Sancak, İstanbul’a 100 milyon dolar yatıracak

Sancak, İstanbul’a 100 milyon dolar yatıracak

HEDEF Alliance’ın ortaklarından Sancak Ailesi’nin son kuşak temsilcilerinin kurduğu Folkart Yapı, İstanbul’un sayılı çok lüks konut ve ofis projelerinden birini hayata geçirmek için harekete geçti

Kaynak: Nihal Yuvacan / VATAN

 
İzmir'de Türkiye'nin metrekare başına düşen 2 bin 700 liralık inşaat maliyeti ile en çok para harcanan projesi “Folkart Narlıdere”yi hayata geçiren Folkart Yapı, şimdi de İstanbul'un en lüks konut ve ofis projelerinden birini gerçekleştirmeyi planlıyor. Hedef Alliance'ın ortaklarından Sancak Ailesi'nin son kuşak temsilcilerinin kurduğu şirket, bu amaçla İstanbul'un en merkezi ve kalburüstü semtlerini mercek altına aldı.
 
Etiler, Ulus, Bağdat ve Büyükdere caddelerindeki arsa sahipleriyle görüştüklerini ve 1-2 ay içinde anlaşacaklarını açıklayan Folkart Yapı'nın Genel Müdürü Mesut Sancak, “100 milyon dolara malolacak proje konut ve ofislerden oluşacak. Alışveriş merkezini ise ya bu projenin içinde ya da ayrı bir proje olarak inşa edeceğiz. Kapsamlı ve çok lüks bir proje ile İstanbul'a ilk kez adım atıyoruz” dedi. Projelere bu yıl başlamayı planladıklarını belirten Sancak, Folkart Narlıdere gibi bu projede de ünlü mimar Emre Arolat ile çalışacaklarını kaydetti.
 
Narlıdere'nin % 75'i satıldı
Folkart Yapı'nın İzmir'de inşaatını tamamlayıp teslimlerini başlattığı 168 dairelik Folkart Narlıdere projesi, aslında şirketin 'lüks'teki iddiasını da kanıtlar nitelikte... Şirketin 2007 yazında ortalama 800 bin TL'den satışa çıkardığı bu daireler, bu fiyat düzeyi ile sadece İzmir'in en lüks projesi olmakla kalmamış, aynı zamanda İstanbul Büyükdere Caddesi ile rekabet etmişti.

Sancak, “Metrekare inşaat maliyeti arsa hariç 2 bin 700 liraydı. Bu rakam bugün otel ve hastanelerde bile harcanmıyor. Bugün en iyi 5 yıldızlı otelin metrekare inşaat maliyeti 2 bin TL'yi buluyor” dedi. Sancak, İstanbul'da planladıkları proje için ise henüz planlama aşamasında olduğu için, satış fiyatlarıyla ilgili bilgi veremiyor ancak projenin İstanbul'daki sayılı çok lüks karma yapılı projesinden biri olacağı iddiasını taşıyor. Bu yıl yeni proje üretmek için harekete geçmelerinde 2010 yılının konut sektörünün hızla toparlandığı bir yıl olmasının da etkili olduğunu kaydeden Sancak, sektörün 2011'de ise ciddi bir yükseliş grafiği çizeceğine inandıklarını söyledi. Folkart Narlıdere'nin kriz dönemine denk gelmesine rağmen yüzde 75'ini sattıklarını açıklayan Sancak, “Bu ay ise İzmir'deki ikinci projemiz Folkart Mavişehir'i satışa çıkarıyoruz. 22 katlı tek blokta 25'in üzerinde daireden oluşan projede metrekare fiyatı 5 bin lirayı buluyor” diye konuştu.

LİBYA VE KUZEY IRAK'A GİRECEĞİZ
YURTDIŞINDAKİ inşaat projeleriyle de ilgilendiklerini söyleyen Folkart Yapı Genel Müdürü Mesut Sancak, Libya ve Kuzey Irak'la proje almak için girişimlerde bulunduklarını kaydetti. Sancak, “Özellikle Libya, yıllık 70 milyar dolarlık petrol gelirinin her yıl 25 milyar dolarını yeniden yapılanma için ayıran bir pazar olması nedeniyle bizim için de cazip. Orada 135 Türk firması bulunuyor. Biz de onlardan biri olmayı hedefliyoruz” diye konuştu. İlaç dağıtımının yanı sıra Fatih, Kağıthane ve Mecidiyeköy gibi semtler başta olmak üzere sayısı 30'u bulan Alpark Süpermarketleri'nin de sahibi olan Mesut Sancak, bu marketlerin sayısını bu yıl 50'ye çıkarmayı planladıklarını kaydetti.

İBRAHİM TATLISES VE NECATİ ŞAŞMAZ YATIRIM İÇİN ALDI
* Yüzde 75'inin satışı tamamlanan Folkart Narlıdere'de büyüklüğü 250-500 metrekare arasında değişen dairelerin fiyatları 1 ile 2.5 milyon TL arasında değişiyor.
* İbrahim Tatlıses ve Necati Şaşmaz'ın da yatırım amaçlı olarak ev aldığı proje ile İzmirli sanatçı Sezen Aksu da ilgilenmiş, ancak Aksu bahçeli ev istediği için vazgeçmiş.
* Firmanın projede sadece mutfak için üstlendiği maliyet 50 bin TL'yi buluyor. Oysa normalde projelerde bu rakam en fazla 5 bin TL'ye çıkıyor. Mutfaklara 5 bin TL'lik kahve makinesi ve 14 bin TL'lik buzdolabı, Gaggenau beyaz eşya, Scavollini, Dupont gibi markalar konulmuş.
* Projenin dış cephesinde 70 bin metrekarelik bir alan, Thermowood teknolojisiyle ömrü uzatılmış ahşapla kaplanmış. Bu teknoloji, ilk kez bu kadar geniş bir alana uygulanmış.
* Siteye giriş çıkışlarda yüz tanıma sistemi kullanılan projede, otoparklara OGS ile giriliyor, evlerin kapıları anahtar yerine parmak izi ile açılıyor ve perdeden aydınlatmaya kadar evdeki tüm aletler tek bir kumanda ile kontrol edilebiliyor.
  • Etiketler:

Yorum Yaz