Tarlabaşı'nın büyüsüne o da kapıldı

Tarlabaşı'nın büyüsüne o da kapıldı

İstanbul'un yeni çekim merkezi Tarlabaşı'ndaki Aynalıçeşme, birçok ünlünün yatırım adresi olurken ünlü yazar da 5’er katlı iki eski binayı 800 bin liraya satın aldı

Akademisyen, yazar-çizer ve sanatçıların rağbet gösterdiği Tarlabaşı'ndaki Aynalıçeşme, yeni çekim merkezi oldu. Bölgede gayrimenkul yatırımlarıyla dikkat çeken isimler de var. Aynalıçeşme'yi yatırım amacıyla seçen isimlerden birisi de ünlü yazar; Perihan Mağden. Yaklaşık 8 ay önce semtte, 5'er katlı iki eski binayı 800 bin TL'ye satın alan Maden, her biri 65 metrekare olan bu iki binayı restore ederek rezidansa çevirdi. Mağden'in bu binaları 3'er bin Euro'dan toplam 6 bin Euro'ya Alman kökenli bir firmaya kiraya verdiği belirtiliyor. Gayrimenkul yatırımı için tarihi nitelikteki semtleri tercih eden Mağden'in, Karaköy'de de bir ofis satın aldığı söyleniyor.
Son birkaç yıldır, gazeteci, tiyatrocu, yazar-çizer ve akademisyenlerin talep gösterdiği Tarlabaşı bölgesindeki Aynalıçeşme semti, Cihangir ve Galata ile yarışır hale geldi. 

Tarihi Rum evleri, küçük kiliseleri ve Haliç manzarasıyla dikkat çeken İstiklal Caddesi'ne yürüme mesafesindeki semte, entelektüel kesim yoğun ilgi gösteriyor. Euro Plaza Otel'le Ömer Hayam arasındaki bölgede yer alan semtte, ev satın alan ya da kiracı olarak kalan ünlülerin sayısı her geçen gün artıyor.
Ünlü tiyatrocu-oyuncu Orhan Aydın, Metin Çoşkun, Melekler Korusun dizisinin yönetmeni Cevriye Demir semtte oturan akla gelen ilk isimler arasında. Gazeteci Mehveş Evin de yine yakın zamana kadar Aynalıçeşme'de oturan isimler arasında bulunuyordu. 
Aynalıçeşme; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş Belediye Başkanı  İsmail Ünal, oyuncu Müfit Kiper ve Cem Davran gibi ünlü isimlerin bir dönem çocukluklarını geçirdiği ve yaşadığı semt olarak da biliniyor. 
 
Yabancılar da talep gösteriyor
Aynalıçeşme'ye, sadece yerliler değil, yabancılar da rağbet gösteriyor. Semtte İngiliz, İtalyan ve Fransızlar'ın çoğunlukta olduğunu belirten Big Emlak Yönetim'den Alper Çelik, özellikle Fransa'dan gelen akademisyenler ve Erasmus değişim programı nedeniyle Türkiye'deki üniversitelerde okuyan yabancı öğrencilerinin yoğun talep gösterdiklerini belirtiyor. “Ev satın almak isteyen çok fazla yabancı var” diyen Çelik, şuan Beyoğlu bölgesinde yabancıya mülk satışı olmadığı için konut alamadıklarını, genellikle kiralık evlerde kaldıklarını söylüyor. Bundan üç-dört yıl önce ev alıp semtte yaşayan yabancıların sayı da bir hayli fazla. Yine Beyoğlu ve civarında çalışan turizmciler, otelciler ve bankacılar da oturmak için Aynalıçeşme'yi tercih edenler arasında.  Son iki-üç yıldır Aynalıçeşmeye yönelim olduğunu söyleyen Alper Çelik, “Son bir yıldır bu trend daha da arttı. Burada fiyatlar Cihangir, Galata ve Tünel gibi semtlere göre daha uygun. Üstelik satılık ve kiralık konut sıkıntısı da yok. Bu nedenle Aynalıçeşme'yi tercih ediyorlar” şeklinde konuşuyor. Çelik'e göre tamamen konutlardan oluşan semt olmasının yan sıra Galata ve Tünel bölgeleri kadar güvenli olması da tercih edilmesindeki faktörlerden bir diğeri

Mağden 800 bin TL'ye 2 bina aldı
Bölgede gayrimenkul yatırımlarıyla dikkat çeken isimler de var. Tarihi binaları satın alıp restore eden  yatırımcılar kiraya veriyor ya da yeniden satıyorlar. İşadamı Başaran Ulusoy'un turizmci eşi Şadiye Ulusoy ve kız kardeşi de bölgedeki potansiyelin farkına varıp yatırım yapanlar arasında. Ulusoy'un semtte satın alıp restore ettiği dört tane binası bulunuyor. Şadiye Ulusoy'un kız kardeşi'nin de semtte gayrimenkul yatırımı vardı. “Vardı” diyoruz, çünkü öğrendiğimize göre bundan dört yıl önce 400 bin TL'ye iki bina satın alan Ulusoy'un kız kardeşi, geçtiğimiz hafta iki binayı yaklaşık 800 bin TL'ye satmış. 
Aynalıçeşme'yi yatırım amacıyla seçen isimlerden bir diğeri de Perihan Mağden. Ünlü yazar, yaklaşık 8 ay önce semtte, 5'er katlı eski iki binayı 800 bin TL'ye satın aldı. Her biri 65 metrekare olan iki binayı restore ederek rezidansa çeviren Mağden'in 3'er bin Euro'dan toplam 6 bin Euro'ya Alman kökenli bir firmaya kiraya verdiği belirtiliyor. Gayrimenkul yatırımı için tarihi nitelikteki semtleri tercih eden Mağden, Karaköy'de de bir ofis satın aldı. 

Fiyatlar, doygunluğa ulaşmadı
Aynalıçeşme'nin Tarlabaşı'nın en temiz ve güvenli bölgesi olduğunu belirten Kılavuz Emlak'tan Kadir Kılavuzoğlu ise, “Aynalıçeşme şu an en popüler yerlerden biri. Burada fiyatlar henüz doygunluğa ulaşmadı. Balat, Galata gibi tarihi semtler nasıl gözde olduysa burası da o yolda ilerliyor. Tarlabaşı yenileme projesinin uygulamaya geçmesiyle birlikte bölgenin değeri katlanarak artacak” diyor. 
Konut kredisi faizlerinin düşmesi ve Tarlabaşı yenileme projesinin yeniden gündeme gelmesi nedeniyle, semtte son iki aydır hareketliliğin arttığına dikkat çeken Kılavuzoğlu, özellikle yatırım amacıyla yer arayanların sayısında artış olduğunu vurguluyor. 

Kiralıklar bin 500 TL'yi buluyor
Talebin etkisiyle semtte son bir buçuk yıldır fiyatlar da katlanmış durumda. 1+1'den oluşan eski dairelerin kiralık fiyatı 500 TL'den başlıyor. 2+1'lerde ise bakımlı olmasına göre bin-bin 500 TL'ye kadar çıkıyor fiyatlar… 
Cadde üzerinde, Haliç manzaralı, yüksek tavanlı tarihi Rum binaları içinde yer alan dairelerin satılık fiyatı 120 bin TL'den başlayıp 250 bin TL'ye kadar çıkıyor. 
Örneğin ara sokaklarda, 80-90 metrekare büyüklükte eski Rum evlerinin fiyatı 110-160 bin TL, 120 metrekare büyüklüktekilerin ise 150-180 bin TL arasında değişiyor. 
5-6 katlı eski binaların fiyatı ise 350-400 bin TL'den başlayıp 800 bin dolara kadar çıkıyor. Alman ve Ermeni Protestan kiliselerinin yer aldığı, Haliç manzaralı Rum evlerinin çoğunlukta bulunduğu Emircami Sokak talebin en fazla olduğu yerler arasında bulunuyor. Sururi Mehmet Efendi Camii ve Alhatun Sokak da rağbet gören yerler arasında. 

Kaynak: Kezban Gebetaş  / Hürriyet Emlak
 
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz