maritbet girişmaritbet
Türk Telekom Arena’da inşaat tam gaz

Türk Telekom Arena’da inşaat tam gaz

Seyrantepe’de inşaatı Varyap-Uzunlar girişimi tarafından sürdürülen Türk Telekom Arena’da kaba inşaat önemli ölçüde tamamlanırken, çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor

 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, Türk Telekom Arena'nın durumuyla ilgili olarak, stadın planlandığı gibi 29 Ekim 2010 tarihinde stadın hizmete gireceğini belirtti.
Stadın 52 bin kişi seyirci kapasiteli, 4 bin 500 araçlık otoparka sahip bir tesis olacağını vurgulayan Karabel, 2007 yılında gelir paylaşımı usulüyle Dabi-Eren Talu-Alke girişimine verilen ihale sonrası bu konsorsiyumun kaba inşaatı yüzde 24 seviyesine kadar getirdiğini hatırlatırken, "Ancak istenmeyen nedenlerden dolayı iş akdimiz fesh oldu. Daha sonra da biz hak ediş ödeme usulüyle ihalemizi yeniden yaptık ve Varyap-Uzunlar iş ortaklığı çalışmayı devraldı. Şu anda da kaba inşaat yüzde 90 seviyesinde tamamlandı" dedi.
 
Çalışmayla ilgili olarak TOKİ, Maliye Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Galatasaray Kulübü 4'lü bir protokol yaptıklarını anlatan Ahmet Haluk Karabel, yakın zamanda hayatını kaybeden Galatasaray Kulübü eski Başkanı Özhan Canaydın'ı da çok emekleri geçtiğini vurgulayarak andı.
 
Çatı nisanda başlayacak
Kaba inşaatının yüzde 90'ının tamamlandığını yineleyen Karabel, 20 Nisan'da çatının çelik konstrüksiyonunun montajına başlayacaklarını ifade etti.
Stadın saha zemini üzerinde iki ana parça olarak birleştirilen çatı konstrüksiyonunu toplam 2 bin 400 ton ağırlığında olduğuna dikkat çeken Karabel, "Getirdiğimiz özel bir vinçle iki parça halinde çatı 57 metre yüksekliğe kaldırılarak montaj yapılacak. 20 Nisan'da buna start vermeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.
Türk Telekom Arena'da süren inşaatın hızına dikkati çeken TOKİ İstanbul Uygulama Dairesi Başkanı Niyazi Özdemir, standartların çok üzerinde bir çalışma temposu içinde olduklarını aktardı.

İnşaatı 5 Ekim'de teslim alan Varyap-Uzunlar ortak girişiminin, 24 saat 3 vardiya halinde 650 işçiyle çalışmaları sürdürdüğünü anlatan Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Fakat bazı imalatlarımız dışarda fabrikalarda yapılıp burada montaj ediliyor. Bu işlerde çalışan 350 işçimizi de dahil ettiğimizde çalışan sayısı 1000'i buluyor. Dünyada böyle bir stadın normal yapım süresi yaklaşık 3 yıl ama biz bu stadı 1 yılda yapmaya çalışıyoruz. Yedi tane sabit olmak üzere, ayrıca 9 tane mobil vinç mevcut. Turkiye'de sadece 5 tane bulunan 700 ton kaldırma kapasiteli bir vincimiz de yine çatı montajında kullanılıyor. Böyle bir stat işini 1 yılda bitirmek için gece gündüz çalışmamız lazım. Burası bir uzay üssü gibi. 20 Nisan'da başlayacağımız çatı montajı da temmuz ayı sonunda bitecek."
 
Stat 29 Ekim 2010'da bitecek
Niyazi Özdemir, Türk Telekom Arena'nın açılır-kapanır çatısının kısa bir süre de olsa gecikmeli olarak hizmete gireceğini vurguladı.
Varyap-Uzunlar girişimine verilen ilk ihalede, çatının açılır-kapanır olmasının bulunmadığını dile getiren Özdemir, "Sonradan Galatasaray ile yapılan mutabakat neticesinde çatının açılır-kapanır olması kısmını da dahil ettik. Açılır-kapanır çatı kısmı hariç stat 29 Ekim 2010'da bitecek. Çatı ise yaklaşık olarak 3-4 ay gibi bir gecikmeyle tamamlanacak" diye konuştu.
Kaynak: Milliyet
  • Etiketler:

Yorum Yaz