İnşaat izni için gereken prosedürler azalacak

İnşaat izni için gereken prosedürler azalacak

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulunun 2017-2018 Eylem Planı'ndan derlediği bilgilere göre inşaat izinleri için gereken işlemler azalıyor

Yeni dönemde hayata geçirilecek eylem planlarıyla inşaat izni için gereken 12 prosedüre gerek kalmayacak, böylece işe başlama süresi kısaltılacak.

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulunun 2017-2018 Eylem Planı'ndan derlenen bilgilere göre, inşaat izinleri için yapılacak işlem sayısı 18'den 6'ya indirilecek, inşaat yapmak isteyenler projesini ve evrakını belediyeye teslim edecek. Belediyeler bu evrakı elektronik ortamda kendi birimlerine ve ilgili idarelere gönderecek, onayları elektronik ortamda alacak. 

Yapı ruhsatı formunda bulunması gereken imza sayısı 18'den 1'e düşürülürken, inşaata tek imza ile başlama kolaylığı getirildi.

Yeni dönemde şantiye kuruluşu aşamasında iş yeri kaydı oluşturmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) gitmeye gerek kalmayacak. Söz konusu işlem, ilgili belediye ile SGK arasında kurulacak iletişim kanalı ile sağlanacak. 

İnşaat tamamlandıktan sonra iskan, itfaiye ve su-kanalizasyon başlıkları altındaki 3 denetim, belli bir sürede tek denetim altında gerçekleştirilecek. 

İskan için vatandaşların belediyelere verdiği "SGK ve vergi borcu yoktur" yazısına de gerek kalmayacak. Belediyeler bu belgeleri geliştirilecek ara yüz ile SGK ve vergi dairelerinden doğrudan temin edebilecek.

Tapu idaresi ile belediye arasında kurulacak elektronik iletişim sayesinde iskan alındıktan sonra yaptırılması gereken cins değişikliği otomatik gerçekleşecek. 

İnşaatın tamamlanmasının ardından elektrik bağlantısı için gereken prosedürler de azaltıldı. Buna göre yatırımcının elektrik dağıtım şirketine başvurması yeterli olacak, kazı izni için belediyeye gitmesine gerek kalmayacak. 

Müteahhitler memnun

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, düzenlemelerin yapı izin sürecinde bürokratik işlem ve maliyetlerin azaltılması adına faydalı olacağını belirtti.

Sektörün desteklenmesinin önemine işaret eden Tellioğlu, "Ancak imza sayısının azaltılması kadar işin tamamlanma süresinin azaltılması da önemli. Çünkü yapı izinlerinde belediye meclislerinin imza sayısı da dahil imza sayısı 60'ı bulabiliyor. Buna rağmen başvuru olumlu veya olumsuz 1 ay içinde yanıtlanıyor. Öte yandan sadece bir ruhsatın yazılması 10 günü bulabiliyor. Dolayısıyla imza sayısının azaltılmasının yanında işlemin kaç günde tamamlandığının da takip edilmesi gerekiyor. Bu nedenle başvurunun tamamlanma süresi ile ilgili de bir sınırlandırma getirilmesi lazım." dedi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Kurum: "İnşaat ve gayrimenkul sektörümüz ülke ekonomimizin lokomotifi olmuştur"
  • 22.12.2022 17:47

Bakan Kurum: "İnşaat ve gayrimenkul sektörümüz ülke ekonomimizin lokomotifi olmuştur"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ATO Congresium'da düz ...

Sosyal konut projesiyle dar gelirli vatandaşlar ev sahibi olacak!
  • 09.09.2022 12:05

Sosyal konut projesiyle dar gelirli vatandaşlar ev sahibi olacak!

Konut sektöründe arz ve talep dengesizliği kaynaklı fiyat dalgalanmalarını azalt ...

Müteahhitler iş bırakma eylemini bitiriyor
  • 24.09.2021 10:59

Müteahhitler iş bırakma eylemini bitiriyor

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu,  9 Eylül'de başlattıkları "iş durdurma ...

Müteahhitler çimento fiyatlarına tepki için 15 gün iş bıraktı
  • 09.09.2021 09:24

Müteahhitler çimento fiyatlarına tepki için 15 gün iş bıraktı

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), çimento sektöründeki fiyat artışlar ...

İMKON'dan inşaatçılara iş bırakma çağrısı!
  • 02.09.2021 16:55

İMKON'dan inşaatçılara iş bırakma çağrısı!

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento fiyatındaki zamlara tepki olarak üy ...