Konut sektörü neden başarılı?

Konut sektörü neden başarılı?

Gayrimenkul piyasasını belirleyen genel kuraldır; yaz ayları, daha doğrusu ilkbaharla birlikte konut satma ya da satın alma zamanı da başlar

 

Ancak son yıllarda gayrimenkul alışverişleri (alım-satım) neredeyse bütün bir yıl boyunca yapılır hale geldi. Bunun pek çok sebebi var ama en önemlisi, sektörün artık yılın her dönemi ya da mevsiminde yeni satış ya da alım imkânları sunabilecek bir pazarlama aktivasyonu göstermesi. Nitekim çeşitli pazarlama teknikleri hemen her gün karşımıza çıkmakta: "Eski evini getir, peşinata sayalım, yenisini verelim" ya da "Krediniz bizden" gibi. Gayrimenkul sektörü yılın her döneminde verdiği tam sayfa ilânlarla aynı zamanda kurulan hayallere de sesleniyor. Her yıl evlenen on binlerce gence, evlenmiş hatta çoluk çocuk sahibi olmuş ama ev sahibi olamamış çiftlere gelecek beklentisi satıyor. Onlara anne ve babalarından miras kalan "Nohut oda bakla sofa, başınızı sokacak bir eviniz mutlaka olsun" gibi öğütler, yerini artık yerlerini kentlerin biraz dışında bile olsa çocuklarının oynayabileceği geniş park alanları, havuzları olan, geniş pencerelerinden yeşilliklere ya da denize bakan rüya evlerine bıraktı.
 
Buna bir de gayrimenkul şirketlerinin yukarıda da söylediğim gibi "ne olursa olsun siz de satın alabilirsiniz" duygusunu ve özgüvenini veren yeni satış imkânları ve seçenekleri eklenince "Galiba biz de ev alabiliriz" duygusu daha da güçlenebiliyor. Geçmişte küçük bir evi, o döneme göre hayli de fazla olan elimizdeki paranın biraz üstünde olduğu için alamamıştık. Banka kredisi bile o zamanlar yoktu. Yapı kooperatifleri ya da Emlâk Bankası - o da kendi yaptığı az sayıda konuta kredi kullandırıyordu - yoluyla ev sahibi olunabiliyordu. Paran varsa elbette hiç sorun değildi. Ama toplumun çoğunluğunda o kadar para yoktu. Neyse ki artık toplumun her kesiminin ihtiyaçlarına, taleplerine uygun evler yapılıyor. Öyle ki ev sahipleri kiracı bulmakta bile zorlanıyorlar. Büyük bir çoğunluğu kira artışlarını yapamaz hale geldi. Emekli akrabam kirasını zamanında ödeyen, çıkmayan kiracısı olduğu için dua ediyor. Ama elbette şehirlerin en merkezî yerlerinde kiralar ve ev almak artık ateş pahası.
 
KİRACI-EV SAHİBİ İLİŞKİLERİNE 8 YIL ERTELEME
 
Bu arada biliyorsunuz bu köşede de hep duyuruyorduk. Yeni Borçlar Kanunu 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girdiğinde artık "kiracı-ev sahibi ilişkileri eskisi gibi olmayacak" diye. Ama bu değişiklik 8 yıl süreyle ertelendi. Erteleme de 11.1.2011 tarih, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 323, 325, 331, 340, 342, 343, 344, 346 ve 354 üncü maddelerinin 1.7.2012 tarihinden itibaren 8 yıl süreyle uygulanmayacağı ile ilgili değişiklik yasalaştı. Kira sözleşmeleri, konut ve çatılı işyeri kiraları ile ilgili bölümlerdeki maddelerde yapılan değişiklikleri sıralayacak olursak;
 
·Ev sahibine verilen güvence bedeli (depozito) üç aylık kira bedelini aşmayacaktı;
 
·Güvence bedeli kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırılacak, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo edilecekti.
 
·Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışa, beş yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamayacaktı.
 
·Kira artışlarının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmeyeceği hüküm altına alınmıştı.
 
·Taraflardan her biri, kira ilişkisinin devamını kendisi için çekilmez hâle getiren önemli sebeplerin varlığı durumunda, sözleşmeyi yasal fesih bildirim süresine uyarak her zaman feshedebilecekti. 
 
Hepsini "caktı ve cekti" ekleriyle bitirdik çünkü her şey yine eskisi gibi. 8 yıl yukarıdaki maddeler yok. Kısa bir tatil nedeniyle, iki hafta sonra yeniden görüşmek üzere hoşçakalın.
 
Nüsa Uğur/Sabah 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Düzce'de depremzedelerin konaklaması için kurulan çadırlar havadan görüntülendi
  • 24.11.2022 15:12

Düzce'de depremzedelerin konaklaması için kurulan çadırlar havadan görüntülendi

Düzce'de depremin ardından evleri hasar gören ve konutlarına girmeye çekinen vat ...

“İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında ilk kura çekimi Şırnak'ta yapıldı
  • 07.11.2022 16:39

“İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında ilk kura çekimi Şırnak'ta yapıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ eliyle hayata geçirilen ...

Ev sahiplerinin yeni oyunu: Banka hesabını kapatmak!
  • 14.10.2022 09:33

Ev sahiplerinin yeni oyunu: Banka hesabını kapatmak!

Kiracı ve mal sahibi arasındaki 'bozulan' ilişkiler her geçen gün farklı sorunla ...

Bakan Kurum'dan arsa ve iş yeri başvuruları hakkında video mesajı
  • 11.10.2022 14:06

Bakan Kurum'dan arsa ve iş yeri başvuruları hakkında video mesajı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabınd ...

Avrupa Ticaret Merkezi projesine Artaş imzası!
  • 06.10.2022 15:21

Avrupa Ticaret Merkezi projesine Artaş imzası!

Avrupa Ticaret Merkezi projesi, Artaş imzasıyla Avcılar'da hayata geçiriliyor. 1 ...