Nazmi Durbakayım: Proje iyiyse, merkeziyse satışların akşamı sabahı olmuyor!

Nazmi Durbakayım: Proje iyiyse, merkeziyse satışların akşamı sabahı olmuyor!

Bayrama kadar piyasanın sezon özelliğini koruyacağım, okulların açılmasıyla canlı sezonun başlayacağım söyleyen Nazmi Durbakayım, "2011'in ortalarında '2012,201 l'den daha iyi olur' diyordum

 

Bir Türk atasözü 'Şuyu vukuundan . beterdir' der. Bu, kısaca 'birşeyin dilden dile söylenmesi, olmasından kötü sonuçlar doğurabilir' anlamına geliyor. İnşaat-konut piyasasının şu andaki durumu biraz böyle. Bazıları 'işler, geçen yıla göre yarı yarıya düştü' diyor. Peki durum gerçekten öyle mi? Türkiye'nin en güçlü inşaat gruplarından Teknik Yapı'mn patronu Nazmi Durbakayım'a önce bunu sorduk. Nazmi Durbakayım, "İnsanlar unutuyor. Aslmda her sene böyle olur. Ramazan, sıcak, okulların tatil olması derken herkes tatil modunda. Her yıl bu dönemlerde durgunluk olur. Ama cazip projelerde hareket devam eder. Mesela bizde durgunluk yok" diye yanıtladı sorumuzu ve tecrübeli inşaat şirketlerinin 'ne zaman ne olacaksa' ona göre planlama yaptıklarım vurguladı. Teknik Yapı, haziran ve temmuzda 1.200 daire (3 proje) teslim etmiş. Bu planlama, devam eden projelerine ayrıca canlılık getirmiş. Nazmi Durbakayım, "Müşterinin birikimi, niyeti varsa her zaman alıyor. Proje iyiyse, merkeziyse satışların akşamı sabahı olmuyor" diyor. 
 
201 l'DEN DAHA İYİ OLACAK 
 
Bu sözümün arkasındayım. Çünkü çok iyi projeler yapüdı ve artık daha uzun vadeli hedefler sözkonusu. Sektörümüz de çok daha iyi durumda. Birkaç firma istediği satışlan yapamıyorsa bu sadece mevsimsel şartlardan kaynaklanıyor. Bizce şu ana kadar 2012 gayet iyi geçti ve sezon başlayınca daha da iyi olacak" diyor. 
 
MERKEZ HAREKETLENECEK
 
Nazmi Durbakayım, bir başka konuda çok ilginç bir tesbitini de şöyle özetliyor: "Afet Yasası ve kentsel dönüşümle birlikte merkezlerde çok sayıda proje çıkacak. Mütekabiliyetten dolayı da yabancıların konut alımı hızlanacak. Yeni proje planlayanların bunları dikkate alması. lazım. Şehir merkezlerinde çok sayıda proje çıkarken başka bölgelerde proje üretmek akılcı olmayabilir. Haliç, bir ara önemini yitirmişti. Temizlendikten soma çok revaçta. Tarlabaşı, Dolapdere, Fikirtepe gibi yerler merkezi yerler olarak öne çıkıyor. Buralara yönelim artınca başka bazı bölgelerdeki fiyatlar dengelenecek." 
 
YENİ TREND MAKUL FİYAT 
 
Nazmi Durbakayım, bir başka gelişmeyi de şöyle haber veriyor: "Yeni bir model öne çıkacak. İnsanlar artık çok donanımlı, aylık aidatı yüksek sitelerde olmak yerine 'gereği kadar' donanımlı 'makul seviyede aidatlı' sitelere yönelecek. Bir örnek vermek gerekirse 'birinci derecede korumalı sitenin bir maliyeti var. O maliyet de aidata yanşıyor. Oysa herkesin bu kadar yoğun güvenliğe ihtiyacı yok." 
 
Yabancıya toplu satış kârı başkasının cebine indirir 
 
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkam Nazmi Durbakayım, uzun süredir gündemde olan yabancılara konut satışları konusunda da şöyle konuşuyor: "Yabancının buradan mülk alması için o yabancıya kendi ülkesinde konut alırken hangi şartlar sağlanmışsa aynısını sağlamak zorundayız. Henüz bu şartlar oluşmadı. İnşaat şirketi direkt satarsa yabancıya beklediği garantiler sağlanamaz. O yüzden sigorta, aracılık, kredilendirme, tapu, satışın nerede katileşeceği gibi konulan çözmek lazım. Ancak bu arada bir başka gelişme yaşıyoruz. Şu anda toptan konut alımı yapan yabancı kuruluşlar çıktı ortaya. Mesela bizden 1.500 konut birden istediler ama biz 'olmaz' dedik. Yabancılar burada bir konut stoku oluşturmaya başladı yani toptan alıp kârlı şekilde yine yabancıya satacak. Böyle satışlarda markalar ölür. Kârlar da başkalarına gider." 
 
Sadi Özdemir / Hürriyet Emlak

Yorum Yaz

Benzer Haberler

"2 milyon 800 bin konutun dönüşümünü sağladık"
  • 13.11.2021 16:09

"2 milyon 800 bin konutun dönüşümünü sağladık"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Yaklaşık 2 milyon 80 ...

İstanbul'da kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel kalktı!
  • 12.11.2021 09:31

İstanbul'da kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel kalktı!

İstanbul’da yıkılıp yeniden yapılacak binaların ilk yapıldığı tarihteki imar hak ...

Karabağ’da kentsel dönüşüm hamlesi başladı!
  • 28.10.2021 10:20

Karabağ’da kentsel dönüşüm hamlesi başladı!

Türkiye’nin desteğiyle işgalden kurtarılan Azerbaycan Karabağ bölgesi için büyük ...

TOKİ 5 bin şehit yakını ve gaziyi ev sahibi yapacak!
  • 25.10.2021 10:43

TOKİ 5 bin şehit yakını ve gaziyi ev sahibi yapacak!

Daha güvenli, daha modern şehirler ortaya koymak, vatandaşın yaşam kalitesini yü ...

2022'de 680 bin kişiye 3.8 milyar TL'lik kira desteği verilecek!
  • 25.10.2021 09:54

2022'de 680 bin kişiye 3.8 milyar TL'lik kira desteği verilecek!

Vatandaşın hayat konforunu yükseltmek, daha güvenli ve modern şehirler kurmak iç ...

Vedad Gürgen, Fikirtepe'de yürütülen kentsel dönüşüm sürecini anlatıyor
  • 20.10.2021 17:17

Vedad Gürgen, Fikirtepe'de yürütülen kentsel dönüşüm sürecini anlatıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü ...