Gayrimenkul sektörü yıl sonu hedeflerini yükseltti

Gayrimenkul sektörü yıl sonu hedeflerini yükseltti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı 4 sektörde 6 başlıkta gerçekleşen vergi indirimleri pazarı hareketlendirdi.

4 sektörde gerçekleşen vergi indirimleri çarşı-pazara büyük hareket getirdi. Müşteri trafiği yüzde 40 artan otomotiv, beyaz eşya, gayrimenkul sektörleri yıl sonu hedeflerini yükseltti

Kurlarda yaşanan gerilemenin de etkisiyle piyasalarda yeniden güvenin oluştuğunu aktaran sektör oyuncuları, mağazalarda canlılığın başladığını vurguladı. Mağaza ve bayilerde müşteri trafiği yüzde 30-40 arttı. Beyaz eşya, otomotiv, mobilya ve konut sektörü temsilcileri vergideki düşüşle satışların yüzde 10 arttığını söylüyor.

OTODA TAHMİNLER YÜKSELDİ

ÖTV ve KDV indirimiyle müşteri trafiğinin arttığını ifade eden Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Koordinatörü Hayri Erce, "Otomobil pazarı ikinci çeyrekte yüzde 20, üçüncü çeyrekte yüzde 51 daraldı. Eylülde düşüş yüzde 68 oldu. Yıl sonu beklentimiz 575 bin adet seviyesine gerilemişti. İndirimlerle yılı 660 bin adet seviyesinde kapatacağımızı öngörüyoruz" değerlendirmesini yaptı. Erce, bu durumun hem enflasyonun düşmesine hem de son çeyrekte ekonominin büyümesine pozitif katkı sağlayacağını söyledi. OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu ise 15 puanlık ÖTV indiriminin müşteri trafiğini yüzde 30-40 arttırdığını söyledi. Son iki ayda 100-130 bin adet satış beklediklerini belirten Şahsuvaroğlu, "Markalar cazip kampanyalar düzenledi. Faiz oranları yüzde 3.20'lerden 2.50'lere indi. Yılsonu satış beklentimiz 600-650 bin adede yükseldi" dedi. Mobilya Sanayicileri İşadamları Derneği Başkanı Nuri Gürcan, KDV'nin yüzde 8'e çekilmesiyle birlikte mağazalardaki hareketliliğin yüzde 20 arttığını belirterek, "Satışlarımızda yüzde 10'luk artış gözlemliyoruz" diye konuştu.

BAKAN ALBAYRAK AÇIKLAMIŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kasım ayı başında mobilyada uygulanan KDV, beyaz eşya ve motorlu araçlarda ise ÖTV indirime gidileceğini açıklamıştı. Bu adımların ekonominin hızlı bir şekilde hareketlenmesi ve piyasanın canlanması için uygulanacağını belirten Bakan Berat Albayrak, "Uygulanan bu vergi indirimlerinin sağlayacağı maliyet düşüşlerinin nihai satış fiyatına yansımasını birebir takip edeceğim" demişti.

MAĞAZALAR DOLMAYA BAŞLADI

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı İsmail Erdoğan da küçük elektrikli ev aletlerinde ÖTV'nin yılsonuna kadar sıfırlanması ve Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'nın hayata geçirilmesiyle mağazaların yeniden dolmaya başladığını belirtti. "Özellikle hafta sonu AVM'lerdeki mağazalarda bir önceki haftaya oranla ziyaretçilerimizde yüzde 30 artış oldu" diyen Erdoğan, satışlarda yüzde 10'luk bir artış yaşandığını sözlerine ekledi.

KONUT ALMANIN TAM ZAMANI

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, KDV ve tapu harcı indiriminin yılsonuna kadar devam etmesinin konut sektörüne hareket getirdiğini söyledi. Durbakayım, "Tarihi kampanyaların getirdiği hareket, KDV ve tapu harcı indirimiyle devam etti. İnşaat maliyetlerinde yaşanan yüzde 50 artış konut fiyatlarına yansıtılmadan satış yapılıyor. Firmaların kendi içindeki kampanyaları da devam ediyor. Şimdi konut almanın tam zamanı" diye konuştu.

GEÇEN YILA ORANLA ZİYARETÇİ ARTTI

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, ÖTV indiriminin piyasayı canlandırdığını vurguladı. Dinçer, "1-7 Kasım tarihleri arasında mağazalarımıza giren ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.6 oranında artış gösterdi" ifadelerini kullandı. Dinçer, ÖTV indirimiyle kısa vadede çift haneli büyüme elde edileceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Konut sektörü, Bakan Nebati ile yapılan görüşmeyi değerlendirdi!
  • 17.05.2022 09:15

Konut sektörü, Bakan Nebati ile yapılan görüşmeyi değerlendirdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" prog ...

Kur dalgalanıyor, ev satış işlemleri son dakika tapudan dönüyor
  • 01.12.2021 09:24

Kur dalgalanıyor, ev satış işlemleri son dakika tapudan dönüyor

Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre; 'Zam gelecek’ beklentisiyl ...

'Yeni Dengelenme', 'Yeni Normal' ve 'Yeni Ekonomi'
  • 29.09.2020 13:31

'Yeni Dengelenme', 'Yeni Normal' ve 'Yeni Ekonomi'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin 2021-2023 yıllarını ...

3,15 milyar TL’lik konut kredisi alacağı menkul kıymetleştirildi
  • 12.12.2018 18:11

3,15 milyar TL’lik konut kredisi alacağı menkul kıymetleştirildi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye Sermaye Piyasaları Birilği'nin ...

"Normalleşmenin sağlanacağı bir sürece giriyoruz"
  • 09.10.2018 16:30

"Normalleşmenin sağlanacağı bir sürece giriyoruz"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Spekülatif atakların özellikle kurda ned ...

"Türkiye'ye yatırım yapan hiçbir zaman kaybetmedi"
  • 08.02.2018 16:55

"Türkiye'ye yatırım yapan hiçbir zaman kaybetmedi"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Enerjisa'nın halka arzına gelen ...