Ünlülerin sitesi kaçak çıktı! İşadamı, oturduğu evi ihbar etti!

Ünlülerin sitesi kaçak çıktı! İşadamı, oturduğu evi ihbar etti!

Dairelerinin tanesi 2 milyon dolar olan lüks sitenin iskanı yok!

Kaynak: Ercan SARIKAYA / Ankara Habertürk

 

Beşiktaş Ulus'da her bir dairesine 2 milyon dolar değer biçilen Boğaza nazır Naciye Sultan Sitesi için şok bir karar alındı.

Ünlü isimlerin oturduğu sitenin kaçak olduğu ortaya çıktı. Boğaziçi İmar Müdürlüğü, kaçak olan bir blok için mühürlenme kararı verirken, diğer bloklarla ilgili de işlem başlattı. Yıkım süreci başlayan site ile ilgili Boğaziçi İmar Müdürlüğü savcılığa suç duyurusunda da bulundu. Dairelerin 10 bin dolara kiraya verildiği lüks sitede oturan işadamı Doğan Kasadolu'nun Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne ihbarda bulunmasıyla başlayan süreçte Kasadolu'nun dairesinin olduğu binaya mühürleme kararı çıktı. Mühürleme ve suç duyurusu ile ilgili Kasadolu, "yasadışıysa yapacak bir şey yok" dedi. Sitede İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu da oturuyor.

İstanbul`un en prestijli sitelerinden biri olan Boğaz manzaralı Naciye Sultan Sitesi'ne şok yaşanıyor. Alarko Holding'in şirketlerinden Tüm Tesisat A.Ş.'nin inşa ettiği Naciye Sultan Sitesi'ndeki Boğaza nazır yaklaşık 30 yıllık villaların iskan ve ruhsatının olamadığı ortaya çıktı. Boğaziçi İmar Müdürlüğü, sitedeki bir bloğun mühürlenmesine karar verirken, diğer bloklar için de işlem başlattı.

Lüks sitenin yıkım sürecini başlatan olaylar 26 yıl öncesine dayanıyor. Temeli 1978 yılında atılan siteden işadamı Doğan Kasadolu, 1986 yılında bir daire satın aldı. Boğaza nazır dairede uzun yıllar oturan Kasadolu, iki yıl önce bankadan alacağı bir kredi için bankaya evini teminat göstermek istedi. Ancak banka görevlileri iskanı olmadığı için evi krediye teminat olarak kabul etmedi.
 
Kasadolu, Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne başvurdu. Müdürlük Kasadol'un da evinin bulunduğu G Blok'un üzerindeki arsanın dosyasında ruhsat, ruhsat eki proje ve iskan belgelerinin bulunmadığını bildirdi. Müdürlükten "1978 yılında başvurusu yapılan inşaat ruhsatının yazışmalarının olduğu daha önce başvurusu olan ruhsatın nasıl kaybolduğu bilinmiyor. ilk alınan ruhsat zaman aşımına uğradığı için ruhsat geçersiz olmuştur. Bu nedenle iskan verilemiyor. Yasal işlemler için Tapu sicil Müdürlüğü'nden bilgi bekleniyor" diye de cevap geldi.
 
DAVA AÇTI
Bunun üzerine Kasadolu, komşusu olan diğer daire sahipleriyle binanın üzerinde bulunduğu arsaya ortak olduğunu tespit etttirdi. Kasadolu, ortaklığın satış yoluyla giderilmesi için dava açtı. İstanbul 2`nci Sulh Hukuk Mahkemesi, Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne yazı yazarak arsanın imar durumunu sordu. Boğaziçi İmar Müdürlüğü de, "Söz konusu yerde konut kullanımına ayrılmış olan alanlar yeşil alan statüsüne alındığından uygulama yapılmayacaktır" yanıtını verdi.
 
Bunun üzerine Kasadolu, Boğaziçi İmar Müdürlüğüne yaptığı başvuruda yasadışı bir durum tespit edilmesi halinde sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. İstanbul Boğaziçi İmar Müdürlüğü ihbar üzerine yaptığı incelemede Nejat Sümer, Nazan Bozdağ, Neslihan Harmancı, Şerif Egeli, Doğan Kasadolu, Eda Uras ve Ufuk Uras'ın dairelerinin bulunduğu bina ile ilgili kaçak yapıldığı gerekçesiyle mühürleme kararı verdi. Yapı tatil tutanağı tutup İstanbul Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Yaklaşık 30 yıllık sitenin yıkılması gündeme geldi.
 
KİRALAR 10 BİN DOLAR
7 blokta 38 dairenin bulunduğu boğaza nazır lüks sitede kiralar 8 ile 10 bin dolar arasında değişiyor. Yüzme havuzlu, sauna, kafesi olan, jeneratörlü, açık otopark ve kapalı garajı bulunan bir sitede çeşitli sosyal tesisler bulunuyor.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz