Tapu’da TAKBİS tekliyor!

Tapu’da TAKBİS tekliyor!

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nin (TAKBİS) tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Trabzon’da da sağlıklı çalışmamasının vatandaşları mağdur ettiği belirtildi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Trabzon İnşaatçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlükleri'nin çalışma yapısının gözden geçirilmesi, iş analizinin yapılarak uygulamada standart veri girişi entegrasyonunun sağlanması, tapu ve kadastro ile ilgili her türlü işlemin bilgisayar ortamında yapılması amacıyla oluşturulan TAKBİS'in sağlıklı işlemediğini söyledi.

Bu sistemin sadece Trabzon'da değil ülke genelinde sağlıklı işlemediğini kaydeden Taflan “Tapu- Sicil Müdürlüğü personelin ve işlemlerini yaptıramayan vatandaşların sistemin belli zamanlarda çalışmasından dolayı eli kolu bağlanmış durumdadır. 21. yüzyılda iletişim ve bilgi teknolojisinin bu denli ilerlediği bir dönemde maalesef bu tür sorunlarla karşılaşılmasının ve hazır hale getirilemeyen bu sistemin işleyemeyişini büyük bir üzüntüyle karşılamaktayız” dedi.
Acil satış yapılması gereken gayrimenkullerde hak sahibinin il dışından hatta yurt dışından tapu işlemlerini yaptırmak için geldiğinde sistemin sağlıklı çalışmayışından ötürü gidip gelmek zorunda kaldığını ve bu nedenle hem maddi kayba uğradığını hem de zaman kaybettiğini vurgulayan Taflan “Küresel ekonomiden kaynaklanan dalgalanmalar ve ortaya çıkan belirsizlik algısının etkisi ile konut taleplerinin iç açıcı olmadığı şu dönemlerde inşaatçılar ve gayrimenkul sahipleri tek tük sattıkları gayrimenkullerini yaşanan bu sıkıntıdan dolayı Türkiye genelinde olduğu gibi Trabzon Tapu-Sicil Müdürlüğü'nde de işlemlerin yürütülmesi açısından sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” diye konuştu.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz