maritbet girişmaritbet
Çin'in emlak kabusu

Çin'in emlak kabusu

Çin'deki giderek şişen emlak balonu Çin ekonomisinin en büyük risklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Hükümetin aşırı ısınan emlak sektörünü soğutma politikaları nedeniyle fiyatlar hızla düşüyor.

Son yıllarda Çin'de artan emlak fiyatlarının son aylarda yüzde 40'a varan oranda değer kaybetmesinin Çin için ciddi tehlikeler yaratacağı endişelerine yol açıyor. Son 10 yılda iç talepteki artışın desteklediği inşaat sektörü Çin'de ciddi bir büyüme gerçekleştirdi. Ülkede gayrimenkulun cazip bir yatırım aracı haline gelmesiyle canlanan sektör son bir yıldır balon riski altında.

Uzmanlar emlak sektöründeki yavaşlamanın piyasalara zarar verebileceği yönünde görüş bildirirken düşüşün başta sanayi, yatırım sektörü ve tüketici harcamalarını etkileyeceği ve Çin'i ihracat noktasında da zorlayabileceği endişesi taşıdıklarını belirtiyorlar.

Çin'in bazı şehirlerinde gayrimenkul fiyatları ciddi oranda düşüş gösterirken özellikle Pekin'de fiyatların uçuşa geçmiş olması da bir tezat olarak değerlendiriliyor.

Çin'în lokomotif şehirleri arasında yeralan Şanghay'da ise ev satışlarında son 8 ayda önemli oranda düşüş yaşanıyor.

Çin hükümetinin yoğun soğutma politikaları nedeniyle gayrimenkul fiyatlarındaki düşüşü, " Piyasa halsiz ve mızmız" şeklinde değerlendiren uzmanlar, 24 şehirde fiyatlardaki düşüşün gözle görülür biçimde arttığını belirtiyorlar.

Çin hükümeti emlak piyasasında artan fiyatları engellemek için başta büyük şehirlerde olmak üzere kişilerin ikinci ya da üçüncü ev almaları halinde konut kredilerinde peşin ödeme miktarını artırmış ayrıca yeni emlak vergisi kalemleri oluşturmuştu.

Çin hükümeti piyasayı frenlemek için 2011 ile 2015 arasında 16 milyon adet uygun fiyatlı konut inşa edeceğini duyurmuştu.

Sabah

Yorum Yaz