İZODER ‘Antalya’nın Erzurum’dan daha fazla yalıtıma ihtiyacı var’

İZODER ‘Antalya’nın Erzurum’dan daha fazla yalıtıma ihtiyacı var’

İZODER Yönetim Kurulu Üyesi Hasyüncü, Antalya’nın Erzurum’dan daha fazla yalıtıma ihtiyacı olduğunu ifade etti

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Üyesi Harun Hasyüncü, enerji israfının önlenebilmesi için binalara ısı yalıtımı yaptırılması gerektiğini belirterek, "Mevcut yüzde 90'lık yapı stoğuna ısı yalıtımı yapılması durumunda buralarda kullanılan enerji yarı yarıya düşecek ve yıllık yaklaşık 7 milyar dolarlık tasarruf sağlanabilecektir" dedi.

Hasyüncü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kullandığı enerjinin yüzde 73'ünü ithal ettiğini, toplam kullanılan elektrik enerjisinin ise yaklaşık yüzde 35'inin konutlarda ısıtma ve soğutma amaçlı kullanıldığını söyledi. Enerjinin ithal edilmesi ve maliyetinin çok yüksek olmasına rağmen verimsiz kullanıldığını ifade eden Hasyüncü, şunları kaydetti:

"Enerjiyi verimli kullanabilmek için öncelikle binalara yalıtım yapılması gerekiyor. Yalıtımlı binayla yalıtımsız bina arasındaki enerji kullanım oranı yarı yarıya fark ediyor. Yönetmelik gereği yeni binalarda yalıtımlar yapılıyor. Ancak eski binalar Türkiye'deki toplam konutstoğunun yüzde 90'ını oluşturuyor ve bunların büyük çoğunluğunda yalıtım yok, asıl olarak bunlara yalıtım yapılması gerekiyor. Mevcut yüzde 90'lık yapı stoğuna ısı yalıtımı yapılması durumunda buralarda kullanılan enerji yarı yarıya düşecek ve yıllık yaklaşık 7 milyar dolarlık tasarruf sağlanabilecektir. Bu da enerji ithalatımızı ve dış ticaret açığını düşürecektir. Bu çok ciddi bir rakam. Kanal İstanbul, İstanbul'a yapılması düşünülen üçüncü havalimanı veya büyük baraj projelerinin 30-40 milyar avro olduğunu düşünürsek yapılacak enerji tasarrufuyla bu projelerin maliyeti kısa bir süre içinde buralardan karşılanabilir."

"Antalya'nın Erzurum'a göre daha fazla yalıtıma ihtiyacı var"

Türkiye'de sadece "soğuğa karşı yalıtım yapılır" gibi yanlış bir düşünce olduğunu belirten Hasyüncü, asıl yalıtımın sıcağa karşı yapılması gerektiğini söyledi. Türkiye'de en soğuk ilin Erzurum, en sıcak yerlerden birisinin ise Antalya olarak bilindiğine dikkati çeken Hasyüncü, şöyle devam etti:

"Antalya'daki soğutma amaçlı kullanılan enerji, Erzurum'daki ısınma amaçlı kullanılan enerjinin 3 katından fazla. Ayrıca soğutma için ısıtmaya göre çok daha pahalı olan elektrik enerjisi kullanılıyor. Bundan dolayı da Antalya'nın Erzurum'a göre daha fazla yalıtıma ihtiyacı var. Kışın, elektriğe göre daha ucuz olan doğalgaz veya kömürle ısınılabiliyor. Yazın soğutma için elektrik enerjisiyle çalışan klimalar kullanılıyor. Aynı birim metrekare alanı kışın Erzurum'da ısıtırken, Antalya'da soğutuyoruz. Yapılan ölçümlere göre Antalya'da aynı birim alanı Erzurum'daki ısıtma giderine göre 3 kat daha fazla enerji harcayarak soğutmuş oluyoruz. Bu nedenle yaz dönemlerinde özellikle Antalya'daki otellerin de devreye girmesi ve yoğun miktarda klimalarını kullanması nedeniyle Türkiye ciddi anlamda elektrik darboğazına girmektedir."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, şehirler bazında binalarda kullanılacak yalıtım plaklarının kalınlığını belirlediğini ve Kayseri bölgesi için 7 santimetrelik yalıtım plağı kullanılması gerektiğini ifade etti. Erzurum için bu kalınlığın 8, sıcak bölgelerde ise yanlış yönetmelikten dolayı yalıtım plağı kalınlığının 3-4 santimetreye kadar düştüğünü dile getiren Hasyüncü, sıcak bölgelerdeki yalıtım plağı kalınlığının da en az 7 santimetre olması gerektiğini vurguladı. 
AA 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Termal konfor ve sağlığı koruyan ısı yalıtımı ile enerjiden %60 tasarruf edilebilir
  • 04.07.2022 10:52

Termal konfor ve sağlığı koruyan ısı yalıtımı ile enerjiden %60 tasarruf edilebilir

Isı yalıtım sektörünün lider markası Dalmaçyalı; Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Pr ...

“Konutta en doğru yatırım, yalıtım yapmak”
  • 02.07.2022 13:49

“Konutta en doğru yatırım, yalıtım yapmak”

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, "Konutlarda enerji verimliliğini önceleyen bu ka ...

“Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Yalıtım Kredisi desteği çok önemli bir adım”
  • 08.06.2022 09:01

“Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Yalıtım Kredisi desteği çok önemli bir adım”

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, “İZODER olarak uzun zamandır ısı yalıtımıyla ene ...

İZODER ''Yalıtım seferberliğinin tam sırası”
  • 28.05.2022 17:14

İZODER ''Yalıtım seferberliğinin tam sırası”

Sektörlere göre enerji tüketimi incelendiğinde; yüzde 32,7’lik pay ile konut ve ...

İzocam, ısı yalıtımında doğru bilinen 15 yanlışı açıkladı!
  • 15.03.2022 09:27

İzocam, ısı yalıtımında doğru bilinen 15 yanlışı açıkladı!

Türkiye’yi 57 yıl önce yalıtımla tanıştıran lider marka İzocam, yalıtımda yanlış ...

“Depremin yıkıcı etkisini binalarımızı korozyona karşı koruyarak önleyebiliriz”
  • 03.03.2022 15:58

“Depremin yıkıcı etkisini binalarımızı korozyona karşı koruyarak önleyebiliriz”

İZODER'in Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, '1-7 Mart Deprem Haftası' dola ...