Yabancıların konut talebi hız kesmiyor

Yabancıların konut talebi hız kesmiyor

Yabancılara yapılan konut satışlarında kasımda 2 bin 152 ile geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 21,4'lük artış yaşanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yılın 11 ayında 16 bin 549 düzeyinde bulunan yabancılara yapılan konut satışları da 2017'nin aynı döneminde 20 bin 70'e yükseldi. Böylece bu yılın ocak-kasım döneminde yabancılara konut satışlarında yüzde 21,3'lük artış görüldü.

Öte yandan, Türkiye genelinde konut satışları kasımda bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,5 azalarak 122 bin 732 oldu.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, yabancıya satışların bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 artarak 2 bin 152'ye yükseldiğini belirterek, kasımda Iraklıların 405, Suudi Arabistan vatandaşlarının ise 239 konut aldığını söyledi.

Özyurt, "Türkiye'den gayrimenkul almak isteyen yabancı, KDV ödemediği için Türkiye'deki yatırımlarını artırma yoluna gitti. Bu durum da ülkeye döviz girdisi sağladı ve hem Türk ekonomisi hem de gayrimenkul üreticilerinin önünü açıldı. Her zaman söylediğimiz gibi Türkiye yabancı yatırımcı için cazip pazar olmaya uzunca bir süre devam edecek." dedi.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, yabancılara yapılan konut satışlarının artmasının yabancı yatırımcıların sektörüme ilgisini ve güvenini gösterdiğini vurguladı.

Demir, yurt içi satışlarında son iki ayda kısmi de olsa düşüş yaşandığını kaydederek, "Ancak yılın geneline baktığımızda gayrimenkul ve inşaat sektörü, yılın üçüncü çeyreğinde dünya ekonomileri arasında en hızlı büyüyen Türkiye ekonomisinin yükselen gücünü ortaya koyuyor. İnşaat yatırımlarında yılın ilk çeyreğinde yüzde 13,3, ikinci çeyreğinde yüzde 22,5, üçüncü çeyrekte yüzde 12 oranındaki artış, bunun bir göstergesini oluşturuyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Yabancıya satış daha da artacaktır"

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala, yabancıya konut satışının kasımda geçen yılın aynı ayına göre göre yüzde 21,4 artarak 2 bin 152 olduğunu belirterek, özellikle Irak ve Suudi Arabistan vatandaşlarının birbiriyle yarıştığını söyledi.

Bazen Irak bazense Suudi Arabistan'ın birinci sıraya yerleştiğini dile getiren Pala, onları Kuveyt, Rusya ve Afganistan'ın izlediğini bildirdi.

Pala, "Yabancıya satıştaki istikrarlı yükseliş, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine katkısının ve yabancının ülkemize olan güveninin en önemli göstergesidir. Orta Doğu'ya en yakın bölgede en istikrarlı ve güvenilir ülke durumunda olan Türkiye'nin bu sonuca ciddi oranda katkısı olmuştur. Yabancılara yönelik genişletilmiş yasal düzenlemeler ve Eximbank'tan faydalanmasının önü açılması gibi desteklerle yabancıya konut satışının daha da artacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Celal Koçer, gayrimenkule yapılan yatırımın her zaman kazandırmaya devam edeceğini kaydederek, gayrimenkulün, hem yerli hem de yabancı yatırımcı için yine en iyi yatırım aracı olacağını aktardı.

Koçer, ancak yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

"Yabancıya satış gelecek yıl da devam edecek"

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, yabancıya satışlardaki artışın çok sevindirici olduğunu dile getirerek, "Önümüzdeki yıl bunun daha da artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Çünkü, Türkiye halen yabacılar için en güvenli liman." diye konuştu.

Sektörün bu yıl da büyümesini sürdürdüğünü aktaran Bahadır, bundan sonra da yatırımların, istihdamın ve üretimin artarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş
Türkiye yabancı yatırımcı için hala cazip ve güvenilir bir pazar

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 artmasında son dönemlerde Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere dikkatlice bakmak gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye pek çok yabancı uyruklu vatandaşa ev sahipliği yapıyor. Ülkemizde en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan ya da en az 2 milyon dolar yatırım yapan yabancıya Türk vatandaşlığı verilmesinin yasalaşmasıyla birlikte, bu kişilerin Türkiye'de ev sahibi olmak konusunda talepleri her geçen gün artıyor. Öte yandan Körfez bölgesinde huzur ve istikrarın bozulmasıyla birlikte güvenli bölge olan Türkiye'ye ilgi büyük oranda artıyor. Bugün açıklanan rakamlar da ülkemizin yabancı yatırımcı için oldukça cazip ve güvenilir bir pazar olduğunu gösteriyor.

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında  azalmasının sektörü etkileyeceğini düşünmüyoruz. Konut sektöründe dönem dönem ufak bazı düşüşler olabilir. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün hükümetimiz tarafından desteklenmeye devam etmesiyle sektör canlılığını korumaya devam edecektir. İnşaat sektörüne güvenimiz tam, yatırımlarımıza ara vermeden tüm gücümüzle devam ediyoruz. Devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri, hayata geçirilen yeni kampanyalar, tapu harçları ve damga vergisindeki indirimler ile ivme kazanan inşaat sektörü, ülkemizin lokomotif sektörü olma özelliğini koruyor.

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

Az miktarda düşüşler sektörü olumsuz etkilemeyecektir!

Türkiye'de ev sahibi olmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik getirilen kolaylıklar, yabancıya konut satışını bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 oranında artırdı. Özellikle 2017 yılının son çeyreğinde satışlar daha fazla arttı. Yabancıya satıştaki yükseliş, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine katkısının genişleyerek devam ettiğinin en önemli göstergesidir.

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında  azalarak 122 bin 732 olmasında yılsonuna yaklaşıyor olmamızın etkisi olduğunu düşünüyoruz. Bu orandaki az miktarda düşüşün sektörde olumsuz bir hava oluşturacağını beklemiyoruz. Yatırımcılar, 2018 yılının başında yeniden alım yönünde harekete geçecektir. 

Hasanoğlu İnşaat olarak konut satışlarımızda herhangi bir düşüş yaşamadık. Yatırım tutarı 150 milyon TL olan BANU EVLERİ Ispartakule 2 projemizin şimdiden yüzde 60'ından fazlasını sattık. Satışlarımızın etkilenmemesinin en önemli nedeni; bölge fiyatlarından yüzde 20 daha uygun olan fiyat politikamız, buna ilave olarak da kat planlarımızda ki net ve brüt metrekareler arasındaki farkın en az olması… Ayrıca yeni yıl itibariyle BANU EVLERİ Ispartakule 2 projemizde ‘48 bin TL peşin, Ağustos 2018'de taşın' kampanyamızı da başlatmayı planlıyoruz. Bu kampanyamızın satışlarımızı daha da destekleyeceğini düşünüyoruz.

Okkalar İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka

Yabancıya konut satışlarının yükselmesinde yasaların etkisi büyük oldu 

2017 yılında Türkiye'de yabancıya konut satışlarında sıçrama yaşandı. TÜİK'in verilerine göre 2017 yılı Kasım ayında 2 bin 152 konut satışı gerçekleşti. Yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 arttı. Yabancıların Türkiye'ye yatırım yapmasının en önemli nedenleri arasında son dönemde yabancıya konut satışları ile ilgili olarak çıkan yasaların konut satışını kolaylaştırması ve yabancıya konut satışında KDV uygulanmaması gibi nedenleri sayabiliriz. 

Son aylarda çok yüksek olmasa konut satışlarında belli bir oranda düşüş olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz 2017 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 oranında azalma olmuştu. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Kasım ayında ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında azaldı. Ufak bazı düşüşler yaşasak da sektör güvenli liman olma özelliğini koruyor.  2018 yılında düşüş olmaması için özellikle tapu harçlarında yeni yılda bir artış yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer ulaşılabilir fiyatlarla konut satışı yapılıyorsa özellikle markalı konut projeleri tercih ediliyor. Biz de Okkalar İnşaat olarak yaptığımız kampanyalarla sektörü destekliyoruz. Yapımına 2017 yılının Mart ayında başladığımız Arma Menta projemizde o günün şartlarında 2+1 daire satın alanlar 274 bin TL gibi bir miktar ödedi. Bugün aynı dairenin değeri 400 bin TL'ye tekabül ediyor. Markalı konut projeleri eğer doğru lokasyonda doğru fiyatlarla satışa sunulursa hem yatırımcısına yüksek kar sağlıyor hem de proje satışlarında herhangi bir düşüş yaşanmıyor. 

TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam
Türkiye yabancı yatırımcı için güvenilir ve kazançlı…

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 artmasında inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmesinin en önemli etken olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca sektörümüzün güvenilir ve kazançlı bir yatırım kapısı olması da yabancı yatırımcının Türkiye'yi seçmesinde çok etkili oluyor.
Türkiye genelinde konut satışları 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında  azalarak 122 bin 732 olmasında mevsimsel ve yılsonunda olunmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca kredi faizlerinin yükselmesi de konut satışlarını etkiledi. Sektör, iki-üç aylık bir düşüşe göre değerlendirilmemeli, genel olarak tüm yıla bakılmalı. Yapılan araştırmalar; Türkiye'de ortalama 18 milyon yapının yüzde 67'sinin ruhsatsız ve kaçak olduğunu, yüzde 60'ının ise 20 yaşın üzerinde olduğunu gösteriyor. Bu da bize konut sektöründe özellikle kentsel dönüşüm projelerinin kesintiye uğramadan devam etmesi gerektiğini gösteriyor. TESA Yapı olarak projelerimizi genellikle kentsel dönüşüm projesi olarak hayata geçiriyoruz. Türkiye'de kentsel dönüşüm süreci daha çok depreme dayanıksız yapıların dönüşüm süreci gibi algılansa da aslında yapılan bununla sınırlı değildir. Biz, bu anlamda projelerimizi hayata geçirirken sadece yıkıp yerine yenisini yapmayı hedeflemiyoruz. Bölgenin tamamen dönüşümünü sağlayarak çevrede bulunan sakinlerine güvenli ve eşsiz bir yaşam alanı sunmayı hedefliyoruz.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Türkiye genelinde yabancılara toplam 35 bin 383 adet konut satıldı
  • 15.11.2022 16:49

Türkiye genelinde yabancılara toplam 35 bin 383 adet konut satıldı

EVA Gayrimenkul Değerleme, son iki yılda yabancı yatırımcıların Türkiye’de gerçe ...

Yabancıya konut satışında KDV düzenlemesi!
  • 09.04.2022 17:15

Yabancıya konut satışında KDV düzenlemesi!

Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanunund ...

Konut satışları geçen yıla göre yüzde 20,1 arttı!
  • 15.03.2022 10:13

Konut satışları geçen yıla göre yüzde 20,1 arttı!

TÜİK, konut satış istatistikleri Şubat 2022 verilerini açıkladı. Türkiye genelin ...

Rus ve Ukraynalı yatırımcılar Türkiye'de gayrimenkul için sıraya girdi!
  • 10.03.2022 12:52

Rus ve Ukraynalı yatırımcılar Türkiye'de gayrimenkul için sıraya girdi!

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş sürecinde Avrupa’nın ambargo uyguladı ...

Yabancıya konut satışıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar!
  • 10.02.2022 10:50

Yabancıya konut satışıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar!

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancıya konut satışıyla ilgili doğru bilinen ...