İnşaat sektöründe 'bekle-gör dönemi

İnşaat sektöründe 'bekle-gör dönemi

Son bir ayda açıklanan yeni konut projesi bir elin beş parmağını geçmedi. Bazı sektör yetkilileri, bunu seçimler öncesi "bekle-gör" stratejisine bağlıyor. Bazıları ise yeni yatırımların 15 Mart'tan itibaren başlayacağını öngörüyor...

Kaynak: Bülent Ekimci / Para

GEÇEN yılın son aylarında art arda yeni projeler açıklayan inşaat sektöründe son bir aylık süre suskun geçti. Şubat ayında açıklanan yeni konut projesi bir elin beş parmağını geçmedi. Astaş înşaat'ın Avrupa Konutları Atakent-3, Astay Înşaat'ın OnaltıDokuz ve Eroğlu Yapı'nın istanbul Lounge-2 projeleri satışa çıktı. Oysa geçen yılkı" hareketliliğin bu yıl da sürmesi bekleniyordu.


Bazı çevreler, bu durumu hükümetin ekonomiyi soğutma isteğinin bir sonucu olarak görüyor. Nitekim BDDK'nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) konut kredilerinin tutarı gayrimenkul ekspertiz değerinin yüzde 75'ini aşamayacak" yönündeki karan da bu düşünceyi güçlendirdi. Bu arada "Genel seçimlere kadar zorunlu olmadıkça kimse konut almayacak" gibi açıklama yapanlar da oldu. Tabii başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde arsa bulma konusunda yaşanan sıkıntıların yeni projeleri engellediği de bir gerçek...


"HÜKÜMET'DURUN' DEMEDİ"

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, hükümetin ekonomiyi soğutma adına atacağı adımların inşaat sektörü için geçerli olamayacağını düşünüyor. "İnşaatçı kar gördüğü işin peşine düşer" diyen İnan, kaldı ki hükümetin inşaat sektöründen bugüne kadar böyle bir talepte bulunmadığını vurguluyor. Serdar inan, sektördeki duraklamayı esas olarak inşaatın hammaddesi sayılan arazi sıkıntısına bağlıyor:

"Şu an istanbul'da hemen başlanabilir imarı ve mülkiyet sorunu olmayan ciddi bir arsa kalmadı. Bir arsanın satışı ya da kat karşılığı verilmesi için imar ve mülkiyet sorunlarının aşılması, arsa sahibiyle inşaat firmasının mutabakata varması gerekiyor. Bu da zaten önemli bir süreye tekamül ediyor."

  • Etiketler:

Yorum Yaz