Kuyaş GYO, İstanbul Vizyonpark’tan sonra ikinci yatırımı da gündeme aldı

Kuyaş GYO, İstanbul Vizyonpark’tan sonra ikinci yatırımı da gündeme aldı

Kuyaş GYO, İstanbul Vizyonpark’ta ofislerin yüzde 65’ini satarken, mevcut arazide yeni yatırımları gündeme aldı

Kaynak: Meltem KARA / Hürriyet

Kuyaş GYO, İstanbul Vizyonpark'ta ofislerin yüzde 65'ini satarken, mevcut arazide yeni yatırımları gündeme aldı. Vizyonpark'ta yer alan 3 boş araziden birine 4 yıldızlı otel-rezidans inşa etmeyi hedefleyen Kuyaş GYO, bundan sonra lüks konutu deneyecek. Kuyaş Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner, Bursalı mobilyacı gruplardan aynı konseptte bir çarşı için destek teklifi aldıklarını da söyledi.

ENTEGRE altın ve mücevher sanayini bir çatı altında toplayan Kuyumcukent, kurduğu Kuyaş GYO ile gayrimenkul sektörüne girerken, yaklaşık iki hafta önce satışa sunduğu İstanbul Vizyonpark projesinde ofis bloklarının yüzde 65'ini sattı. Ofis, residence ve atölye blokları, 5 yıldızlı otel ve alışveriş merkezinden oluşan ve 1 milyar dolarlık yatırımla tamamlanacak olan Vizyonpark'ta ihtiyaca göre 4 yıldızlı bir otel daha inşa edilmesi gündeme geldi. Vizyonpark'ın mevcut arazisinin içinde, 3 parça arazisi daha bulunan Kuyaş GYO, bunlardan hangisine 4 yıldızlı otelin yapılacağını kararlaştıracak.

Rezidans-otel olabilir

Kuyaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner, Vizyonpark'ta devam eden projeleri yılın ilk yarısında tamamlamalarının ardından yeni projelere başlayacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Burada mevcut arazilerimiz var. Önce bu arazilerdeki projeleri tamamlayacağız. İhtiyaca göre Vizyonpark'ta yeni yatırımlar gündeme geliyor. Otel burada bölgenin bir ihtiyacı. Şu anda fizibilete çalışmaları yapılıyor. 4 yıldızlı ancak 5 yıldızlı hizmet veren esnaf oteli düşünüyoruz. Arsası büyük gelirse rezidans-otel gibi düşünebiliriz. Yatırım bedeli de toplam yatırım bedeli olan 1 milyar doların içinde olacak.”

Mobilyacılar destek istedi

Metiner, Vizyonpark'ın satışa çıkmasının ardından Bursa İnegöl'den, mobilyacı gruplardan teklif aldıklarını belirterek, “100 milyon dolarlık yatırımla imalatın yer aldığı çarşı yapmak istiyorlar. Kooperatifçilikten kurtulup şirket olmamız hoşlarına gitmiş. Yatırım açısından da danışmanlık olarak da destek verebiliriz” diye konuştu.

 

Arazi 1994 yılında 42 milyon dolardı

KUYUMCU-KENT'in kuruluşu-nun özünde kooperatif anlayışının olduğunu söyleyen  Sait Erdal Metiner, kuruluş hikayesini şöyle anlattı: “Sektörün sanayileşmesiyle beraber Kapalıçarşı civarındaki yerler artık yeterli olmuyor. Sektör mensupları da arsa arayışını uzun tutuyorlar. O sırada bu 190 bin metrekare arazi üzerinde Elektrokent Yapı Kooperatifi bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Perpa'nın da  inşaatının bitmesi nedeniyle elektrikçileri oraya taşıyor. Kuyumcular da dönemin parasıyla 42 milyon lira vererek 1994 yılında bu arazinin sahibi oluyor. Önce imalatçılar ardından  toptancılar taşınıyor.”

 

Lüks konutu deneyeceğiz yurtdışı neden olmasın

VİZYONPARK'ı bitirdikten sonra İstanbul Avrupa yakasında konut projesi yapacaklarını söyleyen Sait Erdal Metiner, şöyle konuştu: “Bize konut talepleri oluyor. Şu anda somut birşey yok ancak değerlendiriyoruz. Lüks konut düşünüyoruz. 2011 bizi yönlendirecek. Sadece Türkiye'de inşaat yapmak değil, belki yurtdışında da bir iş alabiliriz. Kuyaş kendi adına bir değer oluşturdu. Bir tecrübe kazandık, bunu değerlendirmekte fayda var. Yurtdışında Vizyonpark ve Kuyumcukent ölçeğinde bir proje gerçekleştirmek, neden olmasın? Görüşmelere başlayacağız.”

 

Sadece kuyumculara yönelik olmasın diye ismi değişti

VİZYONPARK'a gümrük müşavirleri, mali müşavirler, dış ticaret şirketlerinin ilgi gösterdiğini kaydeden Sait Erdal Metiner, “Her türlü meslek grubundan talep var. Sadece kuyumculara yönelik bir proje olmadığını vurgulamak için projenin ismini değiştirdik. Mimaride de renkleri Kuyumcukent'ten ayırdık” dedi.

İstanbul Vizyon Park iletişim bilgileri
Web: www.istanbulvizyonpark.com.tr

Tel: 0212 603 11 13

  • Etiketler:

Yorum Yaz