Boyner kendi projesi İstwest'te kotaya takıldı

Boyner kendi projesi İstwest'te kotaya takıldı

Boyner'in ilk projesi İstvvest'in yüzde 50'si dört günde satıldı. Projenin ortağı Fer Yapı'nın patronu Ramadan Kumova tekstilcilerin toptan alım yaptığını, 12 daire birden alanlar olduğunu belirtirken, Cem Boyner de "5 tane alalım dedim; 'Kotayı doldurduk' diye bana vermediler" dedi

 Türkiye'de tekstil ve perakende denince akla gelen ilk markalardan biri Boyner Holding. 60 yıllık geçmişi olan dev kuruluş, şimdi bambaşka bir alana, gayrimenkul sektörüne de el attı. Altınyıldız'ın Yenibosna'daki eski fabrika arazisinde Fer Yapı ile ortak İstwest adlı 931 konutluk bir proje geliştirildi. Biz de Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner ve Fer Yapı'nın patronu Ramadan Kumova'yı bir araya getirip hem İstwest'i hem de bundan sonraki planlarına konuştuk.


¦ Proje henüz satışa çıktı. Nasıl tepkiler aldınız?
- R.K.:
Henüz tanıtım yapmamamıza rağmen, satış ofisini ve oradaki hareketliliği gören herkes geldi, önemli bir tekstil piyasası var bölgede ve fabrikası olan insanların hemen hepsi aldı. Bir seferde 12 daire sattığımız oldu. Toptan alıyorlar. İlk 2 gün kuyruk oldu dışarıda. Kotayı aşınca satışı durdurduk bir süreliğine.
- C.B.: Çok göz önünde bir yer olması bu durumu tetikliyor. İlk etapta yüzde 10'unu satalım demiştik; ilk gün yüzde 15'i, iki gün içinde yüzde 35'i satıldı.
Dört gün sonunda satış oranı yüzde 50'ye ulaştı.
 

MEKTUP YAZIP EV İSTEDİLER
¦ Kendinize de birer daire ayırmayacak mısınız?
C.B.:
Ben geçen akşam talip oldum ama bana vermediler. "Yönetim Kurulumuz, bir de çocuklar için 5 daire" dedim, Ramadan bana "Ne kadar ciddi?" dedi. Soğuk bir cevaptı; çünkü ilgi büyük. Şimdi bizim almamız doğru olmaz. Star City'de de böyle yaptık.
AVM'nin yüzde 25'i kiralanmadan grup şirketlerimize yer seçmeyeceğiz dedik. Bu projede öyle. Bittiği zaman çok daha mutlu olacağız.
Bunun kartvizitini gösterip yeni işlerin güvencesini, ön kabulünü sağlayalım. Bana gelen epostalar, mektuplar var.
"Benim param uğurludur.
İlk ben alayım. İndirim yapın" demiş biri. Ne cevap vereceğimi bilmiyorum.
Beymen'de bazı ürünlerde personelin 3 ay alması yasaktır. Yeni bir şey deneniyor o sezon.
Müşterinin duyup gelmesi için 30-40 gün gerek. Ama orada çalışan ne kadar cazip olduğunun farkında.
Küt diye biter. O yüzden yeni belli ürünlerde 3 ay personele satış yasağı vardır. Burada da biz de kendimiz bile alamadık.


Back-up kaleci bile bulacak'
¦ Back-up paketi hazırlanacak dediniz, özel olarak neleri kapsayacak?

R.K.:Halı saha maçı yapıyorsun 7'şerden. 13 kişi kaldınız. Kaleci lazım. Kimse de kaleye geçmek istemez ya... Backup size kaleci bile bulup getirecek.
- C.B.: Bu işe ilk başladığımızda kat sahipleri 3-5 yıl onsuz yapamayacakları kadar cazip bir paketin içinde bulacaklar kendilerini.
Seyahatten döndüm; sıcak çorbam ocağın üstünde olacak. Bu kadar detaya giden bir anlayış ilk defa İstvvest'te olacak. Back-up'ın şu anda verdiği concierge hizmetlerinin çok ötesinden bahsediyoruz.


Beymen Properties ile lükse de göz kırpıyor

¦ Çok iyi marka yaratıyorsunuz. Çarşı, Beymen, T-Box gibi örnekler ortada.
Gayrimenkul sektöründe de böyle bir marka yaratma n düşünceniz var mı?
- C.B.: Beymen Properties diye bir projemiz var. Onu geliştirebiliriz. 2008 krizinden ötürü rafa kaldırdığımız projelerimiz vardı. Bundan sonra yeni projeleri geliştiririz.
- R.K.:
Gerçekten marka yaratmayı çok iyi bilen bir grupla çalışıyoruz.
Korkarak başladım aslında.
- C.B.: Başlangıçta gerçekten korkutucuydu.
Her şeye karışmak istedik.
Musluklara bile... Bu kontratı Ramadan Bey başkası ile yapmaz.
¦ Netleşen yeni projeler var mı?
- R.K.:
Havaalanından Maslak'a kadar giden hatta ve E5'in civarında dolaşıyoruz. Uzaklara gidersem de Ege'de Marmaris'e kadar olan kısım ve Ayvalık'ta bir şeyler yapacağım.


'1995'tenberi bu heyecanı taşıyorduk'
¦ Bu arsayı neden satmayı değil de sürecin içinde olmayı tercih ettiniz?
C.B.: Biraz da Star City'deki ortaklığımıza sadakatten oldu.
Verdik gitti, ne yapılırsa yapılsın demedik. Orada da bir ortaklığımız var Ülker Grubu ile. Onların da bu arsayla ilgili "Herhalde bir gün iyi bir şey yapılır" diye hayalleri vardı. Orayı da bırakıp gidemezdik.
Aslında Fer Yapı ile görüşene kadar böyle bir projeyi de derinleştirmemiştik.
Aslında 1995'ten beri burada güzel bir gayrimenkul eseri çıksın heyecanındaydık.

 

400 milyon dolar gelir bekliyoruz

İstvvest'in ortağı Fer Yapı'nın patronu Ramadan Kumova, bu projeden ne kadar gelir bekledikleri sorumuza 400 milyon dolarlık bir ciro hedefledikleri yanıtını verdi.
Söz konusu cironun hızlı bir şekilde elde edilecek gibi göründüğünü kaydeden Ramadan Kumova bunun nedenini de "Çünkü o bölgede bu büyüklükte böyle başka bir proje yok. Ortalama metrekare fiyatımız da uçuk değil, 3 bin 300 TL" sözleriyle açıkladı. Boyner'le çalışmayı sevdiklerini belirten Kumova, yeni projeler geliştirebileceklerini söyledi.


Karadeniz'e uydu şehirler yapılsın

Cem Boyner, Başbakan'ın açıkladığı "çılgın proje"yle ilgili olarak ise yeşil konusunda kaygı duyduğunu söyledi.
Marmaray'da çanak çömlek muhabbeti yapıldığını hatırlatan Boyner "Ray, tünel kolay da tarihi yerine koymak kolay değil, İstanbul boğulacak halde, bu kanalı bile yapmadan, Karadeniz'de uydu İstanbullar yapılsa, İstanbul rahatlayabilir. İstiyor muyuz İstanbul'a 10 milyon kişi daha. Gelsin biraz Karadeniz'de biraz Riva'da otursun.
Bu proje İstanbul'u çok büyütecekse başka kaygılarım var. 'Anadolu ne olacak?' kaygılarım var" dedi.

Kaynak: Menekşe Ataselim / Habertürk

  • Etiketler:

Yorum Yaz