Konut Bakanlığı kurulsun!

Konut Bakanlığı kurulsun!

Hangi sektör temsilcisi Konut Bakanlığı kurulsun önerisi getirdi...

 

İzmir Emlak Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, emlak sektörünün kontrol altına alınması ve sorunların ortadan kaldırılması için acilen Konut Bakanlığı'nın kurulması gerektiğini, bakanlığın devreye girmesiyle Hazine'nin yılda en az 30 milyar lira kazanacağını belirtti.
Akgün, düzenlediği basın toplantısında, emlak ve inşaat sektöründe yaşanan kargaşanın Konut Bakanlığı'nın kurulmasının önemini ortaya koyduğunu vurguladı. TOKİ'nin amacının dışında hizmet ürettiğini öne süren Akgün, TOKİ'nin 72 milyon nüfusun değişen ve gelişen konumları, dünya standartlarında insanın refahını ön plana çıkaran projeleri ucuz maliyetle ihtiyaç sahiplerine sunması için yılda ortalama 500 bin konut üretmesi gerekirken, projelerin söylemlerde kaldığını iddia etti.
Devlet imkanlarıyla sosyal konutu az üretip elindeki finansmanın yüzde 70'ini prestij konut projelerine ayıran TOKİ'nin daha iyi hizmet üretebilmesi için kurulacak Konut Bakanlığı'na bağlanması gerektiğini savunan Akgün, TOKİ'nin 1 yıllık aktif bütçesinin bir çok bakanlık bütçesinden fazla olduğunu, günlük ani kararlarla konut projelerinin üretilmemesi gerektiğini dile getirdi. Akgün, şunları kaydetti:

"Başta Başbakanlığa bağlı TOKİ olmak üzere yapı ve piyasa müteahhitleri ve emlak sektörü yeniden tanımlanmalı, Konut Bakanlığı bünyesinde bir statüye kavuşturulmalıdır. Çarpık yapılaşmanın ve kaçak yapıların temel sorumluları yerel yönetimler olduğu kadar parlamentoyu dolduran parlamenterlerdir. Son yıllarda kurumsal emlakçılık ön plana çıkıyor gibi görünse de bu emlakçılar mevcut emlakçı sayısının sadece yüzde 10'u kadardır. Emlak sektörü, irili ufaklı konut üreticileri, özellikle TOKİ yeniden tanımlanmalı ve kurulacak Konut Bakanlığı'nın bünyesinde bilimsel hale getirilmelidir."
Konut Bakanlığının kurulması halinde otomobillerde olduğu gibi eski konutlardan az vergi alınması, tapu harcının kaldırılması veya sembolize edilmesi önerisinde bulunan Akgün, Konut Bakanlığı'nın kurulması durumunda, her konutun bir sicilinin oluşturularak, her satışta yüzde 3,3 tutarında tapu harcının kaldırılması gerektiğini söyledi.
Konut Bakanlığı bünyesinde ucuz konutlar üretilerek kaçak yapıların yıkılması ve gecekonduların ıslah edilmesinin önemine değinen Akgün, şöyle devam etti:
"Kent yerleşimlerinin, kaçak yapıların ve gecekonduların adı yoktur. Çağdaş yaşam, mimarların çizimleri ve mühendislerin denetiminden geçer. Ucuz ve sosyal konut projeleri de kurulacak Konut Bakanlığından geçer. Aksi halde olası 8 şiddetinde bir depremle kaçak yapıların yüzde 80'i, mevcut yapıların da yüzde 30'unun yerle bir olması dünya istatistiklerine göre kaçınılmazdır. Konut Bakanlığı acil bir şekilde kurulmalı ve tüm kurum ve kuruluşlar bu halka etrafında toparlanmalıdır."   
  • Etiketler:

Yorum Yaz