Yatırım fırsatını gören konuta koştu!

Yatırım fırsatını gören konuta koştu!

Bir yandan kredi faizlerinin artacağı beklentisi, bir yandan yatırımcıların iştahı, konut satışlarını adeta patlattı

Fiyapı, 20 günde 500 konut, Sinpaş 6 ayda 270 konut, Ağaoğlu 1 günde 50 ofis sattı. 2010 yılının ilk yarısında durgun seyreden konut sektörü canlandı. Özellikle de yılın ilk çeyreğinde şirketlerin bahar kampanyası adı altında sundukları kolaylıklar satışları ayağa kaldırdı. Turyap Yönetim Kurulu üyesi Başak Soner, bu canlanmada kampanyalar kadar piyasa koşullarında kaçırılmayacak yatırım atmosferinin etkisi olduğunu söyledi.

Soner "Kredi faizlerinin artması bekleniyor. Bu nedenle mevcut ortamın avantajını kaçırmak istemeyenler bir yanda, tasarrufflarında döviz ve faizde aradığını bulamayanlar bir yanda olunca, gayrimenkuldesatışların canlanması kaçınılmazdı. Örneğin lüks denilen projeler bu dönemde hızlı satıldı. Öncelikli lokasyonlarda bulunuyor ve avantajlı kampanyalar yapıyorsa kısa sürede konut da ofisler de tükenebiliyor. Projeler ve piyasa koşullarında cazip koşulları gören, başka yerlerde şansını aramıyor" dedi.

Fiyapı Bahçeşehir'deki Fi-Side projesinde yüzde 25 prim garantili konut kampanyasında 500 daireyi 20 günde sattı, 60 milyon TL ciro elde etti. Özellikle küçük yatırımcıların paralarını gayrimenkulde değerlendirmesi için başlatılan kampanyadandaire alanlar 2012 Mayıs ayında ister dairesini alacak isterse Fiyapı onun adına yüzde 25 primle 60 gün içinde daireyi satacak. Şirket projenin kalan dairelerini ise sıfır peşinat, sıfır taksit ve sıfır faizle satacak. Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan talebin hala devam ettiğini ancak kampanyayı sınırlı tuttuklarını açıkladı.

Ağaoğlu Grubu da My Office Gold'daki 50 ofisi, 10 bin peşinat kampanyası yaparak bir günde sattı. Projedefiyatlar 570 bin liradan başlıyor. Ali Ağaoğlu, "İşadamları, iş yerlerini kendilerine zaman kazandıran akıllı binalara taşımak için uygunfırsatlar arıyorlar" dedi.

Sinpaş ve Barwa'nın Ahırkapı'da yapığı deniz manzaralı Ottomare Suites'de ise 355 suitin yüzde 75'i 6 ayda satıldı. Suitlerin fiyatları 700 bin liradan başlıyor, alıcıya yüzde 12 indirim yapılıyor. Beylikdüzü'ndeki Beyzade Konakları'nda da ilk 30 daire yüzde 20 indirimle satışa sunuldu. Projedefiyatlar 97 bin ile 257 bin lira arasında değişiyor.

Eski evini getir yenisini al

Suat Altın İnşaat Kayseri'deki 600 konutlukprojesinde eski evi veya arsası olan ve bunları satıp ev almak isteyenlere yardımcı oluyor. Eski evlerini peşinata sayarak istedikleri kattan evlerini veriyor.  Projenin çok rağbet gördüğünü anlatan Genel Müdür Sedat Kılınç, satışlarınkampanyanın cazibesi kadar piyasa koşullarından da kaynaklandığını anlattı. Kılınç konut kredi faizlerinin yüzde 0.80'lere düşmesiyle, peşin parası olmayan binlerce kişinin konut firmalarının kapısını aşındırdığını açıkladı. Ekonomik ve siyasi istikrarın sağlanmasıyla birlikte insanların alım gücünün de arttığına dikkat çeken Kılınç, "Vatandaşlar artık 10 yıl ve daha uzun vadede plan yapıp borçlanabiliyor. Seçimler de vatandaşların alım kararını olumsuz etkilemiyor" dedi.

Kaynak: Bugün

  • Etiketler:

Yorum Yaz