Konutta büyük tuzak

Konutta büyük tuzak

Sosyal alanların metrekaresinin daire metrekaresine eklenmesi nedeniyle tüketiciler 80 metrekarelik daireye 120 metrekare fiyatı ödüyor

 

Kaynak: Selma ŞENOL / Bugün
 
 
Bu duruma isyan eden inşaatçı Bülent Dündar "Gereksiz donatılar yüzünden, golf oynayanların parasını oynamayanlar da ödüyor" dedi
 
Konut almayı düşünenler dairenin net-brüt metrekaresine dikkat etmeli. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Dündar, sosyal alanların metrekaresinin dairenin metrekaresine ilave edilmesi nedeniyle tüketicilerin 80 metrekarelik daireye 120 metrekare fiyatı ödemek zorunda kaldığını söyledi. Bu duruma isyan eden inşaatçı Bülent Dündar gereksiz donatılar yüzünden, golf oynayanların parasını oynamayanların da ödediğini açıkladı.
 
Dündar "Müşteri 120 metrekarelik daire aldığını sanıyor, oysa o dairenin net kullanım alanı 80 metrekare. Satılırken bu dairenin brüt büyüklüğünün 120 olduğu söylenmediyse ya da müşteri dikkat etmediyse alıcı daire teslim edildiğinde şok olabiliyor" dedi. Net-brüt ayrımının projelerdeki ortak kullanım alanları ve sosyal alanlardan kaynaklandığını anlatan Dündar, son zamanlarda projeleri şık göstermek adına yapılan gereksiz donatılar yüzünden projelerde dairelerin fiyatlarının şişirildiğini öne sürdü. Dündar şunları söyledi:
 
"Örneğin bir proje golf sahasına yer vermiş. Ama 1000 daire var ise ve sadece 2 daire golf oynamak istiyorsa, diğer 998 daire bu sahanın bakım parasını ödemek zorunda.  Yine satılabilir yerler arasında olmayan o golf sahasının maliyeti de satılan dairelere ekleniyor. Sinema, tiyatro, spor salonları yapacaklarını söylüyorlar. Yapacaklarından şüphem yok. Yakında içine hastane de koyacaklar! Ama bunlar gerçek ihtiyaçlar değil, hem alırken hem yaşarken maliyetin artmasına neden oluyorlar. Gereksiz lüks donatılar daire fiyatını da aidatı da şişiriyor. Zaten bu kadar aktiviteyi yapmak isteyenler dışarıda da yapıyorlar, kimse siteye hapsolmak istemez."
 
 
Topraktan satış başıladı
 
Referandumdan sonra inşaatta patlama yaşandığını, daha maket bile yapılmadan topraktan satış gerçekleştiğini anlatan Dündar, "Geleceğe bir yatırım var ama önemli olan en uygun daireyi en uygun fiyatla bulmak" dedi. Şirket olarak gelecekte 3 yıl içinde 125 bin ile 300 bin lira fiyat aralığında daire almayı planlayan 200 kişi ile bir anket yaptıklarını anlatan Dündar, bu anketten çıkan sonuçları paylaştı:
 
"Üst ve orta üst gelir grupları oturacak dairelerini almışlar, bundan sonra yatırım niyetiyle alacaklar. Ama en alttakiler henüz ev sahibi olmamış. Alıcılar şu 6 maddeyi çok önemsiyor: Depreme dayanıklılık, güvenlik, kapalı otopark, yüzme havuzu, sosyal alanlar ve çocuklara oyun parkı. Havuzu kimse projenin ortasında istemiyor."
 
 
Engelli yakınlarınız için asansör girişi 90 cm olmalı
 
"Daire şehrin dışında ise sosyal ve ulaşım altyapısı var mı, bakın. Sosyal donatıların hangileri gerçek ihtiyaç, hangileri aidatınızın yükselmesine neden olacak? Müteahhitten teknik şartnameyi isteyin. İçinde malzemelerin markası yazılmamışsa markaları da yazmasını isteyin. Maketten alırken evin nasıl olduğunu tam anlamanız mümkün değildir. Otoparktan dairelere direkt çıkış olması küçük bir ayrıntı ama gerçek bir konfordur. Çocukların servis beklerken durabilecekleri servis odası olmalı. Pek çok projede bu ihmal edildi. Yangın ve gaz alarmlarına bakın. Bunlar tehlikeyi haber vermekle kalmamalı, gazı kesebilmeli, güvenliğe haber verebilmeli. Engelli yakınlarınızı da düşünün. Asansör girişlerini 80 santim yapıyorlar ama tekerlekli sandalyenin girmesi için 90 santim olmalı.
 
 
Sancaktepe'de 1+1 istemediler
 
Şirketin Sancaktepe'de inşa ettiği toplam 208 daireli 216 Sancaktepe konutlarında fiyatlar 145 bin liradan başlayıp 330 bin liraya çıkıyor. Projenin 80 dairesi 2 ay sonra teslim ediliyor. 216 Sancaktepe konutlarında anket sonuçlarını göz önüne alarak gaz algılama sensörleri, servis odası, çocukların parktayken bile izlenebilmesini sağlayan güvenlik sistemleri, engellilere yönelik kolaylıklar yaptıklarını anlatan Bilent Dündar,  "Ailesiyle yaşamak isteyenler bu tür projelerde 1+1 dairelerin yer almasını istemiyor, bu nedenle bizim projemizde stüdyo daire yer almıyor" dedi. 
 
0 faiz diye bir şey yoktur
 
"Sıfır faizle konut satıyorum diyenler tüketiciyi yanıltıyor. Bir firma vadelendirmeyi kendi yapıyorsa, faiz maliyetini fiyata giydirmiş demektir. Ama işin içinde banka varsa zaten 0 faiz diye bir seçenek olamaz. 170 bin liralık daireyi 250 bin liraya satarsanız, sıfır faizli satma şansınız olur. Aslında kimse 10 bin lira peşinatla daire satmıyor, ödeme planlarına bakın, yakın zamanlarda yeni peşinatlar da talep ediyorlar."
  • Etiketler:

Yorum Yaz