maritbet girişmaritbet
Temel Bulut'a hapis ve para cezası!

Temel Bulut'a hapis ve para cezası!

Esenyurt'ta hayata geçirdiği proje ile yüzlerce kişiyi dolandıran Bulut İnşaat'ın sahibi Temel Bulut, 2 yıl 1 ay hapis ve 5 bin TL para cezası aldı.

Esenyurt'ta 2012'de Bulut İnşaat tarafından yapılacak olan “Evviva” isimli projeden 115 bin TL'ye satın aldığı ev teslim edilmeyen devlet memuru İlhan Çakıroğlu inşaat şirketinin sahibi Temel Bulut hakkında suç duyurusunda bulundu. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Temel Bulut hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dolandırıcılık suçundan dava açtı. İddianamede Esenyurt Belediye Başkanlığı'nca Bulut İnşaat adına düzenlenen ruhsatın 7. kat 117 numaralı daireyi içermediği, Temel Bulut'un ruhsatta olmayan bağımsız bölümün satışını yaptığı, ruhsatta bulunmayan taşınmazın satışını vaat ederek bedelini aldığı ve dolandırıcılık suçunu işlediği belirtildi.

BELEDİYE İMARI DURDURDU

Bakırköy 8'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama esnasında ifade veren sanık Temel Bulut, belediyeden daha önce yaptırdıkları projenin 10 kat üzerine olduğunu, daha sonra ise imarların durdurulduğunu belirtti. Bulut ifadesinde şunları söyledi: “23 ay sonra tekrar imara açtılar. Biz de yaptırdığımız projeyi belediyeye vermiştik, onun üzerine bina inşa edilmişti. O şekilde kaldı. 2014 yılının mart ayında yeniden bize ruhsat verildi. Şu anda 11 kat kaba inşaatı yapılmış durumdadır. Haziran sonunda bitecektir. Bu bölgede bizim 4 projemiz vardı, 4'ü de durdu. Yaklaşık 2 bin kişiye daire satılmıştır. Bin tanesi vazgeçti. Böyle olunca da bir ödeme sıkıntısı içine girdik. Bir yandan inşaatları yapmak, bir yandan da ödeme yapmak zorunda kaldık. Müştekiye de kısmi ödeme yapıldı. Suçlamayı kabul etmiyorum.”

EKSTRA ÜCRET İSTEDİLER

Olayın mağduru İlhan Çakıroğlu ise ifadesinde 115 bin TL ödeme yaptıklarını, 2013 Eylül ayında teslim edileceğini ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti. Çakıroğlu “7'nci kattan sonraki katların ruhsatları iptal olmuş. Eksta ücret verirseniz size alt kattan daire veririz dediler. Ödeyemeyeceğimizi söyleyince bize mahkemeye gidin halledin dediler. Ben hala alamadığım evin kredisini ödüyorum. Avukatlarımızı aracılığıyla bir görüşme oldu ve protokol imzalandı. 4 taksit şeklinde para bize ödenecekti. Ancak sadece 20 bin TL ödendi.”

Karar duruşmasında mütalaasını veren savcı, inşaat şirketinin ilk ruhsat tarihi olan 7 Ağustos 2012 tarihi itibariyle binanın 76 daireden ibaret olduğunu ve 7'nci katın bulunmadığını, buna rağmen sanığın mağdura 7. Katta daire satışı vaadi ile 115 bin TL ile menfaat temin ettiğini, olmayan bir katı ve daireyi satmak suretiyle mağduru dolandırdığını belirtti.

Mahkeme Heyeti, sanık Temel Bulut'un ticari faaliyeti sırasında nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediği sabit görüldüğünden 2 yıl 6 ay hapis cezası ve 300 gün adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, iyi hal indirimi yaptığı sanığın cezasını 2 yıl 1 ay ve 250 gün adli para cezası olan 5 bin TL'ye çevirdi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

‘Esenyurt’taki zarar 100 milyon TL’
  • 14.12.2015 14:10

‘Esenyurt’taki zarar 100 milyon TL’

İstanbul Esenyurt’taki imar krizinde mağdur olan onlarca vatandaşın avukatlığını ...

Bulut İnşaat'tan dev bir proje
  • 25.01.2012 14:12

Bulut İnşaat'tan dev bir proje

Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, Bulut İnşaat’ın Kıbrıs’ta hayat ...

Esenyurt Evviva Yaşam Merkezi hava fotoğrafları
  • 21.12.2013 14:22

Esenyurt Evviva Yaşam Merkezi hava fotoğrafları

Bulut İnşaat tarafından Esenyurt'da inşa edilen Evviva Yaşam Merkezi'nden hava g ...

Bulut İnşaat'ın sahibi Temel Bulut yakalandı
  • 29.01.2018 14:53

Bulut İnşaat'ın sahibi Temel Bulut yakalandı

Dolandırıcılık suçundan 910 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Bulut İnşaat’ ...

Bulut İnşaat sahiplerine yakamala kararı!
  • 17.07.2016 09:59

Bulut İnşaat sahiplerine yakamala kararı!

910 yıl hapsi istenen şirket sahipleri için yakalama kararı çıktı. Bulut İnşaat' ...

Temel Bulut'a hapis ve para cezası!
  • 04.01.2016 09:17

Temel Bulut'a hapis ve para cezası!

Esenyurt'ta hayata geçirdiği proje ile yüzlerce kişiyi dolandıran Bulut İnşaat'ı ...