DASK, zorunlu deprem sigortasındaki başarısıyla dünyada ilgi odağı oldu

DASK, zorunlu deprem sigortasındaki başarısıyla dünyada ilgi odağı oldu

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), afet sigortalarını geliştirmek isteyen ülkeler için ilgi odağı olmaya devam ediyor

The Economist dergisinin Londra'da düzenlediği Sigorta Zirvesi'ne davet edilen DASK, geniş kitlelere düşük fiyatla deprem sigortası sağlamadaki deneyimlerini paylaştı. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, “Bugüne kadar İtalya'dan Çin'e, İran'dan Meksika'ya kadar 20'ye yakın ülkeyle afet sigortası konusundaki deneyimlerimizi paylaştık. Bu ilgi hem ülkemiz hem de kurumumuz açısından son derece gurur verici” dedi. Depremlerin konutlarda neden olabileceği maddi zararları sigortacılık ilkeleri çerçevesinde teminat altına almak için 1999 Marmara depreminden sonra kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), zorunlu deprem sigortasıyla ilgili yenilikçi uygulamaları ve sağladığı başarılarıyla tüm dünyada örnek alınıyor. DASK, bugüne kadar aralarında Yunanistan, İtalya, Filipinler, Çin, İran, Güney Kore, Meksika, Makedonya, Arnavutluk, Endonezya, Romanya, Pakistan, Kuveyt, Yemen, Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan'ın bulunduğu ülkelere zorunlu deprem sigortasını anlattı. Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar da afet sigortalarının geliştirilmesinde Türkiye'yi en iyi uygulama örnekleri arasında gösteriyor ve özellikle gelişmekte olan ülkelere bu deneyimden yararlanmalarını öneriyor.  

Kurumun uluslararası bilinirliğini ve itibarını değerlendiren DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı şunları ifade etti: “DASK, afet sigortaları konusunda uluslararası alanda oldukça bilinen ve ilgi ile takip edilen bir kurum. Afet hasarlarının son 30 yılda tüm dünyada önemli bir artış gösterdiği düşünüldüğünde, başarılı bir uygulamaya ilgi duyulmasını olağan karşılamak gerekir. Doğal afetlerin yıkıcı etkilerine maruz kalan bazı ülkeler, kendi sistemlerini geliştirmek için zorunlu deprem sigortasındaki deneyimlerimizden yararlanmak istiyor. Biz de tecrübelerimizi severek paylaşıyoruz. DASK özellikle, afet zararlarının finansmanındaki rolü, sigortacılığın göreceli olarak çok gelişmemiş olduğu bir piyasada sigortalılık oranlarındaki başarısı, düşük fiyatlarla sigorta teminatı sunabilmesi, reasüransı ve afet bonosunu da içeren yüksek hasar ödeme kapasitesi ve kamu-özel sektör işbirliğini içeren başarılı iş modeli ile dikkat çekiyor. Bu ilgi hem ülkemiz hem de kurumumuz açısından son derece gurur verici.”


DASK, Londra'daki sigorta zirvesinde Türkiye'yi temsil etti

DASK, son olarak The Economist dergisinin düzenlediği Sigorta Zirvesi 2014'e davet edildi. Dünyanın en önemli sigorta merkezlerinden biri olan Londra'da yapılan ve sigortacılık sektöründen 200'e yakın yönetici ve profesyonelin katıldığı toplantıda, DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, zorunlu deprem sigortası uygulamasını örnek vaka olarak anlattı. Yazıcı konuşmasında, zorunlu deprem sigortası örneği üzerinden, geniş kitlelere uygun fiyatlı afet sigortası sunmanın zorluklarına ve başarı için gerekli koşullara değindi, Türkiye'deki sigortalılık bilinci ve risk algısının artırılmasının önündeki bariyerleri ve bu bariyerlerin nasıl aşıldığına ilişkin tecrübelerini aktardı. 

Afet zararlarının dışında, küresel değişimlere uyum sağlama, sigortacılığı gelecek için hazırlama, dijital tüketici ile iş yapma, yeni teknolojilerden yararlanarak sigorta tüketicisine ulaşma ve mikro sigorta gibi konuların da konuşulduğu zirvede, DASK'ın zorunlu deprem sigortasının yaygınlaştırılmasına ve sürdürülmesine ilişkin deneyimleri ilgi çekti. 

Güney Asya Bölgesel İşbirliği Birliğinin sekiz ülkeden yaklaşık 500 delegenin katılımı ile Nisan ayında Pakistan'da düzenleyeceği sigorta konferansına da davet edilen DASK, bu toplantıda da tecrübelerini geniş bir katılımcı grubu ile paylaşma imkanı bulacak. Birliğin üyeleri arasında Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Sri Lanka, Nepal, Bhutan, Afganistan ve Maldivler bulunuyor.
  

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

DASK'ta İzmir ilk sırada!
  • 04.08.2022 11:41

DASK'ta İzmir ilk sırada!

150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, İzm ...

DASK'tan sigortalılara iki alternatif!
  • 22.06.2022 10:31

DASK'tan sigortalılara iki alternatif!

DASK’ın tarihinde bir ilk yaşanıyor. Yeni düzenleme ile metrekare başına sağlana ...

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın birincisi Atatürk Üniversitesi oldu
  • 31.05.2022 16:19

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın birincisi Atatürk Üniversitesi oldu

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Koordinatörü Erdal Turgut, Depreme Dayanıkl ...

Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda maketler dayanıklılık testinden geçti
  • 30.05.2022 13:59

Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda maketler dayanıklılık testinden geçti

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen "6. DASK Depreme Daya ...

Türkiye'de her iki haneden birinde Zorunlu Deprem Sigortası var!
  • 23.05.2022 16:21

Türkiye'de her iki haneden birinde Zorunlu Deprem Sigortası var!

Sigorta Haftası’nda, sigortalılık bilincinin artırılmasının ülkemize ve vatandaş ...

Türkiye'de 10 milyon konutun 'Zorunlu Deprem Sigortası' yok!
  • 03.03.2022 10:01

Türkiye'de 10 milyon konutun 'Zorunlu Deprem Sigortası' yok!

Deprem bölgesinde yer alan Türkiye'de 20 milyon 32 bin konuttan sadece yüzde 52, ...