Konut yaza tam gaz giriyor!

Konut yaza tam gaz giriyor!

Gayrimenkul sektörü, ramazan ayı ve seçimler nedeniyle durgun geçmesi beklenen yaz dönemi için iddialı kampanyalar hazırlıyor

2010 yılının en fazla büyüyen sektörlerinden biri olarak ekonomiye büyük katkı sağlayan konut ve inşaat sektörünün gözü kulağı rehavetle geçecek yaz aylarında. Yazı zaten konut satışları anlamında ciddi düşüşlerle geçiren sektörün sırtına bu yıl bir de seçim ve ramazan durgunluğu eklenecek.

Tüm bunlarla birlikte konut sektörü bu yaz katmerli zorluk yaşayacağa benziyor. Ancak yılbaşından bu yana hazırlıklarını yapan konut üreticilerinin eli sağlam, yani sektör tüm bunlara rağmen yaz aylarından bile umutlu. Firmalar, özel kampanyalar ve uygun ödeme koşullarıyla yaz rehavetini bir nebze de olsa hafifletmeyi planlıyor. Sektörün ortak görüşü ise yazın satışlar düşse bile, yılın 4. çeyreğinde bunun kat kat telafi edileceği yönünde... Geçen yıl toparlanarak, krizin yaralarım tamamen saran inşaat sektörü, bu yıl da rüzgârı arkasına alarak hızla koşmayı planlıyor. Koşunun sonunda ise, tahminlere göre yüzde 20 büyüme var...

'Kat kat telafi ederiz1 Yazın konut satışlarının pek hareketli geçmeyeceğini belirten Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, bu yıl seçim ve ramazanın da eklenmesiyle sektörün biraz daha zorlanacağı görüşünde. Ancak bu rehaveti çeşitli kampanyalar yaparak en hafif seviyede yaşamayı hedeflediklerini belirten Özyurt, "4. çeyrekte ise bunları kat kat telafi ederiz. Sektör bu yılı tahminen yüzde 20 büyümeyle kapatır" dedi.

Akıllı proje her zaman satar

Yaz aylarında satışlar azalsa da yine de beklentilerinin yüksek olduğunu belirten Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, "Seçim ve ramazanın da etkisiyle sektör tabii ki bir durgunluk dönemine girecektir. İnsanlar tatil moduna girince satışlarda ciddi düşüşler oluyor. Ama doğru proje, akıllı proje her zaman satar" dedi. Böyle durumlarda satışlar düşse bile rehavete kapılmadan hızla toparlanma yollarına gidilmesi gerektiğinin altını çizen Ağaoğlu, ancak bazen 'konut satayım' diye yanlış kampanyalar yapıldığına ve bunun sektöre zarar verdiğine dikkat çekti. Ali Ağaoğlu, bu hızla giderse sektörün bu yıl.yüzde 20 büyüyeceği görüsünde.


'Yaza güçlü projelerle hazırız'

Gayrimenkul sektörünün büyüme rakamlarına ciddi katkısı olduğunun altını çizen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, seçimlerin satışları çok etkilemeyeceğini belirtirken, yine de temkinli olmak gerektiğini savunuyor.

Yaz aylarının durgunluğunun ramazan ve seçimle birlikte artacağını belirten Dumankaya, ancak bu durgunluğa güçlü projelerle hazırlandıklarını ve acısını'4, çeyrekte çıkaracaklarını söyledi. Bu yıl 5 bin konut içeren toplam 1.3 milyar dolarlık projeleri olduğunu kaydeden Dumankaya, "Mayısta Gizli Bahçe projesi kapsamında 3 yeni proje, haziranda Esenyurt'ta, ekimde Maltepe ve Halkalı'da birer yeni projenin lansmanını yapacağız.
Bu yıl yüzde 50'ye yakın büyüme bekliyoruz" dedi.

Kaynak: Radikal

  • Etiketler:

Yorum Yaz