maritbet girişmaritbet
İncesu OSB inşaat sektöründe kümelenerek büyüyecek!

İncesu OSB inşaat sektöründe kümelenerek büyüyecek!

Bu yıl sonuna kadar faaliyetteki firma sayısını 14'e , istihdam edilen kişi sayısını binin üzerine çıkarmayı planlayan İncesu OSB yönetimi büyüme sürecini hızlandırmak için inşaat malzemeleri sektörüne umut bağladı

Yatırımların hız kazandığı karma statüdeki  İncesu Organize Sanayi Bölgesi, inşaat malzemeleri sektöründe üretim üssü olmak istiyor. İncesu OSB'ye Kayseri dışından Filli Boya yatırım yaptı, Kütahya Yapı Kimyalları tesis inşaatını sürdürüyor ve DYO da yatırım kararı almış durumda. Halen 8 firmanın faaliyet gösterdiği, 6 firmanın inşaat faaliyetlerini sürdürdüğü İncesu OSB'de hedef 500 olan istihdamı, bu yıl sonuna kadar bin kişinin üzerine çıkarmak. Altyapı çalışmaları tamamlanan 742 hektar alana kurulu İncesu OSB'de toplamda 155 sanayi parseli bulunuyor. Bölge yönetimi inşaat malzemeleri sektörünün önemli markalarının  İncesu OSB'yi  tercih etmesinin bölgeye yatırımcı ilgisini artırdığını belirterek,  inşaat malzemelir sektörü odaklı bir kümelenme için harekete geçti.

İncesu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halit Özkaya, ihtisas OSB olmadıklarını ancak fiili gidişatın bu yönde olduğunu belirterek, "Bölgemizde üretim yapan büyük yatırımlardan Turkuaz Seramik 46 bin metrekare kapalı alanda 200 kişiye,  Betek (Filli Boya) 12 bin metrekare kapalı alanda 75 kişiye istihdam sağlıyor. Bölgemizde üretim yapan 8 firmada 300 kişiye, inşaatı devam eden firmalarda ise 200 kişiye istihdam sağlanıyor. Bu yıl sonunda faaliyete geçecek firmalar ile binin üzerinde kişiye istihdam sağlanmış olacak. Bölgemize DYO Boya AŞ  ve Boydak Holding şirketlerinden Form Sünger'in yatırım kararı alması son derece önemli. DYO, 51  bin metrekare alan üzerinde yalıtım malzemeleri üzerine faaliyet göstermek için bu yıl inşaata start verecek" diye konuştu.

Mevcut işletmelerin çoğunun yöneliminden dolayı Türkiye'nin yalıtım, cephe kaplama ve yapı kimyasalları üretimi üssü olma yolunda ilerlediklerini vurgulayan Özkaya, "Bölgemizdeki bu gelişmelerin diğer sanayi girişimcilerini olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyoruz. Bölgemizde inşaat malzemeleri ve özelinde yalıtım malzemeleri sektöründe üretime geçen ve inşaata başlayacak olan tesis sayısının fazla olduğunu gözlemlediğimizden yönetim kurulu olarak kümelenme teşebbüsünde bulunmak için harekete geçtik" dedi.

36 eşit taksitle arsa satılıyor
Kayseri ve diğer illerdeki bir çok OSB'ye göre avantajları olduğunu vurgulayan Özkaya, "İncesu OSB'de arsa fiyatına fabrika kurulabiliyor. Niğde Devlet Karayolu üzerinde 37'inci kilometrede faaliyet gösteriyoruz. TCDD ile bin 200 metrelik sınırımız var.  Demiryolu istasyonu yapımı için projelendirme çalışmaları geçtiğimiz yıl sonu itibariyle başlatıldı. TCDD'nin yükleme-boşaltma projesi çalışmalarına başlaması bölgemizde yakın zamanda sanayicilerimize nakliye masrafında önemli avantaj sağlayacak. Bu yıl 1 ocak itibariyle toplam 462 bin metrekare  ve 5 ayrı boş parsel mevcut.  Arsa bedeli  yüzde 10 peşin kalanı 36 eşit taksit şeklinde ödenebiliyor"şeklinde konuştu

Arıtma tesisi için araştırma etüt çalışması yapılıyor
Altyapı sıkıntısının yaşanmadığı bir OSB olduklarına belirten İncesu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halit Özkaya,"Bölgemizde AG-OG elektrik şebeke tesis inşaatı bitirilmiş olup her parselde elektrik mevcut. 2012 yılı toplam elektrik tüketimimiz 5 milyon kwh'a ulaştı. Doğalgaz iletim hattı bölgemiz içerisine kadar 8 inch çelik boru ile getirilmiş, bölge içi dağıtım hattı çelik ve PE hatla yapılmış parsel bağlantılarının yüzde 60'ı (90 parsel) ve toplam altyapının yüzde 90'ı tamamlandı"dedi. Bölgede 2012 yılında toplam 3 milyon metreküp doğalgaz tüketimine ulaştıkları bilgisini veren Özkaya, "2 sondaj su kuyusu açtık. Su bedeli sadece suya ödenen elektrik maliyeti. Arıtma tesisi için ihtiyaç ve kapasite henüz belli olmadığı için şu aşamada etüt ve araştırma çalışmaları yapılıyor" şeklinde konuştu.

Faaliyet gösteren firmalar
Turkuaz Seramik
Betek ( Filli ) Boya
Eğin Katı Yakıt.
Ertunç Geri Kazanım
K4 EPS
Çeri Entegre Ağaç 
Özçamlar Doğrama
Alan Madeni Yağ

İnşaatı süren firmalar
His Yalıtım
Safahat İnşaat
Arzum Altın
KYK Yapı 
Koç Tıbbi Ürünler
Nas Pen.

Mevcut alan: 742 hektar
Parsel sayısı: 155
Üretim yapan firma sayısı: 8
İnşaatı devam eden firma sayısı: 6
Mevcut istihdam: 500
Yılsonu istihdam hedefi : 1000

Güneş DOĞDU SOYLU/Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

DYO, Uluslararası Yapı ve İnşaat Fuarı Batimat Paris’e katıldı
  • 22.10.2022 13:37

DYO, Uluslararası Yapı ve İnşaat Fuarı Batimat Paris’e katıldı

Türk boya sektörünün öncü ve en köklü yerli boya üreticisi olan DYO, inşaat ve y ...

Filli Boya’dan ev dekorasyonuna iki yeni çözüm: Afilli ve Selleys!
  • 04.06.2022 17:07

Filli Boya’dan ev dekorasyonuna iki yeni çözüm: Afilli ve Selleys!

Filli Boya, ev bakımı ve hobi çözümleri sunan Afilli ve Selleys ürünleri ile evi ...

DYO, Paintistanbul & Turkcoat 2022’ye katıldı
  • 21.03.2022 16:27

DYO, Paintistanbul & Turkcoat 2022’ye katıldı

DYO, katılımcı profili ve ziyaretçi rakamları ile sektörün dünyaca kabul görmüş ...

DYO, Paintistanbul & Turkcoat Fuarı’nda yerini alıyor
  • 09.03.2022 10:24

DYO, Paintistanbul & Turkcoat Fuarı’nda yerini alıyor

DYO, uluslararası platformlarda dünyanın en büyük ve geniş kapsamlı boya ve kapl ...

DYO Teknoplast koronavirüse karşı 30 dakikada etkili!
  • 18.09.2021 17:32

DYO Teknoplast koronavirüse karşı 30 dakikada etkili!

Türkiye’nin en köklü boya üreticisi DYO, yenilikçi üretim teknolojileri sayesind ...

DYOFleks ile çatılarda tam yalıtım!
  • 15.08.2021 09:15

DYOFleks ile çatılarda tam yalıtım!

DYO, akrilik esaslı sıvı çatı izolasyon malzemesi DYOFleks ile tam anlamıyla su ...