maritbet girişmaritbet
Beyoğlu'nda son perde! Emek, Yeni Rüya sinemaları ne olacak!

Beyoğlu'nda son perde! Emek, Yeni Rüya sinemaları ne olacak!

Beyoğlu alışveriş merkezlerine yenik düşüyor, sembolleşmiş mekanlar tek tek kapanıyor

Kaynak: Meltem Ersoy / Gazete Haberturk

Beyoğlu'nda alışveriş merkezlerine yenik düşen sinema salonları tek tek kapanırken, gözler Emek, Yeni Rüya sinemaları, İnci Profiterol gibi sembol mekanları içeren Cercle D'Orient adasının geleceğinde. Alışveriş merkezi iddialarına 15 gün içinde netlik gelmesi bekleniyor.

Sinema salonlarının tek tek kapandığı Beyoğlu'nda gözler Emek Sineması, Yeni Rüya Sineması, İnci Pastanesi gibi sembol haline gelmiş mekanları da içeren Cercle D'Orient adasının geleceğinde. Konunun tarafları çok, dolayısıyla duyumlar ve görüşler de çok. Ancak kesin olan bir gerçek var, o da bu ‘ada'da mayıs ayında köklü bir değişiklik yaşanacağı. Gelen bilgiler, Kamer İnşaat'ın adada alışveriş merkezi yapacağı ve bunun açıklamasının 15 gün içinde yapılacağı yönünde. Mimarlar Odası'nın dava açtığı plana göre de, bu adada 8 katlı bir alışveriş merkezi yapılacak ve Emek Sineması da son kata yerleştirilecek.

‘HER AN KAZMA VURULABİLİR'
Oda'nın Büyükkent Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, geçen hafta uygulama projelerine onay verildiğini, dolayısıyla her an kazma vurulabileceğini söylüyor. Yapıcı, 5 tescilli binanın olduğu adada alışveriş merkezi yapılmasını eleştiriyor. Tescilli binaların ve özellikle şehrin sembolü haline gelmiş sinemaların kapanmasına isyan bayrağı çeken sadece Mimarlar Odası değil. Sinema Salonu İşletmecileri Derneği (SİSİD) Başkanı Mehmet Soyarslan, Beyoğlu'nda sinemaların tek salonla yaşamalarının imkansız olduğunu vurgulayarak, yaptığı hesabı şöyle anlatıyor:

‘60 BİN LİRA İLE SALON DÖNMEZ'
"Türkiye'de sinema salonu sayısı 1753. Sinemaya giden kişi sayısı da artmıyor. Satılan yıllık bilet adedi 30 milyon. Bölerseniz perde başına 17 bin seyirci demek. Vergileri düşerseniz sinemacıya bırakacağı para 3.5 lira civarında. Yılda 60 bin lira yapar. Tek salonun getireceği bu miktar mümkün değil kirasını, masrafını çıkaramaz. O yüzden alışveriş merkezleri gibi çok salonlu sinemalar ayakta kalıyor, tek salonlu sinemalar kapanıyor. Sinemaya devletin destek vermesi lazım."
Soyarslan, sahibi olduğu Sinepop Sineması'nın yanı başında alışveriş merkezi inşaatı devam eden Demirören Grubu'na satılıp satılmadığı konusunda ise, "Öyle bir anlaşma en azından şimdilik yok" diyor.

Eczacıbaşı'ndan Emek'e destek
Yıllardır İstanbul Film Festivali'ne ev sahipliği yapan Emek Sineması'nın akıbeti İKSV'nin da yakın takibinde. Festival Direktörü Azize Tan, "Her kafadan bir ses çıkıyor. Neler olup bittiğini aylardır dedektif gibi izliyoruz. Son olarak İKSV Başkanı'mız Bülent Eczacıbaşı Emek ile ilgili dönen yıkılma dedikodularını sormak için Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ı aradı. Demircan kendisine Emek'in korunacağını söylemiş, Bülent Bey de İKSV'nin her türlü desteğe hazır olduğunu iletmiş. Emek'in yıkılması değil, restore edilmesi lazım."

Rüya'yı kapatıyorum altın kaplasalar olmaz
Cercle D'Orient adasında yer alan tek sinema Emek değil. Kısa bir süre önce büyük yatırımlarla Rüya Sineması'nı yenileyen Şahin Dilbaz da, "İçim yanarak 31 Mayıs'ta perdemi kapatacağım" diyor. Dilbaz, gelinen noktayı şöyle anlatıyor: "36'ıncı senemde maalesef Rüya'yı kapatacağım. 2-3 kişiye salon açıyoruz, bazen o bile yok. Herkes alışveriş merkezine gidiyor. Bu şekilde Emek'e de Reşat Altını kaplasalar orası da dönmez. Sadece festivalde iş yapan bir sinema ticari olarak kendi kendini döndüremez."

Dükkanları birleşip bilet alan avm de var
Mehmet Soyarslan, tek salonlu alışveriş merkezlerinin de zor günler geçirdiği görüşünde. Soyarslan, bu konudaki bilgilerini şöyle aktarıyor: "Belki Kanyon para kazanıyordur, ama City's, Astoria buralarda ciddi sorun olduğunu biliyoruz. Hatta sırf sinema kapanmasın da sirkülasyon olsun diye dükkanların birleşip sinema bileti aldığı bilgisi bile geliyor."

İnci Profiterol'e halk sahip çıkacaktır
Cercle D'Orient adasının en ünlü sakinlerinden biri de İnci Profiterol. İşletmenin 50 yıldır müdürlüğünü yapan Musa Ateş, "Bize daha ‘çıkın' tebligatı gelmedi. Doğru buranın bakıma ihtiyacı var, ama yıkım olacağını sanmıyorum. 70 yıllık pastanemiz bir inşaat ile mi kapanacak? Kamuoyu tepki gösterecektir, halk profiterolüne sahip çıkacaktır" diye konuşuyor.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz