Bu yıla 'dev projeler' damga vuracak

Bu yıla 'dev projeler' damga vuracak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2023 hedefleri kapsamında ilk adımları atılan dev projelerin bazıları bu yıl hizmete girecek.

İzmit Körfezi'nin "gerdanlığı" olarak nitelendirilen Körfez Geçiş Köprüsü, bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Asya ve Avrupa yakalarını deniz tabanının altından geçen karayolu tüneliyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli ile "Demir İpek Yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin bu yıl sonunda hizmete açılması hedefleniyor.

KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜ

körfez geçiş köprüsü

AA muhabirlerinin derlediği bilgiye göre, kamuoyunda İstanbul-İzmir Otoyolu olarak tanınan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Proje, İstanbul'u Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, Kütahya ve İzmir'e bağlayacak. Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan 38 milyon insanın yaşadığı coğrafyaya hizmet verecek projeyle seyahat süresi, İstanbul'dan Bursa'ya 1 saate, İzmir'e 3 saate, Eskişehir'e 2,5 saate inecek. Güney Ege bölgesi ve Antalya'ya ulaşım kısalacak. Toplam 433 kilometre uzunluğundaki projenin, 40 kilometrelik Altınova-Gemlik kesimi hizmete açıldı.

Osman Gazi adı verilen asma köprünün, üst yapı imalatlarının tamamlanmasının ardından mayıs sonunda trafiğe açılması planlanıyor.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı'na inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak.

yavuz sultan selim köprüsü

Köprünün 120 kilometre uzunluğundaki otoyol ve bağlantı yolları ile beraber 26 Ağustos'ta açılışının yapılması planlanıyor.

3. KÖPRÜ BAĞLANTI YOLLARI

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin devamı olan 169 kilometre uzunluğundaki Kurtköy-Akyazı ve 88 kilometre uzunluğundaki Kınalı-Odayeri kesimleri için 4 Mayıs'ta ihale yapıldı. 2018 sonunda tamamlanması hedeflenen toplam 257 kilometre uzunluğundaki otoyollar ile Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamı hizmete açılacak.

AVRASYA, DENİZ ALTINDAN EN DERİNDEN GEÇECEK TÜNEL OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "vizyon proje" olarak değerlendirilen Avrasya Tüneli Projesi'nin (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) bu yıl sonunda hizmete açılması hedefleniyor.

Dünyanın en iyi mühendislik projeleri arasında gösterilen ve Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayacak tünel, dünyada deniz altından en derinden geçecek tünel olacak. 14.6 kilometre toplam uzunluğa sahip projenin, deniz altından geçen kısmı ise 3,4 kilometre olarak belirlendi. Bin 800 kişinin istihdam edildiği projenin, bölgeye yıllık 560 milyon lira ekonomik katkısı olacak. Devletin kasasına ise yılda yaklaşık 100 milyon lira getirecek proje, 82 bin ton emisyon miktarında azalma, 38 milyon litre yakıt tasarrufu sağlayacak.

3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNEL İÇİN MALİ TEKLİFLER ALINDI

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nde ilk adım olarak geçen yıl yapılan etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi kapsamında mali teklifler alındı.

avrasya tüneli

Büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin bir ayağı, Avrupa Yakası'nda E-5 aksında Incirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası'nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı'ndan başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden ve Çamlık Kavşağı'na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.

Avrupa Yakası'nda Hasdal Kavşağı'ndan Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.

TARİHİ İPEK YOLU CANLANIYOR

"Demir İpek Yolu" olarak da adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi'nin bu yıl sonunda hizmete açılması hedefleniyor.

Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum projelerinden sonra her üç ülkenin gerçekleştirdiği üçüncü büyük projede, hat işletmeye alındığında 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşınabilecek. 2034 yılında proje hattı üzerinde 3 milyon yolcu ve 17 milyon yük taşıma kapasitesine çıkılması planlanıyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Osmangazi Köprüsü işte böyle tamamlandı!
  • 15.11.2017 12:07

Osmangazi Köprüsü işte böyle tamamlandı!

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yatırımları arasında yer alan Osmangazi K ...

Gebze-Bursa otoyolu havadan görüntülendi!
  • 28.07.2017 14:57

Gebze-Bursa otoyolu havadan görüntülendi!

İstanbul ve Bursa'yı birbirine bağlayan ve ileride İzmir'e uzanacak olan otoyol ...

Osman Gazi Köprüsü'nden ilk geçişler!
  • 01.07.2016 14:57

Osman Gazi Köprüsü'nden ilk geçişler!

Dün açılışı yapılan Osman Gazi Köprüsü'nden ilk geçen sürücülerin heyecanı kamer ...

İşte Osmangazi Köprüsü'nden son görüntüler!
  • 30.06.2016 16:29

İşte Osmangazi Köprüsü'nden son görüntüler!

Bugün açılışı gerçekleştirilecek olan Osmangazi Köprüsü, İstanbul ile İzmir aras ...

Kenan Sofuoğlu, Osmangazi Köprüsü'nden 400 kilometre hızla geçti
  • 30.06.2016 15:28

Kenan Sofuoğlu, Osmangazi Köprüsü'nden 400 kilometre hızla geçti

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Osmangazi Köprüsü'nden 400 kilometre hızla ge ...

İşte İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün havadan görüntüsü
  • 31.03.2016 17:05

İşte İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün havadan görüntüsü

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün "drone"la çekilen görüntüleri Emlaktasondak ...