'Konut satışı 1,5 milyon adedin üzerine çıkacak'

'Konut satışı 1,5 milyon adedin üzerine çıkacak'

Sektör temsilcileri, 2015'te yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen artan konut satış adedinin 2016'da 1,5 milyona ulaşabileceğini öngörüyor.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde yılın 11 ayında toplam 1 milyon 146 bin 721 konut satılmasını "başarı" olarak niteleyen temsilciler, 2016 beklentilerini AA muhabiri ile paylaştı.

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, yıl içerisinde yapılan iki seçimin ve bu seçimler arasındaki siyasi belirsizliğin yanı sıra Türkiye-Rusya geriliminin ve Türkiye'nin sınır bölgelerinde devam eden karışıklığın ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini söyledi.

İnşaat sektörünün siyasi istikrar ile ekonomiye gelen güven sayesinde 2016'da yere daha sağlam basacağını vurgulayan Aşa, "Ayrıca halkı tatmin edecek bazı uygulamalar hayata geçerse, biraz daha gerçek alıcı kitlesine uygun projeler üretilirse 2016'da 1,5 milyon konut satışını yakalarız. Bu kesinlikle sürpriz olmaz. 2015 gibi bu kadar sıkıntılı, çalkantılı bir yılda 1 milyon 250 bin gibi bir rakamı yakaladıysak 2016'da 1,5 milyon satış adedinin daha fazlasını bile yakalarız" dedi.

Çelik: Sektör yüzde 4'ün üzerinde büyür

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik ise belirsizliğe neden olacak herhangi bir olay yaşanmazsa 2016'da satış rakamlarının 1 milyon 300 binin üzerine çıkacağını belirterek, "2016 yılı için sektörde yüzde 4 büyüme öngörülüyor. Ama biz bunun çok üstüne çıkıp bir zirve yaşanmasının da mümkün olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Hinginar 2016, kayıp yıl olmayacak

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar da 2015'te yavaşlayan çarkların 2016'da tekrar hızlanmasını beklediklerini anlatarak, "2016, kayıp yıl olmayacak ve Türkiye ekonomisinde yüzde 3,5-4, inşaat sektöründe ise yüzde 2,5-3 seviyelerinde büyüme olacağını öngörüyoruz" dedi

Işık: Hazır beton sektörü 2016'dan umutlu

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık ise hazır beton sektörünün 2016'dan umutlu olduğunu belirterek, 2015 yılında dünya konjonktüründe yaşanan türbülanslar ile karşılaştırıldığında 2016 yılında daha ılımlı gelişmelerin ortaya çıkmasının beklendiğini söyledi.

Demir: 2016, Türkiye'nin yılı olacak

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de "Kamunun yaptığı İstanbul Yeni Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, tünel ve diğer önemli yatırımların 2016'da daha da belirginleşmesi sayesinde yurt dışındaki yatırımcıların Türkiye'ye bakışı daha da iyimser bir noktaya gelecek ve yabancıların da katkısıyla konut satışı 1,5 milyon adedin üzerine çıkacak" dedi.

Demir, ülke sınırlarında yaşanan sıkıntıların iyiye gideceğini düşündüğünü kaydederek, "Böylece 2016 'Türkiye yılı' olacak. Bu sadece konutta değil sanayide, KOBİ'lerde ve çok sayıda sektörde bizim yılımız olacak" diye konuştu.

"Konut faiz oranlarının düşmesi şart"

Konut satışında özellikle orta ve alt gelir grubu için ev kredisinin önemli olduğunu belirten Demir, şu anda oranların yüksek olduğuna dikkati çekti.

Demir, "Konut kredisi faiz oranlarının mutlaka ama mutlaka düşmesi gerekiyor. Bu yüksek konut satışı için olmazsa olmaz. Dövizde istikrar sağlanması da gerekli tabi. Ancak kredi oranlarının düşmesi daha önemli. Çünkü faiz oranlarının düşmesi sektörü yüzde 25 canlandırıyor" ifadelerini kullandı.

Sur: "Yeni reform ve teşviklerle daha iyi rakamlar yakalanır"

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkan Yardımcısı Haluk Sur, belirsizlik ve kararsızlık gibi durumlara rağmen 2015'te güzel rakamların yakalandığını belirterek, bunun 2016 yılına da yansıyacağını söyledi.

Sur, "İstikrarın devamının belirgin hale gelmesiyle 2016'da 1 milyon 400 bin arasında satış rakamına ulaşılır. Yeni reform ve teşviklerle daha iyi rakamlar yakalanacaktır. Burada sektörü olumsuz etkileyebilecek gelişmelere karşı da hazırlıklı olmalıyız" dedi.

Hışır: "2016, gayrimenkulün yılı olacak"

Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır, 2015'i seçimlerle geçiren gayrimenkul sektörünün yeni yıla yeni hedeflerle girdiğini belirterek, sektörün geçen yıl krizleri iyi yönettiğini söyledi.

Konut satış rakamlarının bunu teyit ettiğini aktaran Hışır, "Yılın ilk yarısını hareketli geçiren sektörde seçimler sonrası durgunluk başladı. Döviz fiyatlarında yaşanan dalgalanma ve terör olaylarıyla konut alıcısı bir ara bekle-gör politikası uyguladı, ancak tek parti hükümetiyle ibre tekrar yukarıya işaret etti. Seçimler sonrası yaşanan olumlu hava etkisini tam anlamıyla 2016'da gösterecek. Sektörün önemli oyuncuları 2016 yılını dolu dolu geçirmek için kolları sıvadı. Yeni yılda yüzde 12'nin üzerinde büyümek hayal değil" diye konuştu.

 

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Türkiye'de şubatta 80 bin 31 konut satıldı
  • 15.03.2023 12:05

Türkiye'de şubatta 80 bin 31 konut satıldı

Türkiye genelinde konut satışları şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18 d ...

Konut sektörü temsilcileri Bakan Nebati ile yaptıkları görüşmeyi değerlendirdi
  • 18.05.2022 17:18

Konut sektörü temsilcileri Bakan Nebati ile yaptıkları görüşmeyi değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berek ...

Altan Elmas: Konut fiyatlarında yüzde 60'lık artış bekleniyor
  • 09.11.2021 10:16

Altan Elmas: Konut fiyatlarında yüzde 60'lık artış bekleniyor

A Para'da yayınlanan Emlak Avcısı programına katılan KONUTDER Başkanı Altan Elma ...

İstanbul'da 300 bin yeni konut satılmayı bekliyor
  • 04.12.2017 11:26

İstanbul'da 300 bin yeni konut satılmayı bekliyor

TURYAP Genel Müdür Yardımcısı Deniz Çağlar, İstanbul'un özellikle dış çeperlerin ...