüklerine göre değişkenlik gösteriyor.
 
Takipteki krediler de arttı
BDDK verilerine göre ise bankaların takipteki kredilerinin de arttığı gözleniyor. Aktif kalemler içerisinde krediler geçen yıl ocak ayına göre yüzde 7.8 artarak 365 milyar 517 milyon TL bu yıl ocak ayında 394 milyar 6 milyon TL yükselirken, takipteki bürüt alacaklar aynı dönem içinde yüzde 46 artışla 14 milyar 928 milyon TL 21 milyar 789 milyon TL'ye çıktı.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz