TOKİ'nin konut üretim programı can suyu oldu

TOKİ'nin konut üretim programı can suyu oldu

59. Hükümet'le birlikte sektörde hareketlenmenin yaşandığını belirten Kuzu Grup Başkanı Gökçen Kuzu, TOKİ'nin konut üretim programının sektöre can verdiğini söyledi

 

Kaynak: Bülent Yolaş / Sabah Emlak

 
Kuzu, inşaat sektörünün yaşanan ekonomik krizlerde, savaş ve bunun gibi ekonomiyi derinden sarsan her olayda ekonomiyi yeniden canlandırmak adına ülkelerin can simidi olduğunu vurguluyor ve şu örnekleri veriyor: "ABD, 1929 yılında yaşanan büyük krizden çıkmak için konut seferberliği başlatmış. Avrupa ülkeleri başta Almanya ve İngiltere, 2. Dünya savaşı sonrasında yaralarını sarmayı yeniden yapılanmayla başarmıştır. Ülkemizde ise inşaat sanayisinin temeli, ağır savaştan çıktığı ve ekonomik güçsüzlük içinde bulunduğu Cumhuriyetin ilk yıllarında atılmıştır." Kuzu, TOKİ'nin başlattığı konut üretim programının özel sektörü harekete geçirdiğini ve inşaat sektörünü canlandırdığını ifade etti.
SEKTÖR 2010'U BÜYÜMEYLE KAPATIR
KUZU TÜİK verilerine göre sektörün 2005 yılında yıllık ortalamada yüzde 21.5 büyüyerek rekor kırdığını vurgulayarak, sektörün gelişiminde yurt dışı müteahhitlik faaliyetlerinin de etkili olduğunu ifade etti. Kuzu 2007 yılından itibaren küçülmeye başlayan sektörün global krizden olumsuz etkilenerek, 2009 yılında yıllık ortalama yüzde 16.3 daraldığını söyleyerek, hükümetin desteğinin sürmesi ve ekonomik istikrarla birlikte sektörün 2010'u artıyla kapatacağına inandığını söyledi.
  • Etiketler:

Yorum Yaz