Konut alacaklara önemli uyarı!

Konut alacaklara önemli uyarı!

Ev almak isteyenler, binalarda kullanılan yapı malzemelerinin kalitesi konusunda da dikkatli olmaları konusunda uyarıldı

 
Global kriz sonrasında düşen kredi faizleri ile birlikte konut sektörünün toparlanmaya başladığını belirten Türkiye Alçı Üreticileri Derneği (ALÇIDER), ev almak isteyenleri binalarda kullanılan yapı malzemelerinin kalitesi konusunda uyararak, bu konuya gereken önemin verilmediğini vurguladı.

Alıcılar tarafından konut fiyatları, banka faizleri, lokasyon ve deprem yönetmeliği gibi konulara verilen önemin ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlayan yapı sistemlerine verilmediğini açıklayan ALÇIDER Genel Sekreteri Turgan Vargı, “Yapılan araştırmalar göstermiştir ki yapılardaki ısı kaybının başlıca sebebi: ısı yalıtım malzemesi ile sıvanmamış duvar ve yüzeylerdir. Çünkü ısının yüzde 35'i yalıtım gücü olmayan duvar ve yüzeylerden kaybedilmektedir. Bu da mekanları ısıtmak için yapılan harcamalara gereksiz bir yük, ülke ekonomisine de her yıl milyonlarca lira zarar getirmektedir” dedi.
 
Şehirleşme ve toplu yaşamın getirdiği sorunlardan birinin de ses kirliliği olduğunu kaydeden Vargı, sokak gürültüsü, komşudan gelen ses, makine daireleri, trafik gibi rahatsızlık yaratan ses kaynaklarını yapı sistemlerinin ses yalıtım özelliği ile büyük ölçüde önleyebildiğinin altını çizdi.
 
Türkiye'de her yıl konutlarda meydana gelen yangınlar sonucu ortaya çıkan can ve mal kayıplarının, yanmaz ve yanması güç yapı malzemeleri ile engellenebileceğini belirten Vargı, “Avrupa'da 17. yüzyılda büyük Londra yangınından sonra yanmaz ve yanması güç yapı malzemelerin kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Bizde ALÇIDER olarak bu önemli konuya dikkat çekmek için çalışmalar yürütüyoruz. Yangın Yönetmeliği'nde tespit ettiğimiz eksiklikleri resmi mercilere iletmek üzere Alçıder Yangın Platformu nezdinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz ” dedi.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz