Ev alanların 3+1 tutkusu bitmiyor

Ev alanların 3+1 tutkusu bitmiyor

TÜSİAV, 3 bin 718 ev sahibi ile görüşerek, ev satın alırken aranılan özellikleri ve en çok kullanılan yaşam alanlarını araştırdı. Çocuğu olmayanlar bile ev sahibi olacağında 3 oda, salon tercih ediyor

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV), 3 bin 718 ev sahibi ile görüşerek, ev satın alırken aranılan özellikleri ve en çok kullanılan yaşam alanlarını araştırdı.
Araştırma sonuçlarına göre, ev sahibi olmak isteyenlerin ‘'küçük olsun, bizim olsun'' düşüncesi yerini, 3 oda, salon tercihine bıraktı. Araştırmaya katılanların yüzde 80'i 3 oda, salon evleri tercih ettiğini belirtti. 40 yaşının üstündeki grup ise çocukları evlenip gitmesine rağmen, ‘'torunlar gelir, kızımız, damadımız gelir'' gerekçesiyle 3+1 daireleri tercih ediyorlar.

125 METREKARE
3+1 daireler için tercih edilen ideal büyüklük ise 125 metrekare oldu. Asansörlü apartmanlarda en çok 3'üncü kat, asansörsüz apartmanlarda da en çok 2'nci kattaki daireler tercih ediliyor. Türk aile geleneğinde evlerde bir oda mutlaka misafir odası olarak ayrılırdı. Araştırmaya katılanların yüzde 60'ı evlerinde misafir odası oluşturmadıklarını belirtti. Ayrıca araştırmaya göre kadınların yüzde 65'i gününü mutfakta geçirdiğini ifade etti.
 
Kaynak: Habertürk
  • Etiketler:

Yorum Yaz