Haliç bölgesinde fiyatlar artış trendinde!

Haliç bölgesinde fiyatlar artış trendinde!

Yeni dönemin parlayan yıldızlarından Haliç, durgun geçen piyasada yüzde 40’ı aşan fiyat artışıyla dikkat çekiyor.

Ticaretin en önemli merkezi olarak öne çıkan ancak zamanla unutulan Haliç'inı, son dönemde yıldızı parladı. Mega ulaşım yatırımlarıyla birlikte, konut ve otel projelerinin gözdesi olan Haliç bölgesinde fiyatlar artış trendinde. Kentsel dönüşüm projeleri de bölgeye canlılık kazandırdı. Eyüp'ten Silahtarağa'ya, Sütlüce'den Piripaşa'ya önemli bir akstan oluşan Haliç'i özellikle ulaşım projeleri öne çıkarıyor. Eminönü-Eyüp-Alibeyköy tramvay hattının başlattığı bu ivme, bölgenin yeniden dikkat çekmesini sağladı. 

Haliç'in tarihi yeter!

Böylgeye uluslararası markaların ilgisi de yüksek. Haliç'in önemli yatırımcısı İsviçre merkezli Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn bölgeye son yıllarda önemli hareket getirdi. 

Misafirlerinin yüzde 85'inin yabancı olduğunu anlatan Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn Genel Müdürü Ahmet Arslan, işe turistlere bölgeyi anlatarak başladıklarını ifade ediyor. 

Arslan, “Haliç bölgesi tarihi değerden muazzam bir kıyıya kadar her şeye sahip. Biz bölgeyi anlattıkça öyle güzel dönüşler aldık ki, bizden sonra bu bölgedeki turizm yatırımları da arttı. Her yere yakın, her etkinliğin merkezindeyiz. Mövenpick ise Türkiye'ye olan güvenini en zor zamanlarda bile hep gösterdi. Haliç yatırımıyla da bunu bir kez daha anlatma fırsatı bulduk” ifadelerini kullandı.

Güney Amerika sürprizi

İstanbul'da otelciliğin hem işi, hem de turizmi birleştirecek şekilde yapılabileceği nadir lokasyonlardan birini Haliç olarak gösteren Ahmet Arslan, “Buraya iş için gelenler mutlaka daha sonra aileleri ile gelerek daha uzun kalıyor” dedi. 

“Konaklama ortalamamız 6.7 gece. Güney otellerindeki gibi” diyen Arslan, şöyle devam etti: 

*Güney Amerika ile çalışan bir tur operatörle anlaştık. Otelimizin doluluğunun yüzde 25'ini Güney Amerikalı turist oluşturuyor. Avrupalı da bölgeyi çok seviyor. Şu dönemde Körfez bölgesinden gelen misafirlerimizin oranı da yüksek. Önümüzdeki yılların iyi olacağına inanıyoruz. İçinde yer aldığımız Haliç Platformu olarak, bölgedeki otellerle birlikte Haliç'in tanıtımını da yapıyoruz.”

 

ULAŞIM HATTININ 'KRİTİK' NOKTASI

TSKB Gayrimenkul Değerleme Yöneticisi Gamze Ertaş Karcıoğlu, ulaşım alternatiflerinin artırılması, iş merkezlerinin ve üniversite kampüslerinin bölgede yoğunluk göstermesi, Haliç Yat Limanı projesi, Unkapanı-Haliç Tüp Geçit projesi ve 2019 yılında tamamlanması beklenen Eminönü-Eyüp-Alibeyköy tramvay hattı projesi ile ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi, Haliç bölgesini konut geliştiricilerinin de tercih ettiği bölge haline getirdiğini söyledi. 

‘İş' için yeni merkez

Haliç bölgesinin hem yerli hem de yabancı turistlerce gördüğü ilgi de son üç yıldır artışını sürdürüyor. Haliç Kongre Merkezi başta olmak üzere bölgenin aktif oluşu, büyük organizasyonlara da ev sahipliği yapmasını sağlıyor. Bu kapsamda iş (şehir)  otelleri de bölgede yer bulmaya başlıyor. Kıyı hattı boyunca 5 yeni otel açılırken, uluslararası zincirler de yeni yerler bakıyor. Tarihi yarımadanın da etkisiyle yeniden değerlenen bölgeyi anlatan EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, “Geliştirilen projelerle Haliç tarih, kültür, doğa ve spor alanında yeniden şekillendiriliyor. Özellikle son yıllarda bölge otel yatırımcılarının tercih ettiği bir bölge olmaya başladı. Lokasyon ve sunulan hizmetler ile bölge cazibesi arttırılıyor. Geliştirilen otel projelerinin hedeflerinde yerli ve yabancı misafir profilinde iş adamlarının çoğunluğu oluşturduğunu görülüyor” diye konuştu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İşte Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi 1'inci etabı!
  • 19.08.2022 15:31

İşte Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi 1'inci etabı!

2030 konutun bulunduğu Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi 1'inci etabında ...

Bakan Kurum: "Bağcılar kentsel dönüşümün önemli bir merkezidir''
  • 05.08.2022 11:57

Bakan Kurum: "Bağcılar kentsel dönüşümün önemli bir merkezidir''

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Bağcılar'da vatandaşl ...

Belediyelerin dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak yeni hamle!
  • 30.07.2022 09:15

Belediyelerin dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak yeni hamle!

Kentsel dönüşümün hızlanması ve belediyelerin daha aktif rol alması için önemli ...

Bakan Kurum: "Ümraniye'de etaplar halinde iki bin konutluk kentsel dönüşüm  yapılacak"
  • 04.07.2022 13:18

Bakan Kurum: "Ümraniye'de etaplar halinde iki bin konutluk kentsel dönüşüm yapılacak"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Ümraniye Zemin Altı ...

Bakan Kurum ''Haliç'i kaderine terk etmeyeceğiz''
  • 17.06.2022 09:29

Bakan Kurum ''Haliç'i kaderine terk etmeyeceğiz''

Bakan Murat Kurum, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Haliç'in deniz sularıyla birlikte te ...

"65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesini başlattık"
  • 14.06.2022 15:59

"65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesini başlattık"

Bakan Kurum, Ankara'da selin ardından Altındağ, Çankaya, Haymana, Mamak ve Akyur ...