Nazmi Durbakayım: Konut almak için en uygun dönemdeyiz!

Nazmi Durbakayım: Konut almak için en uygun dönemdeyiz!

İnşaat sektörünün önemli temsilcilerinden olan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut sektörüyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı

Kaynak: Necmi Çiçekçi / HT

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut sektörüyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Küresel kriz ve seçiciliğin netleşmesi nedeniyle akılcı projelerin ağırlık kazanacağı bir döneme girileceğini söyleyen Durbakayım, "Artık inşaat firmaları sadece konut yapmanın yetersiz olduğunu, taahhüt ettikleri yaşam tarzlarını verebilmek için gerekli olan hizmetleri de sunan bir yapıya bürünecektir. Gereksiz sosyal donatıların azalacağı,' kullanım maliyetinin minimize edildiği, optimum büyüklüklerin yoğunluk kazanacağı projelerin ön plana çıkacağı projelere talep artacaktır" dedi.

FAİZLER UYGUN SEVİYEDE

"Türkiye'deki milli hasılanın lineer bir dağılım göstermeden 3+1 gibi büyük dairelerin yapılıp satılmaya çalışması tezat teşkil ediyor" diyen Nazmi Durbakayım, "Bu tezatın ortadan kalkması için insanların, bütçelerine göre sahip olabilecekleri büyüklüklere alışması gerekir. Veya söz konusu büyük dairelere sahip olma maliyetinin çok aşağılara çekilmesi gerekir" diye konuştu. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Durbakayım, konut almak doğru zamanın seçilmesi konusunda ise şu görüşleri dile getirdi:

Konut almak için her dönem uygun zamandır. Çünkü konutun hammaddesi olan arsa, sürekli kıymetlenen bir üründür. Konutta arz talep dengesi, talep yönünde ağırlık kazandıkça, fiyat artışı durmayacaktır. Bunun sonucunda da, her hangi bir dönemde alınan konutun bir sonraki dönemde değer kazanacağı ortaya çıkacaktır. Buna paralel, konut kredi faizlerinin yılın en uygun seviyede olduğunu söylemeliyiz. Tam zamanı.

6000 konut yapacak

Teknik Yapı olarak bugüne kadar toplam 8 bin 874 konut inşa ettiklerini anlatan Durbakayım, firmanın yeni dönemde imza atacağı yeni proje hedeflerini açıkladı:

"2011 yılı içinde, Maltepe'de 500 ve Tuzla'da 5.500 konutluk projelerimizin yanında Uptvvins Deluxe ile 312, Upcity Flats ile 340 konutluk projelerimiz var. Bu yıl içinde Kartal, Tuzla, Maltepe, Kadıköy ve Avrupa yakasında yeni projelere başlamayı planlıyoruz. Söz konusu bölgelerden Kartal ve Tuzla'daki arsa stokumuz hazır. Diğer bölgelerdeki arsa edinme çalışmalarımız ise sürüyor.

  • Etiketler:

Yorum Yaz