maritbet girişmaritbet
EN ÇOK İLGİ MARMARA'DAN

EN ÇOK İLGİ MARMARA'DAN

Yapılan bir araştırmaya göre enerji maliyetlerinin her geçen gün artması, yalıtımın yasal olarak zorunlu olması ve referans projelerin etkisiyle yalıtım bilincinin hızla artıyor fakat yalıtımlı bina sayısı hâlâ istenen seviyeye ulaşmıyor.

Türkiye'deki ısı yalıtımı bilincinin artması ve AB standartlarında kaliteli ürünler ve doğru uygulama ile yalıtım yapılması için bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği, Türkiye'nin ısı yalıtımına bakış açısını ve bilinç düzeyini ortaya koymak için bir araştırma yaptırdı. Bağımsız bir araştırma şirketine yaptırılan araştırma, Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesini temsilen seçilmiş, 15 ilin kentsel kesimlerinde yaşayan 1026 tüketici ile görüşülerek gerçekleştirildi. Araştırma enerji maliyetlerinin her geçen gün artması, yalıtımın yasal olarak zorunlu olması ve referans projelerin etkisiyle yalıtım bilincinin hızla arttığını gösteriyor. Ancak yalıtımlı bina sayısı hâlâ istenen seviyeye ulaşmadı.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yörük'ün araştırma sonuçlarına ilişkin açıklamaları sektöre de ışık tutuyor. Araştırma sonuçlarına dayanarak Türkiye'de artık mantolamanın ne anlama geldiğini doğru bilenlerin sayısının çok yüksek olduğunu belirten Yörük, bunun bilinç artışı ile ilgili önemli bir gösterge olduğunu belirtti. Sonuçlara göre; mantolama denilince ilk akla gelen yüzde 46'lık oranla “Binaların dış kabuğunun ısı yalıtım malzemesi ile kaplanması”. Yani mantolamanın en doğru açıklaması… Mantolama için “Dengeli ısı yalıtımı” diyenler yüzde 27, “Daha fazla sıcaklık” diyenler yüzde 19, “Soğuğu geçirmeyen malzeme” diyenler yüzde 18, “Yakıt tasarrufu” diyenler ise yüzde 17 oranında. Yörük, bunların da mantolamanın yararları ile ilgili doğru bilgiler olduğunu söyledi.

Mantolamayı en iyi bilen bölge Doğu Anadolu

Mantolamanın ne olduğu sorusuna “Binaların dış kabuğunun ısı yalıtım malzemesi ile kaplanması” cevabını verenler ağırlıklı olarak Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Marmara bölgelerinde. Doğu Anadolu yüzde 60 ile en ön sırada. İç Anadolu yüzde 53, Marmara yüzde 51'lik orana sahip. Daha sonra yüzde 44 ile Ege ve birbirine çok yakın oranlarla Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz geliyor.

İlginç sonuçlardan biri ise mantolamanın ne olduğu ve yararları çok büyük oranda bilinirken, araştırmaya katılanların yüzde 79'unun evinde mantolama olmaması. Ertuğrul Yörük, bu durumun gelir seviyesinin düşük olması, ısı yalıtımı için yeterli teşvik, kredi ve ödeme kolaylığının olmaması gibi sebeplerle açıklanabileceğini ve bu konuda devlet destekli finansal teşvik ve özendirme faaliyetlerinin faydalı olacağını söyledi.

Mantolama en çok Marmara'da yapılıyor

Mantolamanın en çok yapıldığı bölge yüzde 23 ile Marmara. Ardından yüzde 16 ile İç Anadolu, yüzde 10 ile Doğu Anadolu geliyor. Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde evlerinde yalıtım olduğunu söyleyenlerin oranı çok düşük. Akdeniz, İç Anadolu, Ege ve Karadeniz bölgelerindekilerin ortalama yüzde 10 ila 15'i evlerinde yalıtım olup olmadığından habersiz. Evine ısı yalıtımı yaptıranlara “Isı yalıtımı yapan firmalara hangi yolla ulaştıkları” sorulduğunda; yüzde 44'ü “Arkadaş, tanıdık, komşu vasıtasıyla” cevabını verdi. Yüzde 15'i ise apartman yöneticisinin araştırdığını söyledi. Yüzde 14'ü taşınmadan önce müteahhit tarafından yapıldığı, yüzde 8'i ev sahibinin yaptırdığı, yüzde 7'si internetten bilgi aldığı, yüzde 7'si firmalara danıştığı, yüzde 3'ü ise medyadan bilgi aldığı cevabını verdi.

Evinde ısı yalıtımı olmayan yüzde 79'luk kesime “Isı yalıtımı ve mantolama yaptıracak olsalar hangi ürünleri tercih edecekleri” soruldu. Araştırmaya katılanların çoğunluğu renkli sert köpük levhaları (XPS) tercih edeceğini söyledi. XPS levhalar, diğer ürünlere göre en yüksek oranda tercih edilen ısı yalıtımı malzemesi olarak karşımıza çıkıyor.

Tüketicilere renkli sert köpük XPS levhaların ısı yalıtımında neden etkili olduğunu düşündükleri sorulduğunda; yüzde 45'i “Kaliteli”, yüzde 34'ü “Daha fazla yalıtım sağlıyor”, yüzde 43'ü “Uzun ömürlü olduğu için binanın bakım ve onarım masraflarını azaltıyor, su emmediği için dayanıklı ve uzun ömürlü”, yüzde 22'si “Uygulaması pratik”, yüzde 15'i ise “Kalitesine göre fiyatı yüksek değil” cevabını verdi.

Bu araştırma raporu sonuçlarına göre XPS Derneği, eksik ve yanlış bilgilendirmenin önlenmesi için şimdiye kadar olduğu gibi bilgilendirme kampanyalarına ve XPS ürünlerin avantajlarını anlatan aydınlatıcı iletişim faaliyetlerine yoğun olarak devam etmeye karar verdi. Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği'ne ulaşılabilir.

Araştırma 1026 kişiyle yapıldı

Isı yalıtımı bilincini ölçmek amacıyla yüz yüze anket tekniği ile görüşülen Türkiye genelindeki 1026 kişinin yüzde 18'i İstanbul, yüzde 13'ü İzmir, yüzde 9'u Bursa, yüzde 7'si Ankara, Antalya ve Adana, yüzde 6'sı Samsun, yüzde 5'i Diyarbakır, Gaziantep, Malatya ve Kayseri, yüzde 4'ü Trabzon, yüzde 3'ü ise Balıkesir, Erzurum ve Konya'da yaşıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 51'i kadın, yüzde 49'u erkek. Yaş ortalaması ise 49. Araştırmaya katılanların eğitim düzeyi ve sosyo-ekonomik sınıflarına bakıldığında; yüzde 50'sinin C2, yüzde 23'ünün C1, yüzde 13'ünün B, yüzde 12'sinin DE ve yüzde 2'sinin A sosyo-ekonomik sınıfında olduğu görülüyor. Yüzde 46'sı ilkokul, yüzde 14'ü ortaokul, yüzde 23'ü lise, yüzde 13'ü üniversite, yüzde 4'ü lisansüstü mezunu.

Yavuz Karaman

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Termal konfor ve sağlığı koruyan ısı yalıtımı ile enerjiden %60 tasarruf edilebilir
  • 04.07.2022 10:52

Termal konfor ve sağlığı koruyan ısı yalıtımı ile enerjiden %60 tasarruf edilebilir

Isı yalıtım sektörünün lider markası Dalmaçyalı; Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Pr ...

“Konutta en doğru yatırım, yalıtım yapmak”
  • 02.07.2022 13:49

“Konutta en doğru yatırım, yalıtım yapmak”

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, "Konutlarda enerji verimliliğini önceleyen bu ka ...

Devletten evini yalıtım yaptırmak isteyenlere 50 bin liralık kredi!
  • 07.06.2022 09:30

Devletten evini yalıtım yaptırmak isteyenlere 50 bin liralık kredi!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslenen ...

İzocam, ısı yalıtımında doğru bilinen 15 yanlışı açıkladı!
  • 15.03.2022 09:27

İzocam, ısı yalıtımında doğru bilinen 15 yanlışı açıkladı!

Türkiye’yi 57 yıl önce yalıtımla tanıştıran lider marka İzocam, yalıtımda yanlış ...

Türkiye'nin enerjisinin yüzde 40'ı evleri ısıtmaya harcanıyor
  • 03.02.2022 11:28

Türkiye'nin enerjisinin yüzde 40'ı evleri ısıtmaya harcanıyor

Dünyada hızla artan enerji maliyetleri sonrasında binalarda enerji tasarrufu içi ...