Çılgın projede kaç kişi çalışacak?

Çılgın projede kaç kişi çalışacak?

10 yılda tamamlanacak ve İstanbul'a İkinci boğazı açacak olan "çılgın projede" tam 15 bin kişi çalışacak. Yapılacak olan inşaatlarda da 10 binler iş bulacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın proje olarak adlandırdığı Kanalistanbul'un yapımında 15 bin kişi çalışacak. 150 metre genişliği ve 25 metre derinliği olacak kanalın yapımında ayrıca dolaylı olarak da binlerce kişiye istihdam sağlanacağı belirtiliyor. Kanalın yapımı dışında yeni kurulacak olan şehirlerdeki inşaatlarda da istihdamın zirve yapması bekleniyor.
 
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Başkanı Cemal Gökçe projenin gerçekleşmesi halinde kanalın çevresinde oluşacak iki yeni şehrin orta vadede inşaat sektöründe çalışma anlamında istihdam yaratacağını belirtti. Gökçe, projenin yeni İstanbul'a olacak ilgiyi artıracağını, bunun 3-4 milyon yeni konut anlamına geleceğini de söyleyerek "İstihdam ve yapılaşmada ciddi bir yoğunluk ortaya çıkaracak" diye konuştu.
 
PALMİYE ADALARI BEKLİYORUM
Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ise "Çok zor bir proje değil. Devlete 1 liralık artı yatırım maliyeti yok. Kara da geçer. Hem yapımı ile alakalı hem de çevresindeki devlet arazileri ile ilgili olarak etrafına istihdam yaratacak bir proje olacak" diye konuştu. Aşçıoğlu, "Başka çılgınlıklar da bekliyorum. Dubai'deki Palmiye Adaları gibi" dedi.

Kaynak: DİLEK TAŞ/SABAH

  • Etiketler:

Yorum Yaz