‘Yabancıya satışın önü kesiliyor’

‘Yabancıya satışın önü kesiliyor’

Tahir Tellioğlu, "Yasal olarak bir engel olmamakla beraber mevcut bürokrasinin yavaş işlemesi, bu bölgenin esas iznini veren Ege Ordu Komutanlığı’nda işlemlerin yavaşlatılmasından yaşanan sorunlar nedeniyle ciddi müşteri kaybetme durumunda bize maliyet oluşturmaktadır" dedi

 

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, yabancılara yönelik gayrimenkul satışında teşvik edici ve kolaylaştırıcı imkanlar sağlanması noktasında ciddi zorluklar çıkarıldığını belirterek, "Yasal olarak bir engel olmamakla beraber mevcut bürokrasinin yavaş işlemesi, bu bölgenin esas iznini veren Ege Ordu Komutanlığı'nda işlemlerin yavaşlatılmasından yaşanan sorunlar nedeniyle ciddi müşteri kaybetme durumunda bize maliyet oluşturmaktadır" dedi.

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TMF) 8. Dönem İstişare Toplantısı, Antalya'nın Alanya ilçesinde yapıldı. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan TMF Başkanı Tahir Tellioğlu, toplantıda bölge temsilcileriyle, yabancılara gayrimenkul satışında yaşanan sorunlar ve inşaat sektörünün Türkiye ekonomisindeki önemi konularını görüşeceklerini söyledi.

Ülke ekonomisinde inşaat sektörünün, taşıyıcı, lokomotif sektör olduğunu vurgulayan Tellioğlu, 2004-2007 yılları arasında inşaat sektöründeki yüzde 15 büyümenin ülke ekonomisine yüzde 7 ile 10 arasında katkı sağladığını hatırlattı. Ekonomik gelişmede inşaat sektörünün öneminin görüldüğü halde, hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gayretine rağmen kabinedeki ilgili makam ve kurumların eş değerde çalışma yapmadıklarını savunan Tellioğlu, 2008 yılında ABD'deki tutsat (Mortgage) kredilerinden kaynaklanan ve dünyayı etkileyen ekonomik kriz nedeniyle Türkiye'deki sektörlerde krizden çıkış paketi hazırlanırken inşaat sektörüyle alakalı hiçbir tedbirin alınmadığını iddia etti.

Sahil bölgesinde yabancı vatandaşlara yönelik gayrimenkul satışında teşvik edici ve kolaylaştırıcı imkanlar sağlanması konusunda ciddi zorluklar çıkarıldığını anlatan Tellioğlu, şunları kaydetti:

"Yasal olarak bir engel olmamakla beraber mevcut bürokrasinin yavaş işlemesi, bu bölgenin esas iznini veren Ege Ordu Komutanlığı'nda işlemlerin yavaşlatılmasından yaşanan sorunlar nedeniyle ciddi müşteri kaybetme durumunda bize maliyet oluşturmaktadır."

İstişare toplantısında yabancılara yönelik gayrimenkul satışında yaşanan zorlukları tartışacaklarını ifade eden Tellioğlu, şöyle devam etti:

"İhtiyaca göre gerekli girişimleri yapıp sonuç alamadığımız takdirde bu uygulamaları kısıtlayan, izin veremeyen, yasaların dışında hareket eden kurumlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Yasal eksiklikler, hatalar neyse ona bakacağız. Ege Ordu Komutanlığı ya da mülki idare ya da tapu müdürlüğü diye ayrım yapmıyorum. Kanunları uygulamayan her kimse suç işlemiştir. Fakat ilk önce nezaketen ziyaret edip istişare yapacağız. Çözemediğimiz takdirde meslektaşlarımızın ve kamuoyunun menfaatleri doğrultusunda gerekirse suç duyurusunda bulunacağız."

Bir gazetecinin "Ege Ordu Komutanlığı hakkında da suç duyurusunda bulunmayı düşünüyor musunuz" sorusu üzerine Tellioğlu, "Şu anda peşin hüküm vermek istemiyorum. Detaylı düşündükten sonra karar vereceğiz. Gecikmenin nedenine ve şartlarına bakacağız, kasıt varsa suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu.

Ülke ekonomisinin gelişiminde yabancılara gayrimenkul satışının önemini vurgulayan Tellioğlu, şunları söyledi:

" Ülke ekonomisinin gelişmesi açısından turizmin önemi bilinmekle beraber aslında yabancılara gayrimenkul satışı, süreklilik ve kesin teminatı olan bir turizm teşvikidir. Çünkü oteller yapmak, otelleri doldurmak geçici ve devamlı performans getiren eylemlerdir. Sıkıntılı durumlarda turistler gelmezse onları zorla getiremezsiniz. Fakat onbinlerce meskeni olan yabancı vatandaşlar, bu bölgelere gelmek ve buralarda harcama yapmak durumundadır. Konut sadece yaşanılan bir ev veya yaşam alanı değildir. Diğer hizmet alımlarıyla kalıcı döviz girdisi demektir."

  • Etiketler:

Yorum Yaz