İnşaat sektöründe ilk çeyrekte tablo olumsuz

İnşaat sektöründe ilk çeyrekte tablo olumsuz

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nce (İMSAD) hazırlanan aylık sektör raporuna göre, 2010’un ilk çeyreğinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 21,13, bir nceki çeyreğe oranla yüzde 26,13 düştü.


 

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nce (İMSAD) hazırlanan aylık sektör raporuna göre, 2010'un ilk çeyreğinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 21,13, bir nceki çeyreğe oranla yüzde 26,13 düştü.
İMSAD tarafından, aylık olarak hazırlanan inşaat sektörü değerlendirme raporunda, sektöre ilişkin yılın ilk çeyreğine yönelik rakamların olumlu sonuçlar ortaya koymadığı, gerek konut satışları verileri gerekse yapı ruhsatı izinlerinin ivme kaybına işaret ettiği belirtildi.

Bunda mevsimsel etkinin yanı sıra hızlı artan gayrimenkul fiyatlarını sorumlu tutmanın yerinde olacağı ifade edilen raporda, "Nitekim 2010'un ilk çeyreğinde konut satışları 85 bin 857 ile ekonomik krizden beri en düşük seviyesini görmüştür. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,13, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 26,13'lük düşüşe işaret etmektedir" denildi.
 
Bölgesel olarak bakıldığında İstanbul'da konut satışlarının Türkiye ortalamasının altında, yüzde 24,79 azalış kaydettiğinin görüldüğü vurgulanan raporda, konut projelerinde Doğuya yönelimin durduğunun görüldüğü, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt'i kapsayan TRC3'teki konut satışlarındaki azalışın yüzde 43,05, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'yi kapsayan TRB2'deki gerilemenin ise yüzde 31,42 olduğu kaydedildi.
 
Raporda, yapı izinlerinde ortaya çıkan sonuçların da inşaat sektörünün genelinde fiyat ve mevsimsellik kaynaklı bir gerilemeye işaret ettiği dile getirilerek, yüzölçümü bazında yapı ruhsatları alımları tüm bina türleri için aralık ayında yüzde 53'lük artış kaydederken, martta bu rakamın eksi yüzde 16 düzeyinde gerçekleştiği bildirildi.
 
Ağırlık ticari binalara kayıyor
Raporda şu değerlendirmelere yer verildi:
"Aralık ayında 13,58 milyon metrekare yapı ruhsatı alınırken, mart ayında bu rakam 11,49 milyon metrekare düzeyinde olmuştur. Yapı ruhsatlarındaki bu değişimin yapı kullanım izinlerine daha sert yansıdığı görülmektedir. Nitekim 2010'un Aralık ayında yapı kullanım izinleri yüzde 20 artış kaydederken, mart ayında yüzde 60 oranında düşüş yaşamıştır. Rakam bazında aralık ayında 9,64 milyon metrekare yapı kullanım izni alınırken, mart ayında bu değer 5 milyon metrekare düzeyinde olmuştur."

Küresel kriz sürecinin Türk gayrimenkul sektöründe trendleri değiştirecek gelişmeleri de beraberinde getirdiği vurgulanan raporda, gayrimenkul yatırımlarında konutun ağırlığı azalırken, ticari binaların ağırlığının arttığına işaret edildi.

Raporda, "Bu trendin temel nedeni alışveriş merkezi gibi büyük yapıların yeni yaşam alanı oluşumlarındaki etkinliğidir. Yine ticari gayrimenkulün kira getirisinin yüksek olması, bu türe yönelik talebi artırmaktadır. İMSAD'ın liderliğinde Türk İnşaat Malzemeleri Sanayisi'nin dikkatle ve yakından takip ettiği bu yeni trendin önümüzdeki dönemde artarak devam ettiği görülebilecektir. Bununla birlikte gayrimenkul sektöründe gerek konut satışları rakamları gerekse yapı ruhsatları verisiyle çizilen olumsuz görünümün 2010'un ikinci çeyreğinde olumlu yönde değişmesi beklenmelidir" denildi.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz