Teknik Yapı Fikirtepe’ye dört elle sarıldı!

Teknik Yapı Fikirtepe’ye dört elle sarıldı!

Teknik Yapı, yeni imar planı hazırlanan Fikirtepe’de dört ayrı projenin çalışmalarına başladı. Kadıköy’deki mevcut yapılaşmanın sağlıksız olması ve dönüşümün yavaş ilerlediğini belirten Nazmi Durbakayım, daire sahiplerinin aynı bölgede yeni bir merkez olması beklenen Fikirtepe’ye yöneldiğini söyledi

Kadıköylülerin Fikirtepe'de katma değer yaratacak projelere çok sıcak baktığını belirten Nazmi Durbakayım, “Teknik Yapı olarak çok yakından tanıdığımız bölgenin ve insanların taleplerini karşılamak için hazırlıklarımızı tamamladık” dedi.

Kadıköy'ün hemen her bölgesinde Teknik Yapı imzası olduğunu belirten Nazmi Durbakayım “hem şahsım hem de marka olarak doğma büyüme Kadıköylüz. Kadıköylülerin ne istediğini, bölgenin neye ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz. Günümüzde Kadıköy'de yaşanan en büyük sıkıntı eskiyen ve risk taşıyan eski binaların yenilenememesi. 3 – 4 kuşaktan beri Kadıköy'de oturan insanlar, kendilerinin ve çocuklarının daha güvenli bir bina oturmak istiyor. Ancak, yıllarını verdikleri bu bölgeden de ayrılmak istemiyorlar. Bu nedenle, Kadıköy'ün içinde ve daha iyi yaşam alanı sunan projelere dört gözle bekliyorlar. Fikirtepe bu insanlar için tam aranılan bir yer olacak” dedi. 
Fikirtepe'de Evora İstanbul'un yarı büyüklüğünde inşaat gerçekleştirmeyi planlayan Teknik Yapı, toplam 22 adadan oluşan dört ayrı imar adasında proje gerçekleştirmeyi planlıyor. Firma yaklaşık 55,5 bin metrekarelik bir alanda toplam 555,1 bin metrekarelik inşaat gerçekleştirmeyi planlıyor. 

Yaklaşık 2 yıldır 1,056 malik ile görüşüldüğü bilgisini veren Durbakayım, dört adayı oluşturan kat maliklerinin yüzde 85 ile sözleşme imzalandığını açıkladı. Durbakayım bir adada yüzde 100'ü oranında sözleşme imzalandığını, diğer 3 adada ise bu oranın yüzde 85 seviyelerinde olduğu bilgisini paylaştı. Bugüne kadar Fikirtepe'de yer alan 50 adanın hemen hemen hepsinden görüşme teklifi geldiğini söyleyen Nazmi Durbakayım, bu adalardan sadece kendi aralarında en az yüzde 70-80 oranında fikir birliği yapmış olanlarla anlaşma masasına oturulduğunu belirtti. 

Kat  maliklerinin tamamı ile sözleşme imzalanan imar adasında yükselecek proje 11.504  metrekarelik arsa üzerinde gerçekleştirilecek. E- 100 otobanına paralel konumda yer alan bu projede yaklaşık 650 adet daire yapılması planlanıyor. Karma proje olarak tasarlanan projede konut, homeofis ve ticari birimler olacak. Mimari tasarımını İstanbul'un en büyük projesi Evora İstanbul'un konseptini geliştiren Eren Yorulmazer yapacak. 
Metrekare fiyat çalışmasının devam ettiği bilgisini veren Nazmi Durbakayım, belirlenecek fiyatın Teknik Yapı farkını ortaya koyan bir seviyede olacağını söyledi.  Durbakayım “Bugüne kadar Teknik Yapı'dan daire alan ve kazanç sağlamayan tek bir kişi olmadığı düşünülürse, belirlenecek rakamın yatırım yapmak isteyenler için de çok uygun olacağını söyleyebiliriz. Ancak Fikirtepe'deki metrekare fiyatlarının Ataşehir'den daha iyi olacağını söylemek mümkün” açıklamasını yaptı.

Henüz planlama aşamasında olan diğer bölgelerle birlikte toplam 3.150 adet  bağımsız üniteden oluşan karma projeler gerçekleştirmeyi öngörülüyor diyen Nazmi Durbakayım “kat malikleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Üçte iki çoğunluğu sağladığımız her projede ruhsat girişimlerini başlatıyoruz” açıklamasında bulundu. 

Kadıköylüler, 40 milyar liralık Fikirtepe'yi bekliyor

Yıllardır yaşadıkları bölgeyi terk etmeden riskli binalarından kurtulmak isteyen Kadıköylüler, yaşanabilir ve yatırım yapılabilir olarak değerlendirdikleri Fikirtepe'yi bekliyor. 

Kentsel dönüşüme sahne olacak Fikirtepe'de, 5 yılda yaklaşık 30 milyarlık bir ekonomi yaratılacağına dikkat çeken Nazmi Durbakayım, istihdam ve dolaylı katma değerlerle birlikte bu rakamın 40 milyar liraya kadar çıkabileceğini belirtti.

Fikirtepe'nin Afet Yasası kapsamına alınmasının hemen ardından yıkımlar ve yeni proje hazırlıklarına yönelik çalışmalar hızlandı. Askıya çıkan yeni imar planı çerçevesinde 3-4 ay önce hazırlanan projeler tekrar revize ediliyor. Gerek 4,14'ten 4'e düşen emsal oranı, gerekse sosyal donatı ve yollar için belirlenen terk oranlarının değişmesi, revize edilme zorunluluğu olan projelerin birkaç ay rötar yapmasına neden oldu. 
Fikirtepe'deki gelişmeleri değerlendiren ve Teknik Yapı'nın bölgede gerçekleştirmeyi planladığı projeler hakkında bilgi veren Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sürecin çok sağlıklı işlediğini ve gerçek anlamda bir kentsel dönüşüm yaşandığına işaret etti. 

Fikirtepe'deki dönüşümün Türk ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacağına değinen Nazmi Durbakayım “Yaklaşık 34.000.000 metrekare büyüklüğündeki Kadıköy'ün yüzde dört büyüklüğüne sahip Fikirtepe (1.340.000 m²)  sil baştan yeniden inşa edilecek. 5 yılda tamamlanmasını öngördüğümüz bu önemli dönüşüm ile birlikte yaklaşık 30 milyar liralık bir ekonomik büyüklük ortaya çıkacaktır. Projelerde çalışacak insanların istihdamı, inşaat yan sanayindeki canlanmayla birlikte bölgedeki ekonomik büyüklüğün 40 milyar liraya kadar yükselmesini bekliyoruz“ açıklamasını yaptı.

Geçmişi MÖ 6.400 yıllarına dayanan Fikirtepe'de farklı kültürlerin yaşadığı bilgisini veren Nazmi Durbakayım, değişmeyen tek ortak noktanın deniz ve ticaret anlayışı olduğuna değindi. Kadıköy'de denizcilik ve tarımcılık faaliyetlerinin bir anda yapıldığı tek bölgenin Fikirtepe olduğunu belirten Nazmi Durbakayım “Çok yönlü ve merkezi bir bölge olan Fikirtepe'nin günümüzde de birden fazla kesime hitap edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu. 

“Çürük diş olmayan pırıl pırıl bir görüntü”

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Durbakayım “Fikirtepe'de açıklanan son plan adına uygun olarak tam bir dönüşümü temsil ediyor” yorumunu yaptı. Durbakayım, çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılması daha da önemlisi risk teşkil eden binaların yenilenmesiyle birlikte, yaşanabilir ve çevreyle dost projelerin yapılmasına yönelik detayların çok önemli olduğunu belirtti. Bölgedeki yenilenmenin top yekun yapılması nedeniyle “çürük diş olmayan sağlıklı ve pırıl pırıl bir görüntü” ortaya çıkacağını ifade eden Durbakayım, “bölgede toplam 223 ada yer alıyor. Bu adalar, yeni imar planıyla kendi aralarında bir araya getirilerek 60 imar adasına dönüştürüldü. Böylece Fikirtepe'de eski gecekondulaşmayı işaret eden hiçbir çarpık yapılaşma kalmayacak. Yepyeni bir yaşam alanı yükselecek” dedi.

Detayda kalan önemli değişiklikler

Bugüne kadar hemen hemen herkesin emsalin kaç olacağı, maliklerin ve inşaatçıların ne kazanacağı noktasına odaklandığını belirten Nazmi Durbakayım, geleceğe yönelik, uzun vadeli bir plan hazırlanmasının dikkatlerden kaçtığına değindi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İstanbul'un en önemli iki sorunu olan trafik ve yeşil alan konusunu yeni planda çok önemsediğini kaydeden Nazmi Durbakayım “Bakanlık, hazırladığı yeni imar planı ile donatı alanlarının oranını yüzde 20'den 25'e çıkararak,daha fazla nefes alınabilir alan yaratılmasını sağlıyor. Diğer taraftan trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için de iki önemli değişiklik yapıldı. Önce yoğunluk göz önüne alınarak ana arterler 3'er metre genişletildi.  Diğer taraftan projelerdeki her birime 2 araçlık kapalı otopark verilmesi planlandı. Ancak optimum faydanın sağlanması için bu değişikliğin tekrar gözden geçirilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz. Çünkü projelerde gerçekleştirilecek 30 – 40 metrekarelik daireler için sirkülasyon alanı dahil yaklaşık 70 metrekarelik bir otopark alanı yaratılması maliyeti ve fiyatları olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle otopark alanlarının daire büyüklüğüne göre yapılmasının daha verimli sonuç vereceğine inanıyoruz” bilgisini paylaştı.

Afet Yasası ile gelen avantajlar

Nazmi Durbakayım Fikirtepe'nin Afet Yasası kapsamına alınmasından sonra ortaya çıkan olumlu noktaları şu şekilde özetledi;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin senkronize çalışacak ve projelerin hayata geçmesi daha hızlı olacak. 

Vergi ve harçlarda muafiyet uygulanacak.

KDV'nin yüzde 1 olacak,

Teknik ve mühendislik hizmetleri açısından donanımlı, enerji ve su tasarruflu, yeşil yapılar inşa edilecek.  

Fikirtepe'de bir bütünlük sağlanarak, birbirinden bağımsız ve parçalı projeler yerine birbirini tamamlayan doğayla barışık, İstanbul'un siluetini bozmayan binalar yükselecek. 
Bakanlığa sunulan öneriler

“Askıya çıkan plan hakkında tekrar gözden geçirilmesinde fayda olacağını düşündüğümüz bir iki nokta var” diyen Nazmi Durbakayım, Fikirtepe'de yükselecek projelerdeki bina yüksekliği 80 metre ile sınırlandırılmasının yetersiz olduğunu ifade etti. Durbakayım yüksekliğin 100 metreye çıkması halinde, daha rasyonel bir yerleşim planlaması ve daha estetik siluetler yapmanın kolaylaşacağını kaydetti. 

Askıya çıkan planlardaki belediye terklerinin artması, yolların genişletilmesi projelerin sil baştan yapılması anlamına geldiğini de hatırlatan Nazmi Durbakayım, bu nedenle projelerin satışa çıkmasının birkaç ay rötar yapacağını sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Nazmi Durbakayım 'Yatırımcı yine gayrimenkul dedi'
  • 15.04.2022 11:47

Nazmi Durbakayım 'Yatırımcı yine gayrimenkul dedi'

İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, TÜİK'in mart ayı k ...

Evora İzmir tanıtım filmi yayında!
  • 26.09.2018 12:54

Evora İzmir tanıtım filmi yayında!

Emlak Konut GYO bünyesinde Teknik Yapı ve Halk GYO tarafından hayata geçirilen E ...

Evora İzmir basına tanıtıldı
  • 25.09.2018 15:38

Evora İzmir basına tanıtıldı

Emlak Konut GYO bünyesinde Teknik Yapı ve Halk GYO tarafından hayata geçirilen E ...

Umut Durbakayım ve Feyzullah Yetkin Evora İzmir'i anlatıyor
  • 25.09.2018 13:32

Umut Durbakayım ve Feyzullah Yetkin Evora İzmir'i anlatıyor

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım ve Halk GYO Genel M ...

"Tüm projelerimizle kampanyaya katılıyoruz"
  • 28.08.2018 15:32

"Tüm projelerimizle kampanyaya katılıyoruz"

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, tüm projelerinde T ...