maritbet girişmaritbet
“Türk mimarlar için yurt dışında da fırsatlar var”

“Türk mimarlar için yurt dışında da fırsatlar var”

iki design group kurucu ortağı Murat Kader, MIPIM 2015 “Çağdaş Türkiye Mimarlığı oturumunda konuştu.

Her yıl Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen ve uluslararası bir öneme sahip olan MIPIM gayrimenkul fuarı, İstanbul Ticaret Odası'nın desteğiyle Türk şirketlerinin MIPIM 2015'e katılımın yüksek oluşu memnuniyet oluştururken, fuar alanında ve Türkiye çadırında önemli buluşmalar yaşandı. 

Fuarın önemli oturumlarından biri de iki design group kurucu ortağı Yüksek Mimar Murat Kader, Dr Celal Abdi Güzer, Melkan Tabanlıoğlu, Enis Öncüoğlu gibi önemli mimarların katıldığı “Çağdaş Türkiye Mimarlığı: Küresel Ölçekte Gelişen Olanak ve Kısıtlar” (Contemporary Turkish Architecture: Potential and Limits in Global Scale) başlığıyla 11 Mart Çarşamba saat 11.00'de gerçekleştirildi. 

Oturumda yaptığı konuşmada hem ülkemizdeki eğilimleri ve güncel mimari uygulamalarını, hem de küresel ölçekte edindiği tecrübelere değinen Murat Kader, aynı zamanda son dönemdeki karma kullanım projeleri ve kentsel dönüşüm uygulamalarından gözlemlerini aktardı. 

Ülkemiz çağdaş mimarisinin potansiyel ve limitlerini gözden geçirdiği konuşmasında artık Türk mimarların yurtdışında da tanındığı ve çok önemli iş potansiyellerinin bulunduğunu söyleyen Kader, “Türkiye'deki veya yurtdışındaki projelerimizde iş ortaklarımız ile imza attığımız projeler gösteriyor ki uluslararası platformda da ortak bir dil yakalamayı başardık.

Yabancı yatırımcının ülkemizdeki veya yurtdışındaki projesi için bize ulaşması, birlikte ödüller kazanan projeler hazırlayabilmemiz Çağdaş Türk Mimarlığının büyük yol kat ettiğinin göstergesidir. Avrupa Mimarlık Konseyi 2014 yılına dair araştırma raporlarında dünyadaki en genç mimarların ülkemizde olduğunu tespit etmişti. Bu da bizlere geleceğin kentlerinin hem ülkemizde hem de dünyada Türk mimarlarının etkisi altında olacağını işaret ediyor ve umut veriyor. Bugün ülkemizin gündeminde olan Yabancıların Taşınmaz Edinimi ve Kentsel Dönüşüm konularına bağlı olarak ortaya çıkan taleplerin etkileri projelerimize yansıyor. Tüm dünyada olduğu gibi karma kullanım projelerine talep çok yüksek. Nüfusu artan ve göç alan ülkemizin konut ihtiyacı da artmaya devam ediyor. Kentsel Dönüşüm uygulamaları ile tüm bu talepler de birleşince son dönemde bizlere büyük ölçekteki projeler teslim ediliyor. Parçacıl değil bütüncül projeler üretebilmek de elbette bizim için mutluluk verici. ” diyerek sözlerini tamamladı.  

Kader, sektörün önemli aktörlerinin ve liderlerinin buluştuğu MIPIM'de geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da birikim ve tecrübelerini dünyaya lanse edebilmenin mutluluğunu yaşadığını ekleyerek, Türk mimarları için bu gibi fuarların çok önemli olduğunu söyledi. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

'Bu bölgenin gelişiminin önü çok açık'
  • 19.09.2017 15:23

'Bu bölgenin gelişiminin önü çok açık'

Vadikoru projesinin mimarı ve İki Design Group Kurucu Ortağı Yüksek Mimarı Murat ...

Murat Kader, Tema İstanbul'u anlatıyor!
  • 07.08.2015 16:45

Murat Kader, Tema İstanbul'u anlatıyor!

İki Design Group Kurucu Ortağı Murat Kader, Tema İstanbul projesinin hikayesini ...

Murat Kader'in gözüyle Piyalepaşa İstanbul!
  • 10.03.2015 22:16

Murat Kader'in gözüyle Piyalepaşa İstanbul!

Piyalepaşa İstanbul'un mimarı Murat Kader, projeyle birlikte bölgenin kaderinin ...

Murat Kader 'Kentsel dönüşüm projelerini tasarlayacağız'
  • 13.09.2014 16:02

Murat Kader 'Kentsel dönüşüm projelerini tasarlayacağız'

CNR Emlak Fuarı 2014'te karşılaştığımız 2 Design Group Kurucu Ortağı Murat Kader ...

Murat Kader, Spine Tower'la MIPIM'de ödül aldı
  • 14.03.2014 09:11

Murat Kader, Spine Tower'la MIPIM'de ödül aldı

İki Design kurucu ortağı Murat Kader, Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen MIPI ...

Murat Kader 'Vadistanbul Bulvar ofis tarzına yeni soluk getiriyor'
  • 20.02.2014 14:28

Murat Kader 'Vadistanbul Bulvar ofis tarzına yeni soluk getiriyor'

İki Design Kurucu Ortağı ve Mimar Murat Kader, Vadi İstanbul Bulvar projesinin o ...