Fiyapı Garip Ada'da denizde villa yapacak!

Fiyapı Garip Ada'da denizde villa yapacak!

Dikili'deki Garip Ada'yı satın alan Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Türkiye'de benzeri olmayan bir turizm tesisi yapmayı hedefliyor

 

 
 
Birbiri ardına satışa çıkardığı ekonomik dairelerle konut sektöründe dikkatleri üzerine çeken Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, bu defa denizin üzerinde farklılık yaratmak için çalışıyor. Nisan ayında, İzmir Dikili'deki Garip Ada'yı satın aldığını duyuran Fikret İnan, burada ‘yüzen villalar' inşa etme peşinde. Adada yapmayı planladığı 5 bin yataklı otel projesini revize ettiğini kaydeden İnan, "Eğer 5 bin yataklı yapsaydık, istediğimiz kadar lüks olmayacaktı. Daha niş bir şey istedik. Toplam yatak sayısını 2 bin 500'e düşürdük. Bir de konaklama tesisinin parçası olarak, denizin üzerinde ay yıldız şekli oluşturarak dizilecek bungalov tipinde villalar eklemek istiyorum" dedi. İnan, "Villaların, yukarıdan bakıldığında, ay yıldız şekli oluşturacak biçimde denizin üzerinde yapılmasını hedefliyorum. 10 bungalov ay şeklini, 5 bungalov da yıldız şeklini oluşturacak. Bunların sağında ve solunda da küçük yıldızlar şeklinde 5'er bungalov dizilecek" diye konuştu.
 
BAŞBAKAN'A GÖTÜRECEK
Bu hayali için çalışmaları başlattığını söyleyen İnan, iki farklı çizimin devam ettiğini, ancak pek çok yerden izinler alınması gerektiğini belirtti. "Öncelikle, denizler söz konusu olduğu için Maliye Bakanlığı'ndan izin almamız gerekiyormuş" diyen İnan, şöyle devam etti: "Sonra tabii Turizm Bakanlığı var. Ardından, Genelkurmay Başkanlığı da dahil daha çok yerlerden onay çıkması gerekiyor. Bu, Türkiye'de hiç yapılmamış bir iş. Tıpkı, Malezya'daki ‘yüzen evler' ya da Maldivler'deki deniz üzerinde konaklama imkânı veren bungalovlar gibi bir şey. Denenmemişi deneyeceğimiz için izin almak kolay olmayabilir."
 
Türkiye'nin tek imarlı adası olarak gösterilen Garip Ada'nın doğal özellikleriyle de farklı bir yer olduğuna değinen İnan, "Buraya yakın bir noktada tarihi eser niteliğinde batık bir kilise ve adada termal su kaynağı var. Ayrıca, dalış imkânı da sunuyor. Turizm için çok güzel fırsatlar tanıyor" dedi. İnan, ay yıldız şeklindeki yüzen villalardan inşa edebilmeyi çok istediğini belirterek, "Proje belli bir noktaya gelince Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da götürmek, kendisini bilgilendirmek istiyorum" diye konuştu.
 
TÜRKİYE'NİN EN PAHALI TATİLİNİ YAPTIRACAĞIM
Garip Ada'daki projeye izinlerin alınmasına bağlı olarak başlayacaklarını belirten İnan, "Gelecek yıl da olabilir, ondan sonraki yıl da başlayabiliriz. Özeniyoruz; işi aceleye getirmek istemiyoruz. Ne de olsa burada konut yapmayacağız ve kimseye bir taahhüdümüz yok" dedi.
Adada gerçekleşecek turizm yatırımının yalnız Türkiye değil, dünya jet sosyetesini çekmeye yönelik olacağının altını çizen İnan, şunları söyledi:

"Lüksü en üst seviyede uygulayacağız. İnsanlara deniz uçağıyla, tekneleriyle, helikopterle veya İstanbul'dan kalkan gemilerle gelebilecekleri, son derece pahalı bir tesis hazırlayacağız. Burası için dünyanın her yanından turist çekecek bir proje planlıyoruz. Çizimler bittiğinde, bir proje yarışması başlatabilirim. Türkiye'de yapılabilecek en pahalı tatilin burada yapılmasını hedefliyorum."

 
Kaynak: Haber Türk
  • Etiketler:

Yorum Yaz