Taşyapı Hilton'la el sıkıştı, KADIKÖY HİLTON OTELİ'Nİ AÇIYOR!

Taşyapı Hilton'la el sıkıştı, KADIKÖY HİLTON OTELİ'Nİ AÇIYOR!

Kadıköy'de inşaatını tamamladığı otel binası için uluslararası otel zinciri Hilton'la franchise anlaşması imzalayan Taşyapı, Kadıköy Hilton Oteli'nin açılışını eylülde yapacak. Ayrıca yıl içinde Göztepe'de Hilton Residence'ı faliyete sokacak olan Taşyapı, Etiler'de de Hilton Residence için yeni bir projenin inşaatına başladı

Gayrimenkul geliştiricisi ve müteahhitlik şirketi Taşyapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı'nın Kadıköy Moda'da inşa ettiği otel binası Hilton Otel oluyor. Uluslararası Otel Zinciri Hilton ile franchise anlaşması imzaladıklarını açıklayan Turanlı, 80 milyon dolarlık yatırımla Kadıköy sahilde inşa ettikleri oteli Hilton adıyla işleteceklerini söyledi. Turanlı, 252 odalı ve 544 yatak kapasiteli Hilton Otel'in Eylül 2010'da açılacağını ifade etti. İnşaatı tamamlanan otelin dekorasyon çalışmaları devam ediyor.
Hilton'la yapılan anlaşma çerçevesinde İstanbul'da iki adet de Hilton Residence'ın faaliyete geçeceğini belirten Turanlı, "Bağdat Caddesi'nin paralelinde 106 suit odadan oluşan residence inşaatını tamamladık. Burası da 2010 içinde Hilton Residence adıyla hizmet verecek. Etiler'in girişinde 255 suit daireden oluşan bir diğer Hilton Residence inşaatına başladık. 30 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek Etiler Hilton Residence 2011'de açılacak" diye konuştu.
 
2010'da 4 projeye başlayacak
Yurt dışındaki yatırım ve müteahhitlik faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye'de 2010 yılında 4 projeye start vereceklerini açıklayan Turanlı, 4-5 yıl önce sözleşmesi yapılan ve çeşitli davalara ve itirazlara konu olan Göztepe'deki Meteoroloji arazisi üzerinde yapılacak Four Winds Residence inşaatına mart ayında başlayacaklarını kaydetti. Bağdat Caddesi üzerindeki Meteoroloji Bölge Müdürlüğü arazisi olarak bilinen arsayı 2006'da hazineden yüksek bir bedelle aldıklarını hatırlatan Turanlı, burada 150 bin metrekare inşaat yapılacağı, toplam 104 bin metrekarelik satılabilir alanın ortaya çıkacağı bilgisini verdi. Turanlı, Taşyapı'nın payına 42 bin metrekare satılabilir alan düştüğünü ve buradan 250 milyon dolar gelir elde edeceklerini belirterek, hazinenin payına da 400 milyon doların üzerinde gelir düşeceğini kaydetti. 49 katlı 4 kuleden oluşacak projede toplam 288 daire yer alacak.
 
Sırada Altunizade ve Seyrantepe var
Altunizade'de bulunan STFA'nın eski arazisi üzerine de Selçuklar İnşaat ile birlikte arsa dahil 130 milyon dolarlık yatırımla 200 konut yapacaklarını belirten Turanlı, projelerin belediyede olduğunu ve 3-4 ay gibi bir sürede onayların alınacağını tahmin ettiğini söyledi. Turanlı bu projeden de 250 milyon dolarlık bir gelir beklediklerini açıkladı.
Taşyapı üçüncü projesinin ise mülkiyeti 100 kişiye ait olan Seyrantepe'deki arazi üzerine yapacak. Taş Yapı'nın taahhüdü altında yapılacak Çintemani projesine Mimar Hakan Kıran ile İnanlar İnşaat'ın sahibi Serdar İnan da ortak. 2010 içinde başlayacak bu projenin yatırım değeri 130 milyon dolar civarında. Taşyapı'nın arazideki hissesinin yüzde 8 olduğu bilgisini veren Turanlı, inşaatını üstlendikleri projede kat karşılığı hisse oranlarının ise yüzde 57 olduğunu, geri kalan hisselerin ise arazi sahiplerine ait olduğunu kaydetti. Otel, ofis, konut ve mini bir çarşıdan oluşacak Çintemani projesinde toprak üzerinde yaklaşık 90-100 bin metrekare satılabilir alan bulunacak.
Turanlı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yap işlet devlet modeliyle bir otopark yapım ihalesi aldıklarını belirterek, Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü'nün karşısında 800 araç kapasiteli katlı otopark inşaatına da 2010 yılı içinde başlayacaklarını söyledi.
 
Ekonomideki belirsizlik döneminde yurt dışına yöneldik
Taşyapı'nın 30 yıllık döneminde kriz dönemleri de dahil hiç bir zaman nakit sıkıntısına girmediğinin altını çizen Turanlı, şöyle konuştu:
"Hiç bir zaman portföysüz kalmadık. Planlı üretim gerçekleştirdik. Mayıs 2006'dan sonra konutta talep düştü. Talep olmayınca kendimizi zorlamanın, fiyat istikrarını bozmanın yeni projeler üretmenin anlamı yok dedik. Türkiye'nin ekonomik belirsizlik yaşadığı dönemde, yurt dışında yatırım ve taahhüt işlerine ağırlık verdik. Bu dönemde ortalıkta görünmeyince, Taşyapı ve benim hakkımda bir sürü dedikodu üretildi. 'Taşyapı neden ortada yok?' dediler. Taşyapı politikacı değil, manken değil. Proje üretmeyince ortaya çıkıp ne anlatacağım? Siyasi görüş belirtemem, model de değilim podyuma çıkıp boy göstereyim. Ben bu dönemde uluslararası projeler geliştirdim. Libya Dubai, Abu Dhabi, Irak gibi ülkelerde projeler gerçekleştirdik. Bizim hiç bir zaman likiditemiz 150 milyon doların altına düşmedi. Krizleri hesap ederek, hiç bir bankanın kredi vermeyeceğini, hiç satış yapılamayacağını hesap ederek bu parayı tutarız. Bu para bizim teminatımız olarak bankalarda durur. Bunların hepsi bilançolarımızda mevcut" diye konuştu.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz