maritbet girişmaritbet
Denetimden geçmeyen abonenin gazı kesilecek!

Denetimden geçmeyen abonenin gazı kesilecek!

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, zamanla kombinin yerinin değiştirilmesi gibi müdahalelerden veya eskimesinden dolayı standart dışı kalan tesisatların zorunlu denetimden geçeceğini söyledi

Kaynak: Selma ŞENOL /Bugün

Doğalgazda zorunlu denetim geliyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), bina içi tesisatlarının 3-5 yıl gibi aralıklarla düzenli denetimden geçmesini zorunlu hale getiren bir yasa taslağı hazırlıyor. Taslağa göre, standart dışı bulunarak denetimden geçemeyen abone, gereken müdahaleyi yapmazsa gazı kesilecek. Denetimin cüzi bir faturası olacak. EPDK konuyla ilgili taslağı hazırlarken, İGDAŞ da denetim elemanlarını ve bacacıları yetiştirerek altyapıyı hazırlıyor.

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, bu yasanın kış gelmeden önce hayata geçmesini beklediklerini söyledi. Aslan zamanla kombinin yerinin değişmesi, evde tadilat yapılması gibi müdahalelerle tesisatın standart dışı kaldığını belirterek şunları söyledi:
 "Biz zamanında gazı bağlarken uygunluk vermişiz ama zamanla farklı müdahaleler olmuş ve tesisat standart dışı olmuş. 4,2 milyon aboneyi tek tek kontrol edemiyoruz. Zaten sahaya çıktığımız zaman da bazı kimseler bunu suiistimal edip biz İGDAŞ'tan geldik diyerek aboneleri kandırabiliyor" dedi. 

KULLANMAYANIN KAPISINI ÇALACAĞIZ
Bilal Aslan, İstanbul'un yüzde 95'ine gaz verdiklerini, bu yaz Şile, Silivri, Ağva ve Beykoz'un köylerine de ulaşacaklarını söyledi. Aslan ayrıca halen binanın kapısına kadar gaz geldiği halde kullanmayanları ilgilendiren yeni bir uygulamadan bahsetti ve "Biz kapısına kadar gaz getirdiğimiz halde kullanmayan ve binasının önüne kutu koymayanlara bu yıl biz kutu koyacağız. Sonra da kapılarını çalıp 'doğalgaz al' diyeceğiz" dedi.

Bu arada İGDAŞ yurtdışına da açılıyor. Bilal Aslan Makedonya, Suriye, Libya ile görüşmeler yaptıklarını belirterek "Makedonya'dan teklif aldık. Onlar evlerde de gaz kullanmak istiyorlar, ihaleler açıyorlar. Fizibil bulursak yatırım yaparız. Olmazsa danışmanlık vereceğiz" dedi. Makedonya'dan belediye, bakanlık ve gaz şirketi ile muhatap olduklarını belirten Aslan, konunun eylül-ekimde Üsküp'te düzenleyecekleri sempozyum sonrası netleşeceğini açıkladı. Libya'nın da gazı ocak ve banyolarda kullanma hazırlığı olduğunu anlatan Aslan, doğalgazı olmayan bir ülkenin şirketi olarak doğalgazı olan ülkelere bu işi öğretmekten gurur duyduklarını, artık bilgilerini paraya tahvil etmek istediklerini açıkladı. İGDAŞ halen Suudi Arabistan'da doğalgaz eğitim merkezinin kurulmasına öncülük ediyor ve eğitmen adaylarını yetiştiriyor.

 
HER YIL 200 BİN KİŞİ TAŞINIYOR
* İstanbul'da 4 milyar metreküp doğalgaz tüketiliyor, 4 milyon 200 bin abone var. Geçen yıl 230 bin abone  yaptık, bu yıl 200 bin yeni abone gelir.
* Şehirde her y ıl 200 bin kişi yer değiştiriyor.
* Yeni yapılan inşaatlardan dolayı abone sayımız arttı ama oralarda yaşam başlamadığı için tüketim artmadı.
* 2023 yılına kadar İstanbul'un nasıl gelişeceğini biliyoruz, şebekemizi ona göre revize ediyoruz. Şehir ne kadar büyürse büyüsün biz her durumda gaz vermeye hazırız, sorun yok.
* Pek çok şehirde dağıtımı özel şirketler yapmaya başladı. Bizden giden 500 yönetici ve eleman oralarda genel müdür, müdür ve mühendis olarak çalışıyor.
* İstanbullulara teşekkür ediyorum. Her ay 3 milyon fatura basıyoruz, krizde bile tahsil edemediğimiz fatura olmadı.
* İGDAŞ'ın satışında son aşamaya gelindi. Çalışmaları Büyükşehir Belediyesi devam ettiriyor. Ne zaman nasıl olur biz bilemiyoruz.

 
  • Etiketler:

Yorum Yaz