İnşaat maliyetleri artıyor, konutta zam kapıda!

İnşaat maliyetleri artıyor, konutta zam kapıda!

Demir ve çimentoya yapılan zamlarla inşaat maliyetleri yükseliyor. Bu durum, yeni inşa edilecek konutların fiyatının da artacağına işaret ediyor.

Kamu bankalarının haziranda başlattığı tarihin en düşük seviyeli konut kredisi faizlerinin uygulandığı kampanya ağustos itibarıyla sona erdi. Kampanyanın etkisiyle 3 ayda 590 bin konut satıldı, 8 aylık satışlar 1 milyonu aştı. Kampanya sonrası faizler yeniden yüzde 1 seviyesine gelse de konutta fırsat devam ediyor. Peki konutta nasıl bir fırsat var?

Yeni bina, yeni fiyat

Hem faiz indirimi hem de ödemesiz dönemli kampanyalarla satışlar artınca ikinci el ve sıfır konutlarda stoklar da hızla azaldı. Üreticiler, ellerindeki konutlar bitince yeni yatırımlara yönelmeye başladı, pandemiye rağmen yeni ruhsat alımlarında artışlar görüldü. Ancak yeni binalar, inşaat malzemelerine gelen zamlardan etkilenerek daha yüksek maliyetle inşa edilecek.

Yıllık yüzde 10

Türkiye İstatistik Kurumu'nun son açıkladığı verilere göre, temmuzda inşaat maliyet endeksi, aylık yüzde 0.95, yıllık yüzde 9.17 artış gösterdi. Malzeme ve işçilik endeksinde de yükseliş devam ederken, bina inşaatı özelinde maliyetler aylık yüzde 0.75, yıllık yüzde 9.59 arttı. Maliyetteki artışta inşaat malzemelerine özellikle demir ve çimentoya yapılan zamlar etkili.

Demir ve çimento

Nisandan bugüne inşaat demirine yaklaşık yüzde 35, çimentoya ise yaklaşık yüzde 30 zam yapıldı. Demirin ton fiyatı 3 bin liradan 4 bin 250 liraya çıktı. İnşaat sektörü bu zamlara tepki gösterdi. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, demir ve çimento üreticilerine ‘bindiğiniz dalı kesmeyin' uyarısı yaptı. Malzeme üreticileri ise fiyat baskısına maruz kaldıklarını açıkladı.

2 yıllık fark

Konut üreticileri ise maliyetler artsa da 2 yıldır fiyatlara zam yapmadıklarını savunuyor. 2019'da sektördeki durgunluk, bu yıl da pandemi nedeniyle fiyatları artırmayan sektörün zam yapması kaçınılmaz. Uzmanlar, işte bu ortamda faizler yüksek olsa bile fiyatların düşmeyeceğini hatta artacağını vurgulayarak, konut alımını bekleten vatandaşa fiyat fırsatını kaçırmamasını tavsiye ediyor.

Stoklar hızlı eridi

REIDIN ile GYODER'in ağustos ayında markalı konutlardaki stok erime hızı rakamlarına göre, adet bazında yüzde 9.44 erime gözlendi. Temmuzda stok erime hızı yüzde 11.78, haziranda yüzde 11.96 oranında gerçekleşmişti. Bu hızlı düşüşte konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.64 seviyesinde olması etkili oldu. Faizlerin yüzde 1 bandında olduğu dönemde stok erime hızı yüzde 3'lerdeydi.

'Dayanabileceğimiz kadar dayanacağız'

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, demir ve çimentoya gelen zamları anında fiyatlara yansıtma niyetinde olmadıklarını belirterek, “Herkesin şu dönemi kenetlenip gayret içinde geçirmesi gerekiyor. Mücadelede herkesin topyekün birleşmesi lazım. Biz üreticiler olarak zamlara dayanabileceğimiz kadar dayanacağız ve şu an zam yapma niyetinde değiliz. Vatandaşımız da bu fırsatı kaçırmasın. Zamlar yansıtıldığında bu fiyatlarda konut bulamazlar” diye konuştu.

Posta

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Savaş Ay'ın mirası olay oldu, tapu iptal edildi!
  • 14.12.2020 11:20

Savaş Ay'ın mirası olay oldu, tapu iptal edildi!

Gazeteci Savaş Ay'ın vefatından sonra çocukları arasında yaşanan miras krizi, uz ...

Kandilli Rasathanesi'ne yapı laboratuvarı kurulacak
  • 19.11.2020 10:54

Kandilli Rasathanesi'ne yapı laboratuvarı kurulacak

İBB ile iş birliği protokolü imzalayan Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathane ...

Ata Demirer Bozcaada paylaşımları
  • 19.11.2020 10:21

Ata Demirer Bozcaada paylaşımları

Demirer, karenin altına şu notu yazdı: “Bu fidanları 2005 yılında Bozcaada’da di ...

İnşaat maliyetleri yükselmeye devam ediyor!
  • 12.10.2020 11:25

İnşaat maliyetleri yükselmeye devam ediyor!

İnşaat maliyet endeksi, ağustosta aylık bazda yüzde 2,79, yıllık bazda yüzde 13, ...

İnşaat maliyetleri artıyor, konutta zam kapıda!
  • 02.10.2020 10:29

İnşaat maliyetleri artıyor, konutta zam kapıda!

Demir ve çimentoya yapılan zamlarla inşaat maliyetleri yükseliyor. Bu durum, yen ...

Yusufeli'ne 20 dakika yağmur yağdı, evleri su bastı
  • 26.09.2020 10:25

Yusufeli'ne 20 dakika yağmur yağdı, evleri su bastı

Artvin'in Yusufeli ilçesinde 20 dakika etkili olan sağanak yağış sonrası bazı ev ...